قالیشویی ها در آستانه تعدیل بیشتر نیرو

به گزارش مجله ستاره، حمید محمدی کمسرخ رئیس اتحادیه قالیشویان تهران درباره تاثیر کرونا بر این شغل گفت: متاسفانه با شیوع کرونا نزدیک به 70درصد کاهش درآمد داشتیم. مردم به کارگران اطمینان ندارند و می ترسند که عامل شیوع باشند. از طرفی هم حق دارند و نمی توان نسبت به رعایت مسائل بهداشتی اعتراض کرد.

قالیشویی ها در آستانه تعدیل بیشتر نیرو

به گزارش دنیای اقتصاد، وی اضافه نمود: قبلا با هر سفارش کارگران به خانه مردم می رفتند و قالی را از منزل مردم به قالیشویی می آوردند، اما در حال حاضر مردم اجازه این کار را نمی دهند. تعداد مراجعان به قالیشویی هم که پارسال 20 درصد مشتری ها را تشکیل می داد عملا بیشتر از نصف ریزش داشته است. شرایط به گونه ای است که از ابتدا 20 واحد قالیشویی تعطیل شده اند.

او در پاسخ به این سوال که آیا تعدیل نیرو هم داشته اند نیز گفت: متاسفانه بله. هر کارگاه قالیشویی به طور متوسط 20 کارگر ثابت دارد. وقتی بازار کاملا تعطیل است چاره ای نیست، وقتی کار نیست و کسی سفارش شست وشوی قالی نمی دهد کاسب چگونه می تواند از پس دستمزد کارگران بر بیاید؟ این در حالی است که اگر شرایط همین گونه پیش برود تعدیل نیروی بیشتری هم خواهیم داشت.

رئیس اتحادیه قالیشویان تهران در پاسخ به این سوال که آیا هیچ کدام از واحد ها از طرح های حمایتی دولت برای جلوگیری از تعدیل نیرو استفاده نکردند نیز گفت: بعضی از واحد ها قصد دریافت این وام را داشتند که متاسفانه به سبب دست وپا گیر بودن شرایط دریافت وام منصرف شدند. از طرفی مبلغ وام به میزانی نیست که بتوان گفت مسئله ای از کسبه حل می کند و در این اوضاع به بانک هم بدهکار می شوند. دولت اگر در بحث مالیات می توانست طرح های تسهیلاتی اجرا کند کمک بیشتری می کرد تا وام. متاسفانه اداره مالیات به هیچ صراطی مستقیم نیست.

او در ادامه گفت: وقتی از ابتدای سال پس از دوماه تعطیلی کامل، همه کارگاه ها با 30 درصد ظرفیت کار می کنند چگونه می توانند مالیات را بپردازند؟ آن هم با 8 تا 15 درصد افزایش. واحد هایی که توان پرداخت مالیات ندارند جریمه می شوند و در شرایطی که کاسب حتی برای ادامه فعالیت مشکل دارد جریمه به عنوان یک بار اضافی شرایط او را دوچندان سخت می کند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1266

به "قالیشویی ها در آستانه تعدیل بیشتر نیرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیشویی ها در آستانه تعدیل بیشتر نیرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید