عجیب و باورنکردنی، مغز پرورش یافته در آزمایشگاه چشم درآورد، عکس

به گزارش مجله ستاره، دیجیاتو نوشت: دانشمندان مغزهای کوچکی به میزان نخود را در آزمایشگاه رشد دادند که روی آن ها دو چشم با قابلیت تشخیص نور به وجود آمد.

عجیب و باورنکردنی، مغز پرورش یافته در آزمایشگاه چشم درآورد، عکس

محققان بیمارستان دانشگاه دوسلدورف آلمان در مقاله ای شگفت آور در مجله Cell Stem Cell اعلام کردند روی مغزهای کوچک پرورش یافته در آزمایشگاه با استفاده از سلول های بنیادی، یک جفت چشم رشد نموده است. جالب این که این چشم ها قادر به دریافت اطلاعات از محیط نیز هستند. البته این پژوهش در سال 2021 میلادی صورت گرفته اما حالا دوباره سر از شبکه های اجتماعی درآورده است.

گروهی از دانشمندان برای درک بهتر ساختارهای مغز، چشم و رابطه بین آن ها از سلول های پوست اهدایی از داوطلبان، سلول های بنیادی فراوری کردند و آن ها را به مغزهای کوچکی به میزان یک نخود تبدیل کردند. این مغزها طوری برنامه ریزی شده بودند که سلول های مختلف مغز واقعی را شکل بدهند و ازاین رو، یک جفت چشم روی آن ها به وجود آمد. البته این چشم ها تنها می توانستند نور را تشخیص بدهند.

جی گوپالاکریشنان، عصب شناس بیمارستان دانشگاه دوسلدورف می گوید: کار ما توانایی خارق العاده اندام واره های مغزی در فراوری ساختارهای حسی بدوی را نشان می دهد که به نور حساس هستند و از سلول هایی میزبانی می نمایند که مشابه سلول های بدن ما هستند. این اندام واره ها می توانند به مطالعه تعاملات بین مغز و چشم در حین دوره جنینی، مدل سازی اختلال های مادرزادی شبکیه چشم و فراوری انواع مختلف سلول های شبکیه برای هر بیمار به منظور انجام آزمایش های دارویی اختصاصی و درمان های کاشت سلولی یاری کند.

محققان در پی مطالعه رابطه مغز و چشم هستند

اندام واره های مغزی واقعاً نوعی مغز نیستند. دانشمندان سلول های بنیادی را به گونه ای تنظیم می نمایند تا به توده ای از بافت مغزی تبدیل شوند، اما این بافت فاقد هرگونه قابلیت تفکر، احساس یا خودآگاهی است. ازاین رو، از این مغزهای کوچک می توان برای انجام آزمایش هایی استفاده کرد که روی مغز انسان ها قابل انجام نیست یا از نظر اخلاقی مناسب شمرده نمی گردد.

گروه های دیگری از دانشمندان در سایر مطالعات از سلول های بنیادی جنینی برای پرورش دادن کاسه های اپتیکی که درنهایت کره چشم را به وجود می آورند، استفاده نموده بودند. اما محققان در این تحقیق به سراغ این رفتند که چشم ها را به عنوان بخشی از اندام واره مغز رشد دهند تا بتوانند رابطه آن ها با یکدیگر را مشاهده نمایند.

پژوهشگران در این تحقیق ثابت کردند که کارشان قابل تکرار است. آن ها 314 اندام واره مغزی را رشد دادند و 73 درصد از این اندام واره ها به کاسه های اپتیکی مجهز شدند. این اتفاق حدود 30 روز پس از شکل گیری مغزهای کوچک رخ داد و چشم ها پس از 50 روز به طور واضح قابل مشاهده بودند. این پنجره زمانی با زمان بندی رشد چشم در جنین انسان همخوانی دارد و می تواند اتکا به این روش برای مطالعات آینده را تقویت کند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 آذر 1402 بروزرسانی: 21 آذر 1402 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2293

به "عجیب و باورنکردنی، مغز پرورش یافته در آزمایشگاه چشم درآورد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب و باورنکردنی، مغز پرورش یافته در آزمایشگاه چشم درآورد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید