پکن: باید نگرانی های برحق ایران درباره برجام رفع گردد

به گزارش مجله ستاره، نماینده چین در سازمان های بین المللی بعد از آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام تاکید نمود برای احیای این توافق باید تحریم های آمریکا علیه ایران به طور کامل برداشته گردد.

پکن: باید نگرانی های برحق ایران درباره برجام رفع گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وانگ کان، نماینده چین در سازمان های بین المللی مستقر در وین شامگاه چهارشنبه بعد از نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت نگرانی های برحق ایران باید به شکلی مناسب در گفت وگوهای احیای توافق هسته ای مورد رسیدگی قرار بگیرد.

وی در مورد این مذاکرات گفت: پیشرفت مهمی حاصل شده اما بعضی اختلافات اساسی در مورد مسائل مربوط به برداشته شدن تحریم ها وجود دارد. این واقعیت که موضوع اصلی حذف تحریم ها در مذاکراتی که بیش از دو ماه است به طول انجامیده حل نشده، نشان می دهد مسئله درست و غلط هنوز به طور اساسی حل نشده است.

این دیپلمات چینی تاکید نمود این ایالات متحده است که به طور یکجانبه از برجام خارج شد و فشار حداکثری را علیه ایران اعمال کرد که دلیل ریشه ای بحران هسته ای ایران است.

او در ادامه سخنان خود توضیح داد: برای این که آمریکا و ایران به تعهدات کامل خود تحت برجام بازگردند، باید تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران در درجه اول به طور کامل برداشته گردد، از جمله صلاحیت حوزه اختیارات علیه نهادها و اشخاص ثالث.

وانگ کان همچنین گفت همه تدابیر تنبیهی اعمال شده از سوی آمریکا در دوران خروج از برجام که با این توافق ناسازگار هستند و قطعنامه های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل هم باید به طور کامل برداشته گردد.

وی همچنین گفت: در عین حال اقدامات عملی باید به کار گرفته گردد تا مانع خروج خودسرانه دوباره طرف های مرتبط با این توافق گردد. چین همچنین از حل و فصل مناسب نگرانی های برحق ایران در زمینه های دیگر حمایت می نماید. زمان تصمیم گیری سیاسی در این خصوص است.

به دنبال بیش از یک هفته گفت وگوهای فشرده در چارچوب های دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف، کمیسیون مشترک برجام در ساعت 20:15 چهارشنبه شب به وقت وین در محل گرندهتل این شهر تشکیل جلسه داد.

در این نشست روسای هیأت های کشورهای عضو برجام به ارزیابی آخرین شرایط گفت وگوها پرداختند. همه هیأت ها ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های انجام شده تا این مرحله، یک بار دیگر بر عزم و جدیت خود برای پیگیری فرایند گفت وگوها در روزهای آینده با هدف یافتن راهکار هایی برای چند موضوعی که هنوز حل و فصل نشده اند، تاکید نمودند.

به گزارش فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با بیان این که منطقا دور آینده می تواند دور پایانی مذاکرات وین باشد، یادآور شد: در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

وی گفت: نمی گردد به صورت صد در صد هیچ چیزی را در هیچ مذاکره ای پیش بینی کرد. به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد. روال مذاکراتی ما تا الان به شکلی بوده که اگر به جمع بندی ها و تصمیمات مقتضی نائل شویم، می توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم. نه ما بلکه دیگران و کشورهای دیگر عضو برجام و آمریکایی ها باید تصمیم بگیرند و تصمیمات سخت خودشان را باید بگیرند و خودشان را با مواضع جمهوری اسلامی منطبق نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1683

به "پکن: باید نگرانی های برحق ایران درباره برجام رفع گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن: باید نگرانی های برحق ایران درباره برجام رفع گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید