مناظره ایلان ماسک و جک ما در کنفرانس هوش مصنوعی 2019

به گزارش مجله ستاره، طی کنفرانس هوش مصنوعی جهانی 2019 که در چین برگزار شد، جک ما و ایلان ماسک دو فرد مهم و تاثیرگذار در حوزه فناوری حضور داشتند. طی این کنفرانس جک ما(Jack Ma) کارآفرین، صنعت گر و مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره گروه علی بابا از کمرنگ بودن حضور انسان ها و پررنگ بودن حضور ربات ها در آینده سخن گفت که ایلان ماسک چندان با وی هم نظر نبود.

مناظره ایلان ماسک و جک ما در کنفرانس هوش مصنوعی 2019

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل،جک ما(Jack Ma) کارآفرین، صنعتگر و مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره گروه علی بابا اخیرا اظهار کرده است فناوری هوش مصنوعی در آینده کاری خواهد کرد که افراد تنها 12 ساعت در هفته کار کنند و اوقات فراغت بیشتری داشته باشند. جک ما اخیرا گفته است فناوری هوش مصنوعی می تواند با انجام بیشتر کار افراد، اوقات فراغت بیشتری را برای آنها به ارمغان بیاورد.

به گفته این میلیاردر پیشرفت های گسترده در هوش مصنوعی و اصلاحات در آموزش و پرورش می تواند به این معنا باشد که بسکمک از کارگران سرانجام تنها یک چهارم از ساعت های هفتگی فعلی خود کار خواهند کرد.

جک ما طی کنفرانس هوش مصنوعی در چین در گفتگو با ایلان ماسک مدیرعامل تسلا گفت: از نظر تئوریک، این بدان معناست که افراد سه روز در هر هفته به مدت چهار ساعت کار خواهند کرد. طی 10 الی 20 سال آینده، هر انسان، کشور یا دولتی باید بر اصلاح سیستم آموزش و پرورش تمرکز و اطمینان حاصل کند که بچه ها ما می توانند یک شغلی پیدا کنند که فقط سه روز در هفته و به مدت چهار ساعت در هر روز کار کنند.

وی در ادامه افزود: هوش مصنوعی در آینده می تواند کارهای افراد را انجام دهد تا افراد بتوانند به فعالیت های شخصی خود بپردازند و تفریح بیشتری داشته باشند. من فکر می کنم اگر این اتفاق رخ دهد، مردم زمان بیشتری برای لذت بردن از زندگی خواهند داشت.

کاهش ساعت کار به 12 ساعت در آینده واقعا یک تغییر چشمگیر خواهد بود. به عنوان مثال طبق داده های دفتر آمار کار ایالات متحده، در حال حاضر کارگران در ایالات متحده 40 ساعت در هفته کار می کنند. در کشورهای دیگر مانند کره جنوبی، دولت اخیراً قانونی را تصویب کرد که ساعت کار از 68 ساعت در هفته به 52 ساعت کاهش یافت.

این گفته در حالی است که در حال حاضر کارمندان شرکت علی بابا می بایست شش روز در هفته و از ساعت 9 صبح تا 9 شب کار کنند. پس باید دید این ایده برای آنها نیز اجرا خواهد شد یا خیر.

نکته جالب این کنفرانس این بود جک ما و ایلان ماسک بر سر پررنگ بودن حضور ربات ها اختلاف نظر بسکمک داشتند به طوری که گفتگوی آنها 48 دقیقه به طول انجامید.

بر خلاف جک ما، ماسک معتقد بود بزرگترین اشتباهی که محققان هوش مصنوعی مرتکب می شوند این است که آنها(محققان) فکر می کنند هوشمند هستند درصورتیکه در مقایسه با هوش مصنوعی اینگونه نیست.

ماسک در این بحث گفت که هوش مصنوعی انسان را به دست خواهد گرفت زیرا از ما بسیار باهوش تر است اما جک ما نظر دیگری داشت و معتقد بود هوش مصنوعی چنین تهدیدی را برای ما به وجود نمی آورد و ما به عنوان انسان به اندازه کافی باهوش هستیم تا این موضوع را ارزیابی کنیم. در حقیقت هوش مصنوعی به ما کمک می کند تا خودمان را بهتر بشناسیم.

اما ماسک گفت، مطمئن نیست با نوع وضعیتی که در آن هوش مصنوعی از انسان هوشمندتر خواهد بود چه باید کرد. ماسک با بیان مثالی گفت 30 یا 40 سال پیش بازی رایانه ای بنام پنگ وجود داشت که یک بازی بسیار ساده بود اما امروزه بازی ها دارای محیط واقعی 4 بعدی و واقعیت مجازی هستند. از طرف دیگر، ماسک گفت که هوش مصنوعی کار را بی معنی می کند و احتمالاً تنها شغلی که برای انسان ها در آینده وجود خواهد داشت نوشتن نرم افزار هوش مصنوعی خواهد بود و از آنجایی که هوش مصنوعی تا آن زمان هوشمندتر خواهد شد احتمالا نرم افزار خود را نیز خودش خواهد نوشت.

ایلان ماسک در بخشی از این کفرانس درباره پروژه نورالینک(Neuralink) خود نیز صحبت کرد.

هدف استارتاپ نورالینک(Neuralink) توسعه یک پهنای باند بسیار قوی برای ارتباط انسان ها و رایانه ها است. بنابر گزارش ها این استارتاپ قصد دارد با ساخت تراشه های رایانه ای قابل کاشت در داخل مغز انسان، مرز بین بشر و ماشین را کم رنگ تر کند.

گفته می شود این تراشه حس لامسه کاربران را بازیابی می کند. این پردازنده سیگنال های پیچیده ای را رمزگشایی می کند که در داخل مغز انسان شکل گرفته اند؛ سپس تراشه آن ها را به رقم تبدیل می کند تا بتواند این سیگنال ها را پردازش کند. در نتیجه شخصی که این تراشه در مغز وی کار گذاشته می شود، امکان کنترل کردن عملکرد عضلات بدن را پیدا می کند.

استارتاپ نورالینک یک شرکت فناوری عصبی(neurotechnology) آمریکایی است که توسط ایلان ماسک در سال 2016 تأسیس و در سال 2017 کار خود را آغاز کرد. دفتر مرکزی این استارتاپ در سانفرانسیسکو است. از زمان تأسیس، چندین دانشمند عصب شناس از دانشگاه های مختلف در آنجا مشغول به کار هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 343

به "مناظره ایلان ماسک و جک ما در کنفرانس هوش مصنوعی 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناظره ایلان ماسک و جک ما در کنفرانس هوش مصنوعی 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید