شکل قدیمی و عجیب اشیای پرکاربرد امروزی

به گزارش مجله ستاره، قرن بیستم، بهترین اختراعات تاریخ را برای انسان ها به ارمغان آورد که هر یک از آن ها به شکل قابل توجّهی در طول سال ها تغییر نموده اند.

شکل قدیمی و عجیب اشیای پرکاربرد امروزی

به گزارش، قرن بیستم، بهترین اختراعات تاریخ را برای انسان ها به ارمغان آورد، از جمله دستاورد های مهمّی مانند کامپیوتر شخصی و نخستین جاروبرقی ها. اما وقتی به سیر تطوّر و پیشرفت این اختراعات رجوع می کنیم و به شکلی که نخستین بار ظاهر شده اند باز می گردیم، ملاحظه می کنیم که هر یک از آن ها به شکل قابل توجّهی در طول سال ها تغییر نموده اند. بعضی از فناوری ها برای استفاده در آشپزخانه و بعضی دیگر روانه دفاتر اداری و... شدند. در این گزارش می توانید به شکل بعضی از این اختراعات که در قرن بیستم در ایالات متحده آمریکا رواج داشتند نگاهی بیندازید، تا میزان پیشرفتی را که تا به حال داشته و به شکل امروزی در آمده اند را ببینید.

قبل از اختراع جارو برقی مردم با جارو دستی زمین را پاک می کردند. می توانیم بگوییم که ایده جارو برقی به نیمه قرن نوزدهم باز می گردد، وقتی که مخترع آن یک فرچه دایره ای شکل را به چرخ بسته بود تا فرآیند نظافت آسانتر انجام گردد. این فرایند را ادامه دادند تا جایی که کار به اختراع ساز و کار هایی خلاقانه تر رسید که هدف از آن کاهش میزان خستگی و صرف انرژی ناشی از جارو زدن بود. در نهایت جارو برقی در سال 1911 میلادی اختراع شد.

جارو برقی اصلی در سال 1901 میلادی اختراع شد، ایده ساخت جارو برقی در ابتدا به خوبی ساخته و پرداخته نشده بود، ایده ساخت جارو برقی به احساس احتیاج مخترعی به نام هوبرت بوث بازمی گشت که می خواست واگن های ایستگاه راه آهن را تمیز کند. روش تمیز کردن او به وسیله ایجاد جریان هوا و دمیدن آن به سمت نقطه ای بود که قصد نظافت و پاکسازی آن را داشت، و طبیعتاً ایده محکم و قابل اعتماد برای تمیز کردن وسایل نبود، به محض اینکه جریان هوای فشرده را به سمت منطقه و وسایل مورد نظر راهنمایی می کردند، وسایل و اثاث به نقطه دیگری پرتاب می شدند.

با آغاز سال 1908 میلادی، جارو برقی به شکل امروزی درآمد. در سال 1908 میلادی طراحی جارو برقی از سر گرفته شد، به طوریکه خاصیّت مَکش برای دریافت غبار و ریخته شدن آن ها در کیسه به جارو برقی ها اضافه شدند. شرکت هوور پیشگام فراوری جارو برقی بود که تا به امروز هم به عرضه فراوریات خود ادامه می دهد. این روزها، جارو برقی ها در شکل ها و اندازه های مختلف به بازار آمده اند، اما یکی از پیشرفته ترین آنها، روبات جارونماینده رومبا است که می تواند با حفظ نقشه خانه، سطوح مختلف را تمیز کند.

ساخت نخستین ماشین لباسشویی در سال 1908 میلادی صورت گرفت، قبل از پیدایش این ماشین لباسشویی مردم لباس های خود را در حوض می شستند و آن را از بند آویزان می کردند تا خشک گردد. اما با آغاز سال 1908 میلادی، نخستین ماشین لباسشویی به نام ثور پا به عرصه فراوریات لوازم خانگی گذاشت که لباس ها را می شستند و در مدت کوتاهی خشک می کردند. این ابزار های گرانقیمت به ندرت در خانه همه مردم یافت می شد.

ماشین لباسشویی با آغاز دهه نود قرن بیستم در بیشتر خانه ها وجود داشت. پس از آنکه ماشین لباسشویی محبوبیت زیادی به دست آورد، طراحی های جدید آن به بازار آمدند که طرح هایی ساده و قوی بودند. در آن موقع ماشین لباسشویی دوقلو شایع شده بود، یک طرف برای شستن و طرف دیگر برای خشک کردن بودند.

پس از خشک شدن لباس ها، از اتو برای خلاص شدن از چروک ها استفاده می کردند. با وجود اینکه اختراع اتو در اواخر قرن 19 صورت گرفت، اما اتوی برقی تا اواسط قرن بیستم رواج نیافته بود. با آغاز دهه پنجاه قرن بیستم، اتو ها می توانستند هم با بخار و هم بدون بخار لباس ها را صاف نمایند، و به طور اتوماتیک هم خاموش بشوند.

اتو پرس برای خوش فرم شدن لباس ها؛ اتوپرس یک ابزار استوانه ای شکل بود که قرن ها مورد استفاده قرار می گرفت و حتی در بعضی از خانه های عصر ویکتوریا هم نمونه هایی از آن وجود داشت. اتو پرس یک وسیله کاربردی برای صاف کردن لباس و پتو و. با استفاده از نیروی بخار و نیروی فشار به حساب می آمد.

پیشرفت تکنولوژی و اختراع مایکروویو در سال 1947 میلادی صورت گرفت. مایکروویو پس از کشف ریز موج ها دسته ای از امواج مایکروویو اختراع شد و می توانست غذا را سریع تر از حرارت مستقیم بپزد. در ابتدا مایکروویو ها بسیار بزرگ و پرخرج بودند، به همین دلیل محبوبیتی نداشتند و کمتر کسی از آن ها استفاده می کرد و بسیاری از مردم هم از ریزموج ها و استفاده از آن در پخت غذا واهمه داشتند.

ساختن نخستین مایکروویو برای کاربرد خانگی و فروش آن در سال 1955 با آغاز نیمه های دهه هفتاد قرن پیش آغاز شد و فقط 4 درصد از خانه ها مایکروویو داشتند، اما امروزه این میزان به 90 درصد رسیده و تقریباً هر خانه ای یکی از آن را دارد.

در آغاز قرن بیستم، به یخچال های ابتدایی جعبه یخ می گفتند. جعبه های یخ اغلب از چوب ساخته و با یخ پر می شدند، به طوریکه داخل جعبه را با فلز قلع یا چوب پنبه می پوشاندند تا سرمای داخل جعبه برای مدت طولانی حفظ گردد و وقتی یخ آب می شد در سینی پایین جعبه چکه می کرد.

یخچال برقی در سال 1940 میلادی اختراع شد، ایده جعبه های یخ در دهه های بیست و سی قرن پیش استمرار یافت و در نهایت به اختراع یخچال برقی منتهی شد. یخچال های برقی غذا را به وسیله سیستم خنک نماینده نصب شده در بالای دستگاه سرد نگه می داشتند. در دهه پنجاه قرن بیستم تقریباً در آشپزخانه هر خانه ای یک یخچال وجود داشت که غذا ها به خوبی در آنجا نگهداری می شد.

به تدریج اختراعات همسو با رفاه طلبی مردم پیش می رفتند. پیش از قرن بیستم، مردم در تابستان برای خنک کردن و تهویه هوا از ابزار های دستی استفاده می کردند. با گذشت زمان و به طور تعیین از سال 1902 میلادی همه چیز تغییر کرد، یک مهندس به نام ویلیس کریر اولین دستگاه تهویه هوا را اختراع کرد که کارآیی آن برای استفاده در خانه نبود و فقط برای تهویّه کارگاه چاپی که کریر در آن کار می کرد ساخته شده بود. با آغاز نیمه قرن بیستم، بسیاری از خانه ها به دستگاه خنک نماینده مجهّز شدند و اغلب پنجره ها مکان هایی بودند که برای قرار دادن خنک نماینده از آن ها استفاده می شد.

سشوار دستی در قرن بیستم اختراع شد و به آسانی مو ها را خشک می کرد. نخستین سشوار مو در دهه بیست قرن پیش اختراع شد و فقط 100 وات حرارت استفاده می کرد، به همین دلیل خشک کردن موی یک نفر وقت زیادی می گرفت. این دستگاه قابل حمل بسیار سنگین و بزرگ بود و با آغاز دهه شصت قرن بیستم، سشوار ها از مواد سبک تری ساخته و به چیزی شبیه آنچه امروز استفاده می کنیم تبدیل شدند.

پس از اختراع سشوار زنان روش های خلاقانه تری را برای خشک کردن موی سر ابداع کردند. آن ها برای دستیابی به مدل موی مورد نظرشان در سالن های آرایش، از سشوار های مرسوم استفاده نمی کردند بلکه یک کیسه را که بالای آن سوراخ بود را محکم به سرشان می بستند. از قسمت خالی کیسه لوله ای فلزی وصل شده بود و حرارت منتشره از یک مولد گرما که در پشت سر قرار داشت را به مو ها می رساند. به محض روشن شدن مولد گرما، مو های فرد آغاز به خشک شدن می کرد.

تلویزیون یکی دیگر از اختراعاتی است که راستا دنیا را تغییر داد. شرکت ژنرال الکتریک نخستین دستگاه تلویزیون به نام اوکتاگون را ساخت که در آن فناوری مکانیکی و دیسک استفاده شده بود و فقط یک برنامه به نام کوئینز مسنجر را نمایش می داد. در وهله اول این تلویزیون برای کارکرد های تجاری فروخته نمیشد، خاتمه با گذشت سال ها دستگاه تلویزیون شاهد تغییرات اساسی بود، طرح های آن تغییر کرد و به جزئی از وسایل و اثاثیه ثروتمندان تبدیل شد. با آغاز سال 1960 میلادی، دستگاه تلویزیون بزرگتر شد، ایده های فراوری رشد کرد و در نهایت تلویزیون به عنصر اصلی خانه ها تبدیل شد.

با آغاز دهه پنجاه و شصت قرن گذشته تلویزیون در بسیاری از خانه های ایالات متحده آمریکا رواج یافته بود و از انحصار ثروتمندان خارج شده بود. در واقع با آغاز سال 1951 میلادی، دوازده میلیون خانواده یک دستگاه تلویزیون در خانه هایشان داشتند. در دوران ما پیشرفت فناوری فراوری تلویزیون به اوج خود رسیده است، و دستگاه جعبه ای تلویزیون جای خود را به صفحات مسطح و فناوری های سه بعدی داده اند.

اختراع سیستم کامپیوتر جهشی کیفی در زمینه پیشرفت اختراعات بود. در قرن بیستم طراحی کامپیوتر بار ها صورت گرفت و به آرامی رشد و پیشرفت نمود تا جایی که به شکلی که امروز می شناسیم درآمده است.

استفاده اساسی از کامپیوتر در زمینه ارزیابی های مهندسی و علمی در طول سال های دهه پنجاه و شصت قرن بیستم بود و کامپیوتر ها به مردم عادی فروخته نمی شد بلکه تا اندازه زیادی برای انجام معادلات سخت در مدت زمان اندک استفاده داشت. برای مثال دستگاه کامپیوتری از نوع E101 که 33 هزار دلار قیمت داشت مدت زمان محاسبه را تا 95 درصد کاهش می داد.

وقتی سیستم کامپیوتر ها پیشرفت کرد، هدف از فراوری آن، مردم عادی بودند. با آغاز دهه پنجاه تعداد زیادی سیستم های کامپیوتری برای استفاده شخصی به بازار عرضه شد و راستا برای شرکت اپل باز شد تا نمونه های معروف خود را عرضه کند.

تمرکز روی سیستم های قابل حمل خاتمه منجر به اختراع تلفن همراه شد. تلفن همراه یکی از اختراعات بزرگ قرن بیستم است. در ابتدا نخستین تلفن های همراه چندان محبوب نبودند، چون بسیار بزرگ بودند و کاربردشان اندک بود. گفته می گردد قابلیت انتشار موسیقی پاپ در تلفن های همراه در محبوب شدنشان نقش مؤثری داشته است. با افزوده شدن ویژگی های بیشتر به تلفن همراه صندلی مهم و قابل توجه این ابزار روز به روز ارتقا پیدا کرد.

منبع:تابناک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 794

به "شکل قدیمی و عجیب اشیای پرکاربرد امروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکل قدیمی و عجیب اشیای پرکاربرد امروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید