نگاهی به جهش کرونا، ویروس فعلی همان ویروس چینی است؟

به گزارش مجله ستاره، دانشمندان گزارش نموده اند که نوع جدیدی از ویروس کووید 19 از چهار ماه قبل در ایتالیا مشاهده شده است که با ویروسی که اولین بار مقداری تفاوت دارد و حالا این نسخه ایتالیایی کووید 19 است که در سرتاسر دنیا گسترده شده است.

نگاهی به جهش کرونا، ویروس فعلی همان ویروس چینی است؟

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، نسخه جدید ویروس کووید 19 که حالا در سراسر دنیا با آن درگیر است، جهش یافته است و عفونی تر به نظر می رسد و به همین خاطر آمار ابتلا و مرگ ومیر آن از نسخه ای که در چین شیوع پیدا کرد بیشتر بوده است.

گستره و سرعت شیوع این نسخه جدید بیشتر از نسخه قبلی است. تا تاریخ 18 می حدود 78 درصد از 12194 بیمار مبتلا به کووید 19، در حقیقت به نسخه جدید ویروس مبتلا شده بودند.

در حالی که تا قبل از اول مارس تنها 10 درصد از بیماران به ویروس جدید و جهش یافته مبتلا شده بودند.

کرونا از زمان کشف شدن جهش یافته است

آزمایش ها نشان می دهد که این نسخه جهش یافته با سرعت بیشتری خودش را تکثیر می نماید.

دانشمندان در یک نمونه آزمایشی که از 999 نفر از مبتلایان به کرونا در بریتانیا گرفته شد متوجه شدند که آن بیمارانی که به ویروس جدید مبتلا شده بودند به نسبت افراد مبتلا به ویروس اولیه، تعداد ویروس بیشتری در نمونه آزمایشی آن ها مشاهده می شد اما علی رغم وجود ویروس بیشتر در نمونه آزمایشگاهی علائم بیشتر یا بدتری نسبت به مبتلایان به ویروس اولیه نشان نمی دادند.

یافته های این مطالعه که به تازگی منتشر شده است هشدار می دهد که جهش در این ویروس احتمالاً اثراتی منفی روی فرایند فراوری واکسن بگذارد اما نظرات مخالفی هم وجود دارد.

با توجه به اینکه مبتلایان به ویروسی که در ایتالیا شایع شده است علائم شدیدتر یا بدتری نسبت به مبتلایان قبلی نشان نمی دهند، نمی توان به جرأت ادعا کرد که این ویروس جهش یافته خطرناک تر از قبلی است و یا کنترل آن دشوارتر است.

در نتیجه این گروه از دانشمندان باور دارند که شدتِ جهش و عملکرد ویروس جهش یافته لزوماً به گونه ای نیست که فرایند فراوری واکسن را به خطر بیندازد. هرچند که نباید از احتمال تأثیر منفی ویروس جهش یافته بر روی فراوری واکسن غافل شد.

ساختار ژنتیکی ویروس ها ممکن است در جریان تکثیر تغییر کند. بیشتر این تغییرات تصادفی است و اگر زیاد باشد ممکن است ساختار ویروس را از حالت اولیه تغییر دهد. به صورتی که اثر دارو را خنثی کند. چراکه داروها با توجه به ساختار ژنتیکی ویروس ساخته می شوند و وقتی یک ویروس ساختارش را تغییر بدهد داروی ویروس قبلی را بی اثر می نماید.

تعدای از محققان می گویند که ابزارهای بیوانفورماتیکی را طراحی نموده اند تا تغییر در ساختار ویروس را در طول همه گیری آنالیز کند و نسبت به آن ها هشدار دهد.

این سیستم هزاران نوع ژنوم مرتبط با ویروس های تاج دار (که کرونا نیز از آن خانواده است) را در یک پایگاه داده به اشتراک می گذارد.

این پایگاه داده ها GISAID نام دارد و دانشمندان سرتاسر دنیا می تواننند یافته های جدید خود را در آن به اشتراک بگذارند و با نرم افزاری به نام Alamous تغییرات در ساختار پروتئینی ویروس را آنالیز نمایند. نتایج این تحلیل نشان می دهد که نسخه جدید ویروس کرونا از نسخه شایع شده در ووهان حدود 3/0 درصد تغییر نموده است.

جهش ویروس کرونا در اروپا بیشتر است

اگر شدت تغییرات در بخش های مختلف دنیا زیاد گردد می تواند به ویروس قابلیت تکامل بدهد یعنی ویروس را در برابر واکسن های مختلف ایمن کند. در این فرایند ویروس می تواند خود را به شکلی تکامل دهد که واکسن را دور بزند و آن را بی اثر کند.

تا امروز ویروس جهشی در یکی از آمینواسیدهایی داشته است که سنبله ویروس را تشکیل می دهند. این جهش با سه جهش دیگر در ساختار ژنوم همراه است. آنالیز ها نشان می دهد که این نوع جدید تا خاتمه ماه مارس در کل دنیا پخش شده است و در همه قاره ها به جز آسیا گسترش چشمگیری داشته است.

این ویروس در اروپا شیوع گسترده تری دارد و همه کشورهای اروپایی (به جز ایسلند) درگیر در این نوع جدید هستند اما خبر خوب این است که پادتن هایی که از بدن مبتلایان بهبودیافته گرفته شده بود توانستند عملکرد نسخه جدید ویروس را خنثی نمایند. این یعنی شدت جهش انقدر شدید نیست که با ویروسی کاملاً جدید و غیرقابل پیش بینی روبرو باشیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1109

به "نگاهی به جهش کرونا، ویروس فعلی همان ویروس چینی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به جهش کرونا، ویروس فعلی همان ویروس چینی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید