چگونه از نیش پشه ها در امان باشیم؟

به گزارش مجله ستاره، تهران (پانا) - پشه ها یکی از فراوان ترین و مرگبارترین عوامل انتقال بیماری در جهان هستند و سالانه هزاران نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر گزیدگی پشه ها از دست می دهند.

چگونه از نیش پشه ها در امان باشیم؟

به گزارش همشهری آنلاین، دانشمندان در جریان تحقیقات خود رنگ هایی را که سبب دور شدن پشه ها می گردد؛ شناسایی کردند. گروهی از محققان دانشگاه واشنگتن در مطالعات اخیر خود دریافتند پشه ها بیشتر به سمت رنگ های قرمز، نارنجی، سیاه و فیروزه ای جذب می شوند و رنگ های سبز، بنفش، آبی و سفید را نادیده می گیرند. طبق آنالیز های صورت گرفته پوست انسان ها اغلب سیگنال هایی به رنگ های قرمز و نارنجی ارسال می نماید و همین موضوع سبب می گردد پشه های بیماری زا به سمت بدن جذب شوند. البته پشه ها برای شناسایی محیط اطراف خود بیشتر از حس بویایی استفاده می نمایند و درواقع بوی گازهای مختلف نظیر کربن دی اکسید این حشرات را به سمت منبع انتشار بو جذب می نماید. چنین گازهایی در چشم پشه ها به رنگ های قرمز و نارنجی نمایان می گردد و از این طریق این حشرات حس بینایی و بویایی خود را به طور همزمان برای شناسایی طعمه به کارگیری می نمایند.

در حقیقت محققان دانشگاه واشنگتن در مطالعه اخیر خود کوشیده اند ارتباط بین رنگ ها و مقدار تأثیرگذاری آن ها بر پشه ها را شرح دهند. یکی از محققان ارشد حاضر در این پروژه تحقیقاتی می گوید از جمله رایج ترین سؤال هایی که مردم از من می پرسند این است که چگونه از نیش پشه ها در امان باشیم؟ رنگ قرمز تنها مختص به لباس هایی که می پوشیم نیست بلکه در پوست انسان نیز وجود دارد. می توان با پوشیدن لباس هایی به رنگ های آبی، سبز، بنفش و سفید از گزیده شدن به وسیله پشه ها جلوگیری کرد.

تب زرد، زیکا، مالاریا، تب دِنگی و چیکونگونیا شایع ترین بیماری هایی است که به وسیله نیش پشه منتقل می گردد. پزشکان معتقدند اگر بتوان با استفاده از لباس های رنگی پشه ها ناقل بیماری را از انسان ها دور کرد در هر سال جان میلیون ها انسان از خطر مرگ نجات پیدا می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2051

به "چگونه از نیش پشه ها در امان باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از نیش پشه ها در امان باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید