تستی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر

به گزارش مجله ستاره، تازه ترین تحقیقات پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران تایید می کند کاهش حس بویایی از علائم زوال عقلی است و تست بویایی می تواند در تشخیص زودهنگام آغاز فرایند ابتلا به آلزایمر موثر باشد.

تستی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر

به گزارش مجله ستاره به نقل از ایسنا، دکتر آزاده سادات زنده باد متخصص طب سالمندان گفت: با توجه به افزایش جمعیت سالمندی در دنیا، شیوع بیماری های مرتبط با سالمندان از جمله دمانس رو به افزایش است به گونه ای که طبق آمار دنیای منتشرشده از طرف انجمن آلزایمر دنیای در سال 2019، تعداد 50 میلیون نفر در سراسر دنیا با دمانس و بیماری آلزایمر زندگی می کنند.

وی بیان نمود: بر این اساس، تشخیص زودهنگام این بیماری ضروری است تا از سرعت پیشرفت بیماری به مراحل وخیم تر کاسته شود.

زنده باد یکی از روش های تشخیص زودهنگام آلزایمر را تست بویایی دانست و اضافه نمود: اختلال در حس بویایی به عنوان یک روش غربالگری ارزان، ساده، در دسترس و غیرتهاجمی برای شناسایی علائم اولیه افراد مبتلا به آلزایمر شناخته شده است.

این محقق به ارتباط حس بویایی و تشخیص دمانس اشاره کرد و در این باره شرح داد: در افرادی که دچار آلزایمر می شوند، قبل از ظاهر شدن هر علامت بالینی دیگری، حس بویایی دچار اختلال می شود. بنابراین با انجام تست های ساده بویایی می توان تا حدی پیش بینی کرد که یک فرد میانسال یا سالمند در معرض ابتلا به آلزایمر هست یا نه.

وی گفت: معتبرترین تست بویایی دنیا تست تشخیص بویایی دانشگاه پنسیلوانیا (UPSIT) است، این تست بویایی را در ایران یک گروه مهندسی پزشکی مطابق با فرهنگ ایرانی هنجاریابی کرده است.

به گفته زنده باد، در این مطالعه که به سرپرستی دکتر مریم نوروزیان، استاد بیمارهای های مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس دپارتمان حافظه بیمارستان روزبه، انجام شد به ارزیابی تست بویایی در بیماران مبتلا به آلزایمر و اختلال خفیف شناختی در مقایسه با گروه سالم پرداخته شد.

این متخصص طب سالمندان به بیان جزئیات اجرای این مطالعه اشاره کرد و اضافه نمود: این مطالعه روی افراد مراجعه کننده به 2 کلینیک ارجاعی شناخت و اختلالات حافظه در تهران، در 3 گروه کنترل، اختلال خفیف شناختی و آلزایمر انجام شد. سپس برای ارزیابی عملکرد بویایی افراد از 6 رایحه در آزمون تشخیص بویایی ایران (آتبا) که نسخه ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا UPSIT است، استفاده شد.

این دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی تهران 6 رایحه مورد تست روی گروه های مورد مطالعه را شامل موز، نعنا، سیر، طالبی، دارچین و گلاب دانست و یادآور شد: اختلاف بین عملکرد بویایی در افراد با شرایط شناختی طبیعی از افراد با اختلال خفیف شناختی و افراد مبتلا به آلزایمر از افراد با اختلال خفیف شناختی معنی دار بود.

وی به بیان نتایج به دست آمده از این تحقیق پرداخت و شرح داد: نتایج این مطالعه نشان داد آزمون تشخیص بویایی ایران (آتبا) به عنوان یک ابزار غربالگری بسیار ساده و ارزان و در دسترس و در کنار سایر ابزارهای نوروسایکولوژیک و تصویربرداری حائز اهمیت است و می تواند آلزایمر را در مراحل اولیه و اختلال خفیف شناختی تشخیص دهد.

زنده باد ادامه داد: در واقع تست بویایی برای تشخیص آلزایمر، ارزان ترین، کم خطرترین و در دسترس ترین وسیله برای تشخیص زودهنگام آلزایمر به شمار می رود.

  • تشخیص شرایط اختلال بویایی افراد در کمتر از 1 دقیقه

پیش تر نیز محققانی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر براساس 24 نوع بوی آشنا در فرهنگ کشور تست ارزیابی حس بویایی را ویژه مردمان ایرانی ارائه کردند که از طریق آن می توان در کمتر از یک دقیقه شرایط اختلال بویایی افراد را تشخیص داد. این یافته پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران را بر آن داشت از آن به منظور تشخیص زوال عقل بهره ببرند.

دکتر صفا طاهرخانی، مجری این طرح، با تاکید بر این که در این پروژه تحقیقاتی پیروز به ارائه محصولی برای تست بویایی مردم ایران شدیم، گفت: حس بویایی حسی است که بسیار به قومیت، جغرافیا، فرهنگ و زندگی مردم مرتبط است و می توان گفت حس بویایی منطقه ای است. از این رو تست بویایی کشوری برای سایر مناطق جغرافیایی معتبر نیست و ما با اجرای مطالعاتی اقدام به طراحی تست بومی بویایی در کشور کردیم.

وی این تست را شامل یک کیت ساده دانست و اظهار کرد: در این تست، بیماران را در معرض یک سری از بوها قرار می دهیم و براساس پاسخ هایی که از بیمار دریافت می شود می توان شرایط اختلال بویایی فرد را بررسی کرد.

مجری طرح با بیان این که این تست دارای بانک داده هایی از بوهای مرتبط با فرهنگ مردم ایران است، اضافه نمود: برای طراحی این تست 70 نوع از بوهایی را که در فرهنگ ایران آشناتر بودند انتخاب کردیم و آن را با اجرای طرح های تحقیقاتی مختلف روی 557 نفر تست کردیم.

طاهرخانی با بیان این که این تست در میان جمعیت مردم ایران شامل زنان و مردان از گروه های سنی مختلف انجام شد، شرح داد: در نهایت از میان 70 تست بویایی، تست 24 تایی برای بررسی شرایط بویایی جامعه ایران ارائه شد.

این محقق با تاکید بر این که بوهای انتخاب شده برای تست بوهایی هستند که مردم ایران بیشترین آشنایی را با آنها دارند، گفت: افرادی که برای مطالعات میدانی این پروژه تحقیقاتی انتخاب شدند قبل از انجام تست از نظر حس بویایی و شرایط فیزیکی بررسی شدند و افرادی که از نظر حس بویایی در شرایط نرمالی قرار داشتند، برای انجام تست برگزیده شدند.

وی به اهمیت این تست اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر حس شنوایی را می توان از طریق ادیو متر، تنفس را با استفاده از اسپیرومتر و بینایی را با اپتومتر بررسی کرد، ولی برای بررسی حس بویایی سیستمی نداریم و این امر در مواردی که حس بویایی دچار اختلال می شود بسیار حائز اهمیت است.

طاهرخانی انجام تست در کمتر از یک دقیقه، آسان و کم هزینه بودن را از مزایای این تست نام برد و یادآور شد: این تست در بیمارستان امیراعلم و بسیاری از کلینیک های مراکز درمانی استانی برای تشخیص تمارض استفاده می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 762

به "تستی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تستی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید