وقتی کرم ها جای موش ها را می گیرند

به گزارش مجله ستاره، ایسنا نوشت: محققان مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ نیویورک در مطالعه اخیرشان اظهار کردند کرم های پیله ساز ممکن است مدل حیوانی بهتری برای مطالعه بیماری های انسانی باشند.

وقتی کرم ها جای موش ها را می گیرند

دانشمندان مدت ها است که از مدل های حیوانی برای درک بیماری ها و آزمایش درمان های نو قبل از آزمایش آنها بر روی انسان از آنها استفاده می کنند. رایج ترین حیواناتی که در تحقیقات زیست پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، جوندگان هستند، اما نتایج یک مطالعه نو نشان می دهد که مدل بهتر از جوندگان، کرم پیله ساز شاخدار تنباکو(tobacco hornworm caterpillars) است.

دانشمندان مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ آمریکا در حال آزمایش جایگزین های مختلف غیر پستانداران برای محدود کردن استفاده از موش ها در تحقیقات هستند. نویسندگان مطالعه اظهار کردند که جایگزینی جوندگان با کرم های پیله ساز می تواند به کاهش هزینه های آزمایشگاهی گرانقیمت کمک کند و بدون نیاز به صبر طولانی برای رشد موش ها، همچنین ممکن است روند آزمایش و دریافت نتایج را سرعت بخشد.

کرم های پیله ساز شاخدار تنباکو درجه بالایی از حفاظت تکاملی دارند. در این سناریو، روده کرم های پیله ساز شاخدار تنباکو شباهت زیادی به ساختار و فیزیولوژی روده انسان دارد. به گفته نویسندگان مطالعه، کرم های پیله ساز شاخدار تنباکو دارای روده ای شبیه به یک روده بلند هستند که این امر آن را به مدلی عالی برای مطالعه بیماری التهابی روده تبدیل می کند. از آنجایی که 75 درصد از ژن های عامل بیماری های انسانی شناخته شده در حشرات نیز وجود دارند، کرم های پیله ساز شاخدار تنباکو می توانند به دانشمندان در سایر تحقیقات پیش بالینی از جمله سرطان، دیابت، تخریب عصبی و عفونت نیز کمک کند.

جایگزین پیشنهادی دیگر برای کرم های پیله ساز استفاده از کرم های لوله ای، نخ سان تباران، یا نماتدها(Nematode) است. این کرم های خاکی از نظر طول شبیه به یک منگنه هستند و در حال حاضر در زمینه های تحقیقاتی دیگر استفاده می شوند. با این حال، نتایج این مطالعه نشان می دهد که آنها ممکن است برای بررسی با اسکن های پزشکی بسیار کوچک باشند. از سوی دیگر، کرم های پیله ساز شاخدار تنباکو به میزان ای بزرگ هستند که باید با همان ابزارهای تصویربرداری پزشکی(CT، MRI و اسکن PET) که در بیماران انسانی استفاده می گردد، مورد بررسی قرار گیرند. تصویربرداری پزشکی برای بررسی التهاب روده ضروری است.

کرم های پیله ساز یک منبع بالقوه هستند، اما آیا به آنها نیاز است؟ به گفته دکتر جان گریم رادیولوژیست و پزشک هسته ای و یکی از نویسندگان مطالعه، پاسخ کاملاً مثبت است. دلیل آن به یک مشکل رایج در علم برمی گردد: استفاده بیش از حد از تعداد حیوانات در مطالعات. استفاده از پستانداران پرهزینه است و جایگزینی آنها با حیوانات دیگر به کاهش ناراحتی وارده بر آنها در طول آزمایشات کمک می کند.

دلیل دیگر ضرورت جایگزینی موشها با مدل های دیگر این است که پروتکل های زیادی وجود دارد که دانشمندان باید قبل از شروع آزمایش نو در مدل موش از آنها پیروی کنند. در نتیجه، تأیید این امر ممکن است ماهها طول بکشد. از آنجایی که کرم های پیله ساز جزو بی مهرگان هستند، نویسندگان مطالعه انتظار دارند که حجم کاغذبازی برای شروع آزمایش بر روی آنها کاهش یابد.

به گفته محققان می توان آزمایش را سریع طراحی کرد و سپس آن را انجام داد که این امر به طور قابل توجهی سرعت تحقیق را افزایش داد. کرم های پیله ساز در یک ظرف پلکسی با چند برگ تازه و دستمال کاغذی خیس سالم می مانند. گریم در بیانیه ای گفت که این امر به ما امکان می دهد تا فرضیه های نو را به سرعت آزمایش کنیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2186

به "وقتی کرم ها جای موش ها را می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی کرم ها جای موش ها را می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید