مروری بر دهمین روز فعالیت فضاپیمای چانگ ای 4 در سطح ماه

به گزارش مجله ستاره، سطح نشین چانگ ای 4 و ماه نورد یوتو 2 چین دهمین روز فعالیت خود را در نیمه پنهان ماه پشت سر گذاشتند و پس از گذراندن شب سرد ماه هفته آینده فعالیت خود را از سر خواهند گرفت.

مروری بر دهمین روز فعالیت فضاپیمای چانگ ای 4 در سطح ماه

سطح نشین چانگ ای 4 و ماه نورد یوتو 2 پس از سپری کردن دهمین روز در ماه 13 مهر خاموش شدند تا برای گذراندن دهمین شب در سطح ماه آماده شوند. هر شب در سطح ماه چیزی در حدود دو هفته زمینی طول می کشد. در طول شب دمای هوا در سطح ماه به منفی 190 درجه سانتی گراد نیز می رسد. دمایی که می تواند به فضاپیما آسیب برساند. با این حال سطح نشین و ماه نورد ماموریت چانگ ای 4 تا کنون 9 شب را به سلامت در ماه سپری نموده اند.

ماه نورد یوتو 2 در دهمین روز فعالیت در ماه راستا کوتاهی را پیمود. این ماه نورد در طول دو هفته زمینی تنها حدود پنج متر جابه جا شد. این کوتاه ترین راستای است که این ماه نورد در طول یک روز پیموده است.

دلیل این اتفاق اما بروز مشکل فنی نبود. ماه نورد یوتو 2 چندی پیش مورد خاصی را در یکی از دهانه های برخوردی ماه مشاهده کرد و در این مدت مشغول آنالیز و تحلیل این منطقه بود. یوتو 2 در هشتمین روز فعالیت خود در ماه مواد عجیب و خاصی را در مرکز یک دهانه برخوردی یافت و از آن پس مشغول آنالیز این ناحیه شد.

ماه نورد یوتو 2 تا کنون و در مجموع 289 متر را در سطح ماه طی نموده است. طول عمر اولیه این ماه نورد تنها سه ماه بود. اما این فضاپیمای چینی تا به این جا بسیار فراتر از انتظار عمل نموده است.

ماه نورد یوتو 2 در تاریخ 30 مهر و با طلوع خورشید در نیمه پنهان ماه یازدهمین روز فعالیت خود را شروع خواهد نمود. سطح نشین چانگ ای 4 نیز حدود 24 ساعت بعد فعالیت خود را از سر خواهد گرفت.

چانگ ای 4 در سومین روز از سال 2019 میلادی فرودی تاریخی را در نیمه پنهان ماه تجربه کرد. نیمه ای از ماه که پیش از آن هیچ فضاپیمایی در آن فرود نیامده بود.

از آن جا که زمین و ماه در شرایط قفل گرانشی قرار دارند یک سمت ماه هیچ گاه از روی زمین دیده نمی گردد و تنها با ارسال فضاپیما می توان به آنالیز آن پرداخت. به این ترتیب برقراری ارتباط بین فضاپیمای چانگ ای 4 و زمین نیازمند تدابیر ویژه ای بود. چین برای حل این مشکل یک ماهواره با مداری ویژه را در ورای مدار ماه به دور زمین قرار داد تا بتواند با یاری آن با فضاپیمای خود در نیمه پنهان ماه ارتباط برقرار کند.

چانگ ای 4 یکی از پیروز ترین ماموریت های سازمان فضایی چین بوده است. این کشور میخواهد تا در سال های پیش رو با ارسال فضاپیماهای دیگر به کاوش ماه ادامه دهد.

عکس کاور: سطح نشین چانگ ای 4 از دید ماه نورد یوتو 2.

Credit: CLEP/CNSA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 497

به "مروری بر دهمین روز فعالیت فضاپیمای چانگ ای 4 در سطح ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مروری بر دهمین روز فعالیت فضاپیمای چانگ ای 4 در سطح ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید