معرفی سیتروئن c5 ایرکراس؛ مشخصات، امکانات و قیمت

به گزارش مجله ستاره، سیتروئن c5 ایرکراس یکی از محصولات جدید شرکت سیتروئن است که کار خود را از کشور چین شروع می نماید. با توجه به خصوصیات سیتروئن c5 ایرکراس این خودرو می تواند در بازار ایران نیز حضور یابد. البته هنوز هیچ خبری از حضور یا عدم حضور این خودرو در بازار داخل وجود ندارد.

معرفی سیتروئن c5 ایرکراس؛ مشخصات، امکانات و قیمت

خبرنگاران | سرویس خودرو - سیتروئن c5 یک خودروی کراس اور به شمار می رود که تا انتهای سال میلادی جاری به طور رسمی به بازارهای جهانی عرضه خواهد شد. پیش از این خودرو، شرکت سیتروئن یکی دیگر از محصولات خود یعنی خودروی C3 را نیز در قالب مدل ایرکراس به بازار عرضه نموده بود. با این حال خودروی C3 ایرکراس نتوانست آن گونه که باید پیروز عمل کند.

یکی از دلایل ناکامی خودروی C3 ایرکراس کوچک بودن جثه آن بود. در واقع این خودرو خصوصیات یک محصول کراس اور را به شکل مناسبی بازتاب نمی داد. از همین رو کوشش مهندسان شرکت سیتروئن بر آن بوده است که این مشکل را در خودروی سیتروئن c5 ایرکراس رفع نمایند. در واقع مدل های ایرکراس دو خودروی سی 3 و سی 5 به عنوان نمایندگان شرکت سیتروئن در بازار پررونق خودروهای کراس اور محسوب می شوند.

خودروی کراس اور جدید شرکت سیتروئن در قالب دو مدل بنزین سوز و سه مدل دیزلی ساخته شده است. هر دو مدل بنزین سوز این خودرو از خصلت توربوشارژ بهره می برند. با توجه به این نکته که گنجایش موتور نسخه های بنزین سوز خودروی سی 5 ایرکراس 1.5 لیتر و 1.8 لیتر است، امکان حضور این خودروها در بازار ایران نیز وجود دارد. البته قرار است به زودی نسخه هیبریدی این خودرو هم روانه بازارهای جهانی گردد. به طور کل یکی از نکات مثبت خودروی کراس اور جدید شرکت سیتروئن آن است که این محصول از خصلت مالی برخوردار بوده و یک خودروی لوکس به شمار نمی رود. به هر حال بد نیست به سراغ مشخصات فنی این خودرو برویم و با جزییات آن بیشتر آشنا شویم.

مشخصات فنی خودروی سیتروئن c5 ایرکراس

همان گونه که به آن اشاره شد، نسخه های بنزین سوز خودروی سیتروئن سی 5 به موتور 1.5 لیتری و 1.8 لیتری مجهز هستند. با این حال در این مطلب تنها به نسخه 1.8 لیتری این خودرو می پردازیم. موتور 1.8 لیتری چهار سیلندر و توربوشارژ به کار رفته در خودروی سیتروئن سی 5 ایرکراس قادر است حداکثر توانی به اندازه 201 اسب بخار فراوری کند و گشتاوری معادل 280 نیوتن متر ایجاد نماید.

اگرچه نسخه های دیزلی خودروی سیتروئن سی 5 ایرکراس علاوه بر برخورداری از جعبه دنده اتوماتیک در قالب مدل مبتنی بر جعبه دنده دستی نیز عرضه می شوند، اما نسخه های بنزین سوز این خودرو تنها به جعبه دنده اتوماتیک مجهز هستند. در مدل 1.8 لیتری خودروی سیتروئن c5 یک جعبه دنده اتوماتیک شش سرعته به کار رفته است. این جعبه دنده قدرت موتور خودروی سیتروئن را به چرخ های جلوی آن منتقل می نماید.

در واقع سیستم انتقال قدرت خودروی سی 5 ایرکراس سیتروئن نیز مانند بسیاری از خودروهای کراس اور مشابه بر مبنای هر چهار چرخ محرک طراحی نشده و تنها بر پایه دیفرانسیل جلو تعریف می گردد. به همین دلیل اگر به دنبال خودروی تنومندی برای انجام حرکات آفرود می شد، بهتر است به جای این خودرو و سایر خودروهای کراس اور مشابه به سراغ خودروهای شاسی بلند واقعی بروید. البته گفته می گردد که این خودرو قرار است در قالب مدل مبتنی بر هر چهار چرخ محرک نیز در اختیار خودرو دوستان قرار گیرد.

وجود جعبه دنده اتوماتیک مزید بر علت شده است تا خودروی سیتروئن c5 ایرکراس از شتاب چندان مناسبی برخوردار نباشد. شتاب صفر تا صد این خودرو حدود 9 ثانیه است. رقمی که در ظاهر برای یک خودروی کراس اور تنومند چندان هم ضعیف به نظر نمی رسد. این موضوع در شتاب اولیه این خودرو نیز قابل مشاهده است.

با این حال فاز دوم شتاب خودروی سیتروئن سی 5 ایرکراس چندان چنگی به دل نمی زند. به این معنی که اگر قصد رساندن سرعت این خودرو از حد متوسط به حد بالا را داشته باشید، شتاب بسیار ضعیفی را تجربه خواهید کرد. به هر حال این مشکل در صورت مهیا شدن امکان تعویض دنده به شکل دستی تا حد فراوانی قابل حل شدن خواهد بود.

حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط خودروی سیتروئن سی 5 ایرکراس حدود 215 کیلومتر در ساعت براورد می گردد. این خودرو در زمینه میزان مصرف سوخت نیز عملکرد مناسبی را به نمایش می گذارد. به گونه ای که متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو حدود 5.7 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است.

با توجه به این موضوع که دو شرکت سیتروئن و پژو همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته و تقریبا هم خانواده به شمار می فرایند، پلتفرم بعضی از خودروهای این دو شرکت با یکدیگر مشابه است. خودروی سیتروئن سی 5 ایرکراس نیز از این قاعده مستثنی نیست و از پلتفرمی مشابه با دو خودروی پژو 3008 و پژو 5008 بهره می برد.

در مجموع می توان ادعا کرد که ویژگی های فنی خودروی سیتروئن c5 نسبت به بعضی از رقبای خود چندان قدرتمند به نظر نمی رسد. اما همان گونه که به آن اشاره شد این خودرو یک محصول لوکس به شمار نمی رود و در عمل یک خودروی کراس اور کاملا بی ادعا است. بر این اساس می توان به مشخصات فنی این خودرو نمره قبولی داد. در صورت تمایل می توانید مشخصات فنی خودروی سی 5 ایرکراس را در قالب جدول زیر مشاهده کنید.

مشخصات فنی خودروی سیتروئن c5 ایرکراس
نوع موتور خودروبنزین سوز توربوشارژ 4 سیلندر
گنجایش موتور خودرو1.8 لیتر
حداکثر توان خروجی موتور خودرو201 اسب بخار
حداکثر گشتاور فراوریی موتور خودرو280 نیوتن متر
نوع جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک
نوع سیستم انتقال نیرودیفرانسیل جلو
شتاب صفر تا صد خودرو9 ثانیه
حداکثر سرعت قابل دست یابی215 کیلومتر در ساعت
متوسط میزان مصرف سوخت خودرو5.7 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت

امکانات و قابلیت های خودروی سیتروئن c5 ایرکراس

خودروی سیتروئن c5 ایرکراس در سیستم تعلیق خود به ضربه گیرهای هیدرولیک مجهز است. این ضربه گیرها برخوردهای ناشی از تقابل خودرو با پستی و بلندی های جاده را به حداقل میزان ممکن می رساند و مانع از آزار دیدن سرنشینان این خودرو می گردد. در این میان نوع خاص طراحی جایگاه های این خودرو نیز در افزایش راحتی سرنشینان آن تاثیرگذار خواهد بود. جایگاه های این خودرو در ردیف عقب آن از قابلیت تا شدن برخوردارند و با خواباندن آنها می توان ظرفیت فضای حمل بار را از حدود 500 لیتر به بیش از دو برابر این مقدار یعنی حدود 1630 لیتر افزایش داد.

خودروی سیتروئن سی 5 ایرکراس از وجود یک نمایشگر لمسی 8 اینچی بهره می برد. افزون بر آن امکان برخورداری از یک نمایشگر 12.3 اینچی نیز در پشت فرمان این خودرو برای راننده فراهم شده است. این نمایشگر قادر است بعضی اطلاعات فنی خودرو نظیر میزان سرعت و مقدار دور موتور آن را در اختیار راننده قرار دهد. افزون بر آن به وسیله نمایشگر یاد شده امکان برقراری ارتباط با سیستم ناوبری ماهواره ای نیز فراهم شده است.

سایر امکانات و قابلیت های خودروی سیتروئن c5 ایرکراس را نیز می توانید در ادامه این متن به صورت فهرست وار مشاهده کنید. لازم به ذکر است که بعضی از این امکانات تنها به تیپ های خاص این خودرو تعلق دارد و بعضی دیگر از آنها نیز به عنوان آپشن جانبی در این خودرو قابل نصب خواهد بود.

 • مجهز به سیستم ترمز اضطراری اتوماتیک
 • برخورداری از سیستم کنترل چسبندگی
 • بهره مندی از قابلیت کروز کنترل هوشمند
 • وجود سیستم هشدار تعویض خط و بین خطوط
 • مجهز به رادار 360 درجه
 • بهره مندی از سیستم هشدار نقطه کور
 • برخورداری از تودوزی داخلی به رنگ های مختلف اعم از مشکی، نارنجی، خاکستری و بژ
 • وجود جایگاه های برقی قابل تنظیم در بخش جلوی خودرو که از حافظه و ماساژور برخوردارند و امکان تنظیم آنها به وسیله نمایشگر خودرو وجود دارد
 • بهره مندی از سیستم اختصاصی سیتروئن کانکت که اطلاعات دقیقی نظیر کیفیت ترافیک، کمیت پارکینگ و قیمت سوخت را در اختیار راننده قرار می دهد
 • برخورداری از قابلیت ارتباطی اپل کارپلی و Mirrorlink که امکان اتصال گوشی یا تبلت با نمایشگر لمسی خودرو را فراهم می نماید
 • امکان استفاده از رینگ اسپورت 17اینچی، 18 اینچی و 19 اینچی
 • وجود سان روف پانورامیک
 • بهره مندی از سنسور شناسایی پا و امکان باز شدن در صندوق عقب خودرو به یاری نزدیک کردن پا به آن

در مجموع می توان گفت که خودروی سیتروئن سی 5 ایرکراس به عنوان یک محصول کراس اور نه چندان پرمدعا از قابلیت ها و امکانات مناسبی بهره می برد. البته لیست کامل امکانات و قابلیت های موجود در این خودرو بسیار طولانی تر از مواردی است که در این متن به آنها اشاره شد.

مشخصات ظاهری خودروی سیتروئن c5 ایرکراس

نمای جلو

خودروی سیتروئن c5 ایرکراس از نظر شکل و شمایل ظاهری بسیار به خودروی سیتروئن C3 شباهت دارد. چراغ های جلوی این خودرو از حالت باریکی برخوردار هستند و به بخش جلو پنجره آن که از نظر عرض تقریبا هم اندازه با چراغ ها است پیوند خورده اند. برخلاف بسیاری از خودروهای مشابه، آرم سیتروئن در بالای چراغ های اصلی این خودرو جا خوش نموده و همراه با چراغ های ال ای دی در یک راستا قرار گرفته است. سپر این خودرو نیز حالتی پهن دارد و کاملا همان چیزی است که یک خودروی تنومند کراس اور باید از آن برخوردار باشد.

نمای کناری

در نمای کناری سیتروئن c5 ایرکراس نیز شباهت های این خودرو با خودروی سیتروئن C3 کاملا قابل مشاهده است. رکاب این خودرو طراحی فانتزی و مناسبی را به نمایش گذاشته و دوز خصلت اسپورت این محصول را افزایش می دهد. اندکی بالاتر از آن قوسی در بدنه خودروی کراس اور سیتروئن مشاهده می گردد که بر جذابیت های نمای کناری آن افزوده است. مسلما هر چقدر از رینگ های عظیم تری در این خودرو استفاده گردد، گیرایی نمای کناری آن نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت.

نمای عقب

نوع طراحی چراغ های عقب یکی از موارد مهم جذابیت در بخش پشتی خودروی سیتروئن c5 ایرکراس به شمار می رود. چراغ های عقب این خودرو از حالتی مابین مستطیل و بیضی برخوردار هستند و از وجود زوایای نرم بهره می برند. شیشه عقب این خودرو نیز از اندازه مناسبی برخوردار بوده و افزون بر آن به لحاظ نوع طراحی نیز کاملا همگون با سایر اجزای بخش عقب این خودرو طراحی شده است. نوع طراحی سپر عقب خودروی سیتروئن سی 5 ایرکراس نیز از حالتی اسپورت بهره می برد و شمایل ظاهری آن با سایر اجزای بخش عقب این خودرو در یک سمت و سو قرار می گیرد.

در مجموع می توان شکل و شمایل ظاهری خودروی سیتروئن سی 5 کراس را به عنوان یک خودروی کراس اور امروزی، مناسب و تا حدی متفاوت از سایر خودروهای مشابه توصیف کرد. از این منظر شاید این خودرو بتواند با نیسان جوک رقابت کند.

نمای داخلی

بخش داخلی خودروی سیتروئن c5 نیز مانند بخش بیرونی آن از طراحی نسبتا متفاوتی بهره می برد. کنسول میانی این خودرو و محل قرارگیری اجزایی نظیر دسته دنده در کابین از طراحی جالبی برخوردار است. نظیر همین موضوع را می توان در محل قرار دریافت نمایشگر این خودرو نیز مشاهده کرد. به طور کل می توان گفت که نوع طراحی بخش داشبورد این خودرو از شلوغی بی مورد به دور بوده و به صورت کاملا ساده و گیرایی انجام گرفته است.

با این حال کیفیت مواد به کار رفته در ساخت داشبورد و همچنین جایگاه های خودروی سیتروئن سی 5 ایرکراس چندان چنگی به دل نمی زد. البته با توجه به آن که سازندگان این خودرو از محصول جدید خود به عنوان یک خودروی کراس اور مالی نام برده اند، بحث کیفیت مواد کابین آن چندان جای انتقاد نخواهد داشت. به هر حال نمای داخلی این خودرو نیز مانند نمای خارجی آن مقبول جلوه می نماید. در این میان جادار بودن فضای داخل کابین این خودرو و همچنین روشنایی مناسب آن به دلیل برخورداری از سان روف زیبا نیز از دیگر نقاط قوت این خودرو به شمار می رود.

قیمت خودروی سیتروئن c5 ایرکراس

قیمت خودروی سیتروئن c5 ایرکراس هنوز به طور دقیق اعلام نشده است. با این حال به علت آن که سازندگان این خودرو از آن به عنوان یک محصول مالی یاد می نمایندف این امیدواری وجود دارد که خودروی جدید کراس اور شرکت سیتروئن از قیمت پایین تری نسبت به رقبا برخوردار باشد. با این حال به طور حتم تیپ های مختلف این خودرو با توجه به امکاناتی که از وجود آنها بهره می برند، از قیمت های متفاوتی نسبت به یکدیگر برخوردار خواهند بود. در سرانجام برای آشنایی بیشتر با خودروی سیتروئن c5 شما را به مشاهده ویدیویی از این خودرو دعوت می کنیم.

منبع: setare.com
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1498

به "معرفی سیتروئن c5 ایرکراس؛ مشخصات، امکانات و قیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سیتروئن c5 ایرکراس؛ مشخصات، امکانات و قیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید