از بین بردن ویروس کرونا در مکان های بسته با دستگاهی جدید

به گزارش مجله ستاره، این دستگاه تصفیه طوری برنامه ریزی شده که در طول روز به عنوان فیلتر هوا کار می نماید و در شب سطوح را ضدعفونی می نماید.

از بین بردن ویروس کرونا در مکان های بسته با دستگاهی جدید

محققان اتریشی دستگاهی قابل حمل و نسبتا کوچک ساخته اند که هوای داخل اتاق را تصفیه و سطوح را ضدعفونی می نماید. این دستگاه قادر است 99،9 درصد باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرد از جمله ویروس کرونا.

در فهرست اقداماتی که برای جلوگیری از شیوع ویروس سارس-کوو2 تهیه شده، ضدعفونی و تصفیه هوا در بالای لیست واقع شده است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته سطوح تمیز و هوای پاک گسترش هرگونه ویروس یا باکتری را کاهش می دهند.

به همین دلیل محققان موسسه TU در وین و انستیتیو تکنولوژی اتریش AIT یک دستگاه متحرک ابداع نموده اند که هردوی این کار ها را انجام می دهد، یعنی سطوح را ضدعفونی و هوا را نیز تصفیه می نماید.

موسسه TU وین مسئولیت طراحی، بخش مکانیک و الکترونیک این دستگاه را بر عهده داشته و انستیتیو تکنولوژی اتریش بخش میکروبیولوژی را انجام داده است. در آنجا مسئله بر سر انتخاب نوع ماده ضدعفونی کننده بود که بالاخره محققان این بخش تصمیم به استفاده از هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه به عنوان ماده ضدعفونی کننده گرفته اند.

در این پروژه همچنین شبکه نوآوری EIT که بخشی از انستیتو تکنولوژی و نوآوری اروپاست، مشارکت داشته است. شرکت های دیگری نیز در ساخت بخش های مختلف این دستگاه همکاری نموده اند. این دستگاه جدید پاک سازی برای استفاده در منازل، دفاتر کار و مطب پزشکان طراحی شده و حجم آن متوسط با وزنی حدود 20 کیلوگرم است.

دستگاه برای ضدعفونی، ذرات بسیار ریز را که حاوی یک دهم درصد آب اکسیژنه هستند به هوا می فرستد. میزان ضدعفونی کنندگی این دستگاه به گونه ای است که می تواند 99،9 درصد از تمامی باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرد.

بدین منظور بایستی ذرات متصاعدشده از دستگاه، تمامی سطوح داخل اتاق را بپوشانند. کلارا پوگنر، یکی از مهندسان تحقیق در مرکز منابع بیولوژیک و سلامتی اتریش گفته: ما باید اندازه مناسب این ذرات را به دست می آوردیم چرا که اگر ذرات بسیار عظیم و سنگین باشند به سمت زمین رفته و کف اتاق می نشینند و اگر زیادی سبک باشند اصلا روی هیچ سطحی ننشسته و در هوا معلق می مانند.

استفاده کنندگان از این دستگاه باید عظیمی اتاق و محلی را که اتاق در آن واقع شده است به دستگاه بدهند بعد از آن مدت زمان ضدعفونی به طور اتوماتیک تنظیم می گردد.

این دستگاه توانایی تصفیه 1500 میلی متر مکعب هوا در هر ساعت را دارد. بدین ترتیب برای یک فضای 70 مترمربعی، حدود سه ساعت زمان برای تصفیه هوا ضروری است. بعد از این مدت دستگاه به حالت فیلتر در می آید و ماده ضدعفونی کننده را از هوای اتاق مکیده و خارج می نماید.

پوگنر می گوید: ما میزان غلظت ماده ضدعفونی را طوری طراحی نموده ایم که ضرری برای سلامتی نداشته باشد. اما توصیه می کنیم در هنگام ضدعفونی کردن اتاق، کسی داخل آن نباشد. به گفته این محقق، فیلتر استفاده شده در دستگاه از نوعی است که می تواند ذرات متصاعد شده هنگام حرف زدن، عطسه کردن و سرفه کردن را در خود جمع کند.

این دستگاه تصفیه طوری برنامه ریزی شده که در طول روز به عنوان فیلتر هوا کار می نماید و در شب سطوح را ضدعفونی می نماید.

دستگاه هنوز برای ویروس کرونا امتحان نشده، اما باکتری هایی را که مقاومت آن ها بیشتر از سارس-کوو2 است از بین برده است. تنها استثنا باکتروفاژ ها (باکتری هایی که می توانند ویروس ها را از بین ببرند) و ویروسی است که به باکتری ها حمله می نماید.

از آنجایی که دستگاه در حالت ضدعفونی تا 99،9 درصد این ارگانیسم ها را از بین می برد، می توان نتیجه گرفت که ویروس کرونا نیز شانسی برای زنده ماندن ندارد. کلارا پوگنر می گوید: وقتی کسی یک سنگ سخت را بشکند حتما می تواند یک سنگ نرم تر را هم خرد کند.

این دستگاه تصفیه و ضدعفونی از نیمه دوم امسال میلادی در بازار عرضه خواهد شد. تا آن موقع باید وزن دستگاه کمتر گردد. برای مدل آزمایشی، مواد خیلی سبک استفاده نشده اند. همچنین مراحل اداری مجوز استفاده از این دستگاه نیز هنوز طی نشده است.

پیش از آن نیز باید درباره حق نشر مخترع تصمیم گیری گردد. قانونا هر چهار موسسه ای که در این پروژه مشارکت داشته اند بسته به سهم مشارکت شان این حق را در اختیار خواهند داشت. در قرارداد ساخت این دستگاه یک نماینده به صورت اسپین آف درنظر گرفته شده که کار بازاریابی و فراوری را بر عهده دارد. سناریوی دیگر فروش دانش فنی به یک شریک بهره برداری است.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1518

به "از بین بردن ویروس کرونا در مکان های بسته با دستگاهی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بین بردن ویروس کرونا در مکان های بسته با دستگاهی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید