پرداخت وام 300 میلیونی ساخت مسکن ، وام جدید چه زمان پرداخت می گردد؟

به گزارش مجله ستاره، به گزارش خبرنگاران، اقبال شاکری، نماینده تهران در گفتگویی با فارس از تصویب وام جدید ساخت مسکن در مجلس اطلاع داد. به گفته این نماینده مجلس، بانک ها بر اساس قانون بودجه موظفند 360 هزار میلیارد تومان از تسهیلات پرداختی خود را به حوزه ساخت مسکن اختصاص دهند. این قانون در شورای نگهبان هم تایید و به دولت ابلاغ شده و لازم الاجراست.

پرداخت وام 300 میلیونی ساخت مسکن ، وام جدید چه زمان پرداخت می گردد؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گفته شاکری وام 300 میلیون تومانی ساخت مسکن به 1.2 میلیون نفر پرداخت می گردد و بازپرداخت آن 20 ساله است. اگرچه هنوز هیچ جزئیاتی از این وام مانند سود ماهانه آن تعیین نشده است، اما به نظر می رسد که اقساط این وام کمتر از یک و نیم میلیون تومان در ماه باشد که ظرف 20 سال باید پرداخت گردد.

بر این اساس به موجب قانون بودجه، بانک ها احتمالا از ابتدای امسال، باید این وام را پرداخت نمایند. شاکری هم در این خصوص گفته است: در سال 1400 بانک ها موظف هستند به 1.2 میلیون خانوار تسهیلات ساخت 300 میلیون تومانی اختصاص دهند. وزارت راه و شهرسازی هم باید زمین را به صورت اجاره 99 ساله در اختیار این 1.2 میلیون خانوار بدون سرپناه قرار دهد.

ضمانت اجرای این مصوبه قانون و پرداخت این وام چیست؟ به گفته این نماینده مجلس، با توجه به متن قانون بودجه ابلاغ شده به دولت، در صورتی که بانکی از این قانون سرپیچی کند، بانک مرکزی موظف است، متناسب با تعهد انجام نشده نسبت به افزایش سپرده قانونی بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی نسبت به پرداخت تسهیلات ساخت مسکن اقدام کند.

این نماینده مجلس گفته بانک مرکزی مطابق قانون باید در فروردین ماه سهیمه هر بانک را تعیین نموده و سامانه ارائه آماری از نحوه عملکرد هر موسسه را به صورت برخط ارائه دهد، مخاطب این آمار نیز یک نهاد خاص مانند مجلس شورای اسلامی نبوده و همه مردم باید بدانند این تسهیلات 300 میلیون تومانی ساخت مسکن چگونه توسط بانک های کشور پرداخت شده و خود مردم عملکرد نظام بانکی را قضاوت نمایند.

آخرین اخبار مالی را در سایت خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1539

به "پرداخت وام 300 میلیونی ساخت مسکن ، وام جدید چه زمان پرداخت می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت وام 300 میلیونی ساخت مسکن ، وام جدید چه زمان پرداخت می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید