صادرات 82 میلیون دلاری فرش، گلیم و گبه

به گزارش مجله ستاره، دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: در چهار ماه نخست امسال، بیش از 82 میلیون دلارفرش، گلیم وگبه به 57 کشور جهان صادر شده است.

صادرات 82 میلیون دلاری فرش، گلیم و گبه

به گزارش خبرنگاران، سید روح اله لطیفی گفت: در چهار ماهه اول امسال، بیش از 82 میلیون و 579 هزارو 305 دلار برابر با 20 هزار و 886 تن فرش، گلیم و گبه به 57 کشور دنیا صادرشده است.

وی با اشاره به جایگاه ایران در تولید فرش، اظهار کرد: کشورمان بزرگترین تولیدکننده فرش در دنیا است و پیش از اجرای تحریم ها، بزرگترین صادرکننده فرش دنیا نیز بوده است. ضمن آنکه تا سال 1397 بیش از 30 درصد از فرش های صادراتی ایران به آمریکا صادر می شد، اما این رقم در سال گذشته به صفر رسیده است.

لطیفی افزود: کشورهایی نظیر کانادا، استرالیا، آلمان، ژاپن، ایتالیا، کویت، کنیا، عراق، پاکستان، زلاندنو،بحرین، بلژیک، قطر تایلند، چین، فرانسه، انگلستان، افغانستان، پاکستان ، هند، دانمارک و... از کشورهای مقصد صادرات فرش و گلیم و گبه ایرانی هستند. ضمن آنکه در این میان افغانستان با 18 میلیون و 7497 دلار، عراق با 17 میلیون و 406 هزار و 55 دلار و پاکستان با پنج میلیون و 421 هزار و 373 دلار اصلی ترین و بیشترین میزان واردات فرش ایرانی را به خود اختصاص داده اند و سه مقصد اصلی صادرات فرش های ایرانی بودند.

طبق اعلام گمرک، وی افزود: فرش ایران به علت کپی از نقوش آن توسط رقبا و رقابت های ناسالم در نیم قرن اخیر، دچار دگرگونی هایی در بازارهای دنیای شده که از رشد شتابان آن کاسته است. فرش ایران به علت دارا بودن نقوش زیبا و سحرانگیز، هم چنین دوام و ریزبافی و داشتن رنگ های طبیعی و شفاف، از قدیم، در کلیه بازارهای دنیای یگانه و بی رقیب بوده است. ولی در نیم قرن اخیر، سهم فرش ایران در بازارهای دنیای رو به کاهش گذاشته و بازار صادرات، از حالت انحصاری به صورت رقابتی در آمده است.

سخنگوی گمرک در خصوص صادرات گبه نیز گفت: یکی از صنایع معروف ایران گبه فرش است که در این صنعت کشورمان تجربه زیادی دارند که از همین رو در بازار داخلی و خارجی شاهد استقبال خوبی از تولیدات ایران بوده است. همچنین یکی دیگر از از دلایل گبه فرش این است که گبه فرش پرزهایی بلندی دارد که این خود تاثیر چشمگیری بر نرمی گبه می گذارد. بنابر اطلاع برخی کارشناسان مطلع، ساکنین ژاپن علاقه زیادی به گبه فرش های ما دارند و گبه فرش هایی که از نقش و نگار های از حیوانات هستند و با نخ های طبیعی و کیفیت های عالی بافته می شود در کشور ژاپن خواهان زیادی دارد و ژاپنی ها اعلام کردند که رنگ هایی که در به فرش ها بکار رفته است با سیستم و ذائقه مردم ژاپن همخوانی دارد. آنها تاکید می کنند در ژاپن فروش خوبی دارند و فروش گبه های ایران دو یا سه برابر حصیر تاتامی ژاپن است. بطوریکه آمار صادرات فرش وگبه ایرانی در چهار ماهه اول سال 99 بیانگر این است که میزان دو میلیون و 309 هزارو 842 دلار به این کشور صادرات فرش گبه اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1172

به "صادرات 82 میلیون دلاری فرش، گلیم و گبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 82 میلیون دلاری فرش، گلیم و گبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید