وان آب گرم در دوران بارداری

به گزارش مجله ستاره، وان آب گرم در دوران بارداری، ایمن یا پرخطر؟

اگر در دوران بارداری وان آب گرم را انتخاب می کنید برای کاهش خطرات به این نکات توجه کنید: زمان ماندن در آب را به کمتر از 10 دقیقه کاهش دهید. از نشستن نزدیک مدخل ورودی آب داغ اجتناب کنید. اگر احساس ناراحتی و گرما و تعریق کردید فورا از وان خارج شوید.

وان آب گرم در دوران بارداری

بودن در وان آب گرم به مدت 10 دقیقه یا بیشتر می تواند دمای بدن را تا 38،9 درجه سانتی گراد بالا ببرد و این سبب حالتی به نام هیپرترمی می گردد. بعضی مطالعات نشان می دهد که افزایش دما به خطر سقط و نقایص لوله عصبی مخصوصا ناهنجاری جدی مغزی یا طناب نخاعی در بچه ها زنانی منجر می گردد که در اولین 4 تا 6 هفته بارداری دمای بالا را تجربه کردند. روبروه با وان آب داغ در هر زمان از دوران بارداری می تواند سبب گردد شما احساس گرمای بیش از حد نموده و فشار خون تان کاهش یابد چرا که این می تواند به اکسیژن رسانی کودکتان آسیب برساند.

اگر در دوران بارداری وان آب گرم را انتخاب می کنید برای کاهش خطرات به این نکات توجه کنید: زمان ماندن در آب را به کمتر از 10 دقیقه کاهش دهید. از نشستن نزدیک مدخل ورودی آب داغ اجتناب کنید. اگر احساس ناراحتی و گرما و تعریق کردید فورا از وان خارج شوید. اگر حال عمومی تان خوب نیست یا در پی تب و ورزش یا وان گرم قبلی دمای بدنتان افزایش یافت دیگر از وان آب گرم استفاده نکنید.

تغذیه مناسب مادر در بارداری و افزایش قد نوزاد

رشد قدی بچه ها از دوران جنینی آغاز می گردد و تغذیه مناسب مادر در دوران بارداری تأثیر زیادی در افزایش قد نوزاد دارد. افزایش قد جزئی از فرآیند رشد است و عواملی مانند ژنتیک، هورمونها و تغذیه مناسب بر رشد قدی تأثیرگذار است. آغاز رشد از دوران جنینی آغاز می گردد. پس باید برای رسیدن به قد بلندتر، از دوران بارداری مراقبت از رشد کودک را آغاز کنیم. در دوران بارداری تغذیه مادر تأثیر زیادی بر قد کودک متولد شده دارد.

به طوری که مشخص شده است مصرف ناکافی ریزمغذیها و استعمال دخانیات در دوران بارداری به رشد ناکافی و کم وزنی کودک در هنگام تولد منجر می گردد. مصرف غذا در حد متعادل و مناسب از تمام گروه های غذایی برای دستیابی به رشد قدی مناسب از اهمیت به سزایی برخوردار است. قد میانه برای پسران شامل میانگین قد پدر و مادر به علاوه 6،5 سانتی متر و برای دختران میانگین قد پدر و مادر منهای 6،5 سانتی متر است. برای رشد هر فرد یک دامنه یا محدوده وجود دارد. به عبارتی مرزهای بالایی و پایینی برای قد هر فرد وجود دارد که از پیش برای هر فرد مشخص شده است. آنچه که امروزه تبلیغات روی آن متمرکز است، قرص های افزایش قد است که چیزی جز مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی نیست که به قیمت های چند برابر فروخته می گردد و بسیاری از این مواد به وسیله مصرف متعادل و مناسب مواد غذایی قابل دسترس است.با تغذیه مناسب می توانیم از مرز حداقل فاصله گرفته و خود را به حداکثر نزدیک کنیم. اما نمی توانیم از مرز بالایی تجاوز کنیم. یعنی برای اینکه یک فرد به مرز پایینی و فرد دیگر به مرز بالایی دست یابد عوامل تغذیه ای در این زمینه یاری می نماید. باید توجه داشت که برای حرکت از مرز پایینی به مرز بالایی محدودیت زمانی وجود دارد که نقطه آغاز آن از ابتدای بارداری است که نتیجه آن قدو وزن مطلوب در هنگام تولد خواهد بود و نقطه پایانی آن همزمان با بسته شدن صفحات رشد خواهد بود.

در مرحله بلوغ با جهش قدی روبرو هستیم و پس از بلوغ به طور معمول افزایش رشد قدی در حدود 6 تا 7 سانتی متر خواهد بود. عوامل تغذیه ای که باعث رشد می گردد را می توان به درشت مغذی ها مانند مواد قندی، چربی ها و پروتئینها که انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن را تأمین می نمایند تا عوامل ساختمانی و ریزمغذی مانند انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند کلسیم، روی و منیزیم نام برد.

آنچه که امروزه تبلیغات روی آن متمرکز است، قرص های افزایش قد است که چیزی جز مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی نیست که به قیمت های چند برابر فروخته می گردد و بسیاری از این مواد به وسیله مصرف متعادل و مناسب مواد غذایی قابل دسترس است.

اگر چه غلات تأمین نماینده انرژی، قسمتی از پروتئین ها و بعضی ویتامین ها و مواد معدنی لازم است اما مشخص شده مصرف نان هایی که آرد آنها به خوبی تخمیر نشده است. به علت داشتن ماده ای به نام فیتات در پوسته غلات مانع از جذب مواد معدنی به خصوص روی و کوتاهی قد می گردد.

سبزیها و میوه ها، انواع ویتامین ها و مواد معدنی به خصوص پیش سازهای ویتامین A را در رژیم غذایی تأمین می نمایند. کمبود میانه تا شدید ویتامین A مانع رشد مطلوب بچه ها می گردد. منابع سرشار از ویتامین A عبارتند از اسفناج، زردآلو، طالبی و دریافت کافی کلسیم که به ویژه در دوره رشد طولی استخوانها بسیار حایز اهمیت است. بنابراین تغذیه با شیر، ماست، پنیر و انواع کلم را باید به نوجوانان پیش از رسیدن به سن بلوغ توصیه کرد.

باید از نور خورشید و دریافت ویتامین D از منابع غذایی مانند تخم مرغ، خامه، شیر و کره استفاده کرد. باید توجه داشت که برای داشتن شرایط مناسب هورمونی یکی از عوامل مهم وزن مناسب است زیرا وزن اضافی، بلوغ زودرس را در پی خواهد داشت و رشد قدی را محدود خواهد نمود.

برای رسیدن به قد مطلوب باید وزن بچه ها را در محدوده طبیعی حفظ کرد. از طرفی ترشح هورمون رشد که تأثیر مهمی در رشد مطلوب دارد، کاملا تحت تأثیر تغذیه فرد است. با مصرف زیاد موادقندی، گلوکز کاهش و با مصرف غذاهای غنی از پروتئین افزایش می یابد.

کمبود ویتامین D و سزارین

زنانی که از کمبود ویتامین D در دوران بارداری رنج می برند، با احتمال بیشتری با عمل سزارین بچه ها خود را به جهان می آورند. طبق نتایج مطالعاتی که روی چند زن باردار انجام گرفته، مشخص شد زنان مبتلا به کمبود ویتامین D تا چهار بار بیشتر به روش سزارین زایمان می نمایند. ویتامین D در عملکرد ماهیچه ها بسیار لازم است. در تحقیق انجام گرفته احتمال سزارین در زنان مبتلا به کمبود ویتامین در بیست و هشت درصد و در زنانی که سطح ویتامین D در خون آنها بالای 5،37 نانو مول در لیتر است، 14 درصد بود. گفته می گردد با مصرف مکمل ویتامین D طبق تجویز پزشک و بعلاوه روزانه دولیوان شیر در دوران بارداری می توان از کمبود این ویتامین در بدن جلوگیری کرد و احتمال سزارین را کاهش داد.

منبع: 9 ماه انتظار شیرین، بتول جعفری گلستان، چاپ دوم، نوید حکمت، قم 1396

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1846

به "وان آب گرم در دوران بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وان آب گرم در دوران بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید