طرح مالیات بر خانه های خالی اصلاح شد

به گزارش مجله ستاره، مجلس طرح اصلاح مالیات بر خانه های خالی را به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کرد.

طرح مالیات بر خانه های خالی اصلاح شد

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش فارس، طرح اصلاح ماده 54 قانون مالیات های مستقیم در دستور کار روز چهارشنبه صحن علنی مجلس نهاده شد و کنندگان با اصلاح این طرح موافقت و بند های الحاقی آن را تصویب کردند.

کنندگان مقرر کردند: واحد های مسکونی واقع در شهر های بالای 100 هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره 7 ماده 169 مکرر این قانون) خانه خالی شناسایی شوند چنانچه بیش از دوازده ماه از سرانجام عملیات ساخت (برای واحد های نوساز) یا بیش از شش ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت (برای واحد های غیرنوساز) گذشته باشد، در سال نخست مشمول مالیاتی به ازای هر ماه دو برابر ارزش اجاری ماهانه ملک می شود که این مالیات در سال های بعد، 50 درصد بیش از سال قبل خواهد بود. این مالیات از سال دوم اجرا، مشمول تمام شهر ها خواهد شد.

بر اساس تبصره یک این اصلاحیه، مشخص ارزش اجاری ماهانه املاک بر اساس موضوع ماده 54 این قانون صورت خواهد گرفت و سازمان امور مالیاتی مکلف است حداکثر سه ماه پس از تصویب این قانون و در سنوات آینده هر سال، ارزش اجاری املاک را به روزرسانی نماید. مالیات موضوع این ماده شامل هزینه ها و استهلاکات صدر ماده 53 و معافیت های موضوع تبصره 11 ماده 53 این قانون نمی شود.

بر اساس تبصره 2، وزیر راه و شهرسازی مکلف است حداکثر یکماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، امکان برقراری پیوند میان کدملی اشخاص (یا کد شناسایی اتباع غیر ایرانی) و کدپستی واحد های مسکونی را در سامانه ملی املاک و اسکان به صورت خوداظهاری برای کلیه املاک (اعم از دارای سند رسمی، عادی و وکالتی) فراهم نماید. کلیه اشخاص مکلف اند ظرف دو ماه، اطلاعات کد ملی خود و کد پستی واحد مسکونی را (به همراه بارگذاری اسناد مثبته ملکی یا اجاری یا غیره) در سامانه وارد کنند تا مشمول مالیات بر خانه خالی نشود. آن واحد مسکونی که سرپرست خانوار، کدملی افراد تحت تکلف خود را ذیل آن ابراز می نماید، سکونتگاه اصلی خانوار به شمار می آید.

کنندگان در تبصره 3 این ماده مقرر کردند: سرپرست خانوار به ازای همسر و هر فرد تحت تکفل بالای 18 سال خود می تواند یک کدپستی دیگر نیز به عنوان سکونتگاه فرعی معرفی نماید که از مالیات موضوع این ماده معاف خواهد بود. برخورداری از معافیت منوط به ثبت اطلاعات در سامانه طی مهلت تبصره 2 است.

بر اساس تبصره 4، واحد های مسکونی که به حکم مراجع قانونی ذیربط امکان فروش یا اجاره را ندارند یا قابل سکونت نیستند، تا زمان اعلام حل و فصل دعاوی یا قابل سکونت شدن، مشمول مالیات موضوع این ماده نمی شوند.

کنندگان در تبصره 5 مقرر کردند: در مورد املاک مسکونی مشاع حسب مورد میزان سهم الشرکه، مالکان مشمول مالیات موضوع این ماده خواهند شد.

بر اساس تبصره 6 این ماده، اشخاص مشمول این قانون مکلفند تغییر محل سکونت یا تغییر مالکیت واحد مسکونی خود را حداکثر ظرف 15 روز در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت کنند. در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات در سامانه یا عدم مراعات مفاد این تبصره، اشخاص مشمول جریمه ای معادل 2 برابر مالیات بر خانه خالی در سال اول خواهند بود.

کنندگان در تبصره 7 این ماده تصویب کردند: داده های اظهارشده در سامانه ملی املاک و اسکان به معنای مالکیت افراد نخواهد بود و مبنای مالکیت جهت استفاده در دستگاه های اجرایی یا محاکم قضایی نمی باشد.

بر اساس تبصره 8 این ماده، دستگاه های خدمت رسان مکلف اند ظرف 3 ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، به منظور ارائه خدمات زیر به متقاضیان، محل سکونت ثبت شده آن ها را صرفاً از سامانه املاک و اسکان، استعلام کرده و آن را ملاک ارائه خدمات قرار دهند:

استعلام از سامانه ملی املاک و اسکان برای دستگاه های اجرایی، شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات اعتباری رایگان خواهد بود.

کنندگان در تبصره 9 این ماده مقرر کردند که وزارتخانه های نیرو و نفت مکلف اند 3 ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، حسب اعلام سامانه نسبت به تخصیص یارانه مصرف برق و گاز صرفاً به سکونتگاه اصلی ثبت شده در سامانه ملی اقدام کنند و در مورد سایر اشخاص یا سکونتگاه غیراصلی، بالاترین پلکان قیمت این حامل ها را مبنا قرار دهند. با تغییر محل اقامت فرد مشمول، یارانه های مذکور به محل اقامات جدید افراد منتقل می شود. وزیر نیرو و وزیر نفت مسئول حسن اجرای این تبصره هستند.

بر اساس تبصره 10، وزارت راه و شهرسازی مکلف است اطلاعات مورد احتیاج سازمان امور مالیاتی کشور در مورد واحد های مشمول مالیات این ماده را به صورت برخط در اختیار این سازرمان قرار دهد. سازمان امورمالیاتی کشور موظف است مطابق فصل هشتم این قانون مالیات متعلقه را به مالک واحد مذکور ابلاغ نماید. مالک واحد خالی مکلف است تا سه ماه پس از ابلاغ، مالیات متعلقه را به نحوی که سازمان امور مالیاتی مشخص می نماید، پرداخت نماید. تاخیر در پرداخت مالیات، ماهانه مشمول جریمه 4 درصد مالیات متعلقه خواهد بود. وزیر امور مالی و دارائی مسئول حسن اجرای این تبصره است.

در تبصره 11 آمده است: وزارت راه و شهرسازی مکلف است با همکاری وزارت امور مالی و دارایی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حداکثر یک ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، دستورالعمل نحوخ پیشبرد سامانه، ثبت و صحت سنجی اطلاعات اظهار شده توسط افراد و شیوه دسترسی سایر دستگاه ها به این سامانه را تدوین و ابلاغ نماید. همچنین کلیه دستگاه های اجرایی مکلف اند بنا به درخواست وزارت راه و شهرسازی اطلاعات مورد احتیاج جهت تکمیل و به روزرسانی را در اختیار سامانه ملی املاک و اسکان کشور قرار دهند. وزیر راه و شهرسازی مسئول حسن اجرای این ماده (جز تبصره های 8، 9 و 10) است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1333

به "طرح مالیات بر خانه های خالی اصلاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح مالیات بر خانه های خالی اصلاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید