پشه ها کدام گروه های خونی را بیشتر نیش می زنند؟

به گزارش مجله ستاره، در یک تحقیق کنترل شده در مجله پزشکی روی افراد، گرو های خونی O تقریباً دو برابر گرو های خونی A نیش خوردند. محققان گفتند که این، با ترشحاتی که ما تولید می کنیم ارتباط دارد، پشه ها گروه خونی یک فرد را شناسایی کرده و اگر دوستش داشتند گاز می گیرند.

پشه ها کدام گروه های خونی را بیشتر نیش می زنند؟

دلایلی وجود دارد که چرا برخی افراد انتخاب شیرین تر و خوشمزه تری برای پشه ها هستند: در یک تحقیق کنترل شده در مجله پزشکی روی افراد، گرو های خونی O تقریباً دو برابر گرو های خونی A نیش خوردند. محققان گفتند که این، با ترشحاتی که ما تولید می کنیم ارتباط دارد، پشه ها گروه خونی یک فرد را شناسایی کرده و اگر دوستش داشتند گاز می گیرند.

جاناتان اف دی، استاد آنتومولوژی در دانشگاه فلوریدا گفت: تحقیقات بیشتری باید درمورد اولویت بالقوه پشه ها نسبت به گروه های خاص خون وجود داشته باشد، اما او موافق این موضوع است که پشه ها برخی از نشانه هایی را که ما به آن ها می دهیم، انتخاب می کنند و باعث می شود بیشتر بر روی افراد خاصی فرود آید.

دی می گوید: این نشانه ها به آن ها اطلاع می دهد و به سراغ یک منبع خونی و شخص مشخصی بروند. شاید دی اکسید کربن مهمترین باشد این نشانه ها باشد. میزان دی اکسید کربنی که تولید می کنیم. به طور مثال: افرادی که میزان سوخت و ساز بالایی دارند (می تواند بر اساس ژنتیک یا سایر عوامل باشد) هرچه بیشتر کربن دی اکسید تولید کرده به همان میزان پشه های بیشتری را جذب می کنیم. اما چه چیزی ما را از موجودات غیر زنده ای مانند اتومبیل هایی که دی اکسید کربن تولید می کنند، جدا می کند؟ پشه ها در پی نشانه های اصلی در رابطه با آنچه دی نشانه های ثانویه نامیده است هستند.

اسیدلاکتیک، ماده ای که باعث می شود عضلات ما در حین ورزش دچار گرفتگی شوند، یکی از این نشانه های ثانویه است. دی می گوید: اسیدلاکتیک از طریق پوست آزاد می شود و به پشه ها سیگنال می دهد که هدف ما هستیم. همچنین خصوصیات دیگری نیز وجود دارند که به پشه ها کمک می کند تا نشانه های ثانویه را انتخاب کنند. پشه ها بینایی عالی دارند، اما برای دور ماندن از باد، نزدیک به زمین پرواز می کنند. آن ها می توانند شما را با افق تشخیص دهند، بنابراین رنگ لباس شما اهمیت دارد. اگر لباس تیره دارید، بیشتر پشه جذب می کنید، زیرا برایشان قابل شناسایی هستید، در حالی که افراد با لباس های رنگ روشن، کمتر طعمه پشه ها می شوند.

دی همچنین می گوید: یک پشه نیز هنگامی که روی شما فرود می آید، (نشانه های لمسی) را می گیرد، گرمای بدن شما یکی از این نشانه های مهم است، پشه ها با تفاوت های ژنتیکی یا تفاوت های فیزیولوژیکی بازی می کنند. برخی از افراد که فشار خون بالا و گرمای بدنی بالایی دارند بیشتر در معرض نیش پشه ها هستند وقتی پشه ها بر روی پوست می نشینند، در پی مکانی هستند که خون نزدیک پوست باشد. ملیسا پیلیانگ، متخصص پوست و مو در کلینیک کلیولند همچنین می گوید: شیوه زندگی یا سایر عوامل بهداشتی نیز ممکن است نقش داشته باشند. اگر درجه حرارت بدن بیشتر باشد، زیاد ورزش کنید، به دور خود بچرخید و یا سوء مصرف الکل داشته باشید، برای پشه ها مجذوب کننده تر هستید. باردار بودن یا اضافه وزن داشتن نیز باعث افزایش سرعت سوخت و ساز می شود.

اینکه شما بیشتر مورد حمله پشه ها قرار می گیرید غیرقابل حل نیست، دکتر دی در این موضوع می گوید: اگر می خواهید در سبد غذایی پشه ها قرار نگیرید بهتر است در زمان های اوج فعالیت های آن ها دم دستشان نباشید. مانند طلوع و غروب خورشید که پشه ها بیشترین فعالیت ها را دارند. پس بهتر است اگر صبح ها به پیاده روی یا دو می روید آن را به زمان بعد از ساعت کاری مولکول کنید. اما نمی شود همه دورهمی ها و کباب پزی ها را هم در شب برگزار کرد پس تا جایی که می شود لباس های آستین بلند بپوشید مخصوصا در زمان هایی که پشه ها بیشتر تمایل به حضور و انتخاب غذای خوشمزه خود دارند. دکتر دی می گوید: من عاشق پوشیدن لباس های راحتی، آستین کوتاه و شلوارک هستم و البته که این لباس ها مورد علاقه پشه های عزیز نیز هستند پس باید برای محافظت از خودمان این سختی را به جان خریده، لباس هایی که سطح پوست را می پوشانند بپوشیم.

اسپری د. د. ت پنج درصد نیز می تواند شما را حدود نود دقیقه از شر پشه ها راحت کند و این اسپری برای سلامتی بچه ها، زنان باردار و شیرده هیچ خطری ندارد.

اگر شما هم شنیده اید که روشن کردن شمع و روغن سیترونلا می تواند به دور کردن پشه ها کمک کند. باید گفت که هیچ تحقیق علمی برای اثبات این نظریه وجود ندارد پس اگر نیاز شد از یک فن برای دور کردن پشه ها استفاده کنید، زیرا به علت سبک بودن نمی توانند در مقابل باد مقاومت کنند.

اگر شما به نیش پشه حساسیت دارید و باید آمپول، قرص یا شربت مصرف کنید بهتر است همراه خود داشته باشید. خارش جای نیش پشه نیز یکی از آلرژی های رایج است که بیشتر مواقع ایجاد می شود و بدترین پاسخی که شما می توانید به آن بدهید خاراندن است؛ چون ممکن است تا جایی پیش برود که به خونریزی بیافتد. بهترین روش برای آرام کردن التهاب استفاده از کمپرس یخ و حتی نوشیدنی یخ است، سرما باعث سر کردن نواحی مورد التهاب می شوند و مغز شما دیگر التهاب را حس نکرده و پاسخ خاراندن نمی دهد. حتی می توانید از کرم های ضد خارش دو الی سه بار در روز هم استفاده کنید

و آخرین راه حلی که شما دارید استقاده از آنتی هیستامین است.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، پس از الگو ها استفاده کرده و از نیش پشه جلوگیری کنید تا در زمان های تفریحی در پی جعبه کمک های اولیه و یخ نباشید.

منبع: فرادید
انتشار: 1 شهریور 1401 بروزرسانی: 1 شهریور 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2116

به "پشه ها کدام گروه های خونی را بیشتر نیش می زنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشه ها کدام گروه های خونی را بیشتر نیش می زنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید