توصیه هایی برای پیشگیری از مسمومیت های غذایی، مسافران مراقب باشند

به گزارش مجله ستاره، وزارت بهداشت، برای پیشگیری از مسمومیت غذایی در سفر های نوروزی، توصیه هایی را ارائه داده است.

توصیه هایی برای پیشگیری از مسمومیت های غذایی، مسافران مراقب باشند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، در طول سفر باید مانند سایر اوقات از تمام گروه های غذایی به طور متناسب، متعادل و متنوع بهره ببرید.

در طول سفر از آب های بسته بندی که سلامت آن مورد اطمینان است، بهره ببرید. در صورتی که به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارید، آب را حداقل یک دقیقه بجوشانید. بعلاوه از پرکردن مکرر ظروف پلاستیکی آب بسته بندی شده با آب و نوشیدن چند باره خودداری کنید. از قراردادن ظروف پلاستیکی آب بسته بندی شده در فریزر یا جایخی یخچال و استفاده از آب یخ زده آن ها به علت فراوری مواد مضر، به شدت بپرهیزید.

در طول سفر برای حمل مواد غذایی فاسد شدنی از یخدان بهره ببرید. غذا هایی که دارای خامه، تخم مرغ و سس مایونز هستند، خیلی زود فاسد می شوند، بهتر است سس مایونز را در دمای سرد نگهداری نموده و قبل از مصرف غذا به آن اضافه کنید.

در حین سفر، از حمل گوشت یا تخم مرغ خام و فرآورده های لبنی با ماندگاری کوتاه خودداری کنید. به این علت که به سرعت فاسد می شوند. توجه داشته باشید که که فرآورده های لبنی با ماندگاری بالا فقط تا زمانی این ماندگاری را حفظ می نمایند که باز نشده باشند. پس از باز شدن درب آن ها، باید در یخچال نگهداری شوند.

توجه داشته باشید که غذا های مسموم نماینده ممکن است بو یا مزه ناخوشایندی نداشته باشند. با وجودی که بسیاری از مسمومیت های غذایی معمولاً ظرف 24 ساعت رفع می شوند، اما بعضی از آن ها مانند مسمومیت با غذای کنسروی می توانند کشنده باشند. بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی کشنده است که بر اثر مصرف کشک غیر پاستوریزه، غذا های کنسروی که قبل از مصرف حرارت مناسب به آن ها نرسیده است یا سوسیس و کالباس آلوده بروز می نماید. علائم و نشانه های این مسمومیت با تأخیر بعد از 12 تا 24 ساعت ظاهر می گردد و شامل تاری دید، دوبینی، افتادگی پلک فوقانی، عدم توانایی حرکتی، اختلال تکلم، لکنت زبان، سختی بلع و خشکی و درد گلو است. مهمترین اقدام درمانی در این مسمومیت تجویز سریع داروی ضد سم در مرکز درمانی است. در صورت عدم درمان ممکن است فرد مسموم بر اثر فلج تنفسی فوت کند.

بر این اساس از خرید قوطی های کنسرو دارای برآمدگی، فرو رفتگی و یا نشتی و زنگ زدگی خودداری کنید و مطمئن شوید که درپوش آن ها شکسته نشده باشد. کنسرو ها را قبل از مصرف 20 دقیقه در آب در حال جوشیدن حرارت دهید و بلافاصله مصرف کنید. هرگز غذا های پخته شده را بیش از دو ساعت اگر هوا گرم است و بیش از یک ساعت در دمای محیط رها نکنید. برای دوباره گرم کردن غذا های به جای مانده آن ها را تا 74 درجه سانتی گراد گرما دهید تا غذا بخار کند و بعلاوه غذا هایی که بیشتر از سه روز به جای مانده اند را هرگز مصرف نکنید. برترین دما برای نگهداری مواد غذایی زیر 4 درجه سانتی گراد یا بالای 60 درجه سانتی گراد است.

از تماس غذای پخته و نیمه پخته بپرهیزید. علائم و نشانه های بعضی از مسمومیت های غذایی با تأخیر ظاهر می شوند. یعنی ممکن است 12 تا 24 ساعت بعد از مصرف غذای آلوده، علائم در فرد مسموم بروز کند. علائم و نشانه های این مسمومیت ها شامل سردرد، تب، خستگی، تهوع، استفراغ، اسهال آبکی شدید، کم شدن آب بدن، ضعف و درد شکم است. غذا های خانگی مطمئن ترین غذا در بین راه هستند. بهتر است در بین راه از غذا های ساده و نیمه خشک مانند نان و پنیر و سبزی، انواع کوکو، کتلت و …، بهره ببرید.

از خرید مواد غذایی مثل حبوبات پخته، دل و جگر، لواشک، فلافل، سمبوسه، پیراشکی و … از کنار جاده، فروشندگان دوره گرد و مغازه های غیر بهداشتی پرهیز کنید. اگر مجبور به صرف غذا در رستوران های بین راه هستید، محل های بهداشتی را انتخاب کنید. برای این منظور به شرایط دستشویی ها، لباس کارگران، نظافت میزها، وجود مگس و حشرات و وسایل سرو غذا توجه کنید. در صورت امکان وسایل شخصی مانند قاشق، چنگال و لیوان مخصوص به همراه داشته باشید. به بهداشت فردی، یعنی شست وشوی دست ها قبل از صرف غذا هم توجه کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 خرداد 1401 بروزرسانی: 26 خرداد 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2059

به "توصیه هایی برای پیشگیری از مسمومیت های غذایی، مسافران مراقب باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه هایی برای پیشگیری از مسمومیت های غذایی، مسافران مراقب باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید