سهمیه بنزین سفر فعلا پیگیری و مطالبه نمی گردد

به گزارش مجله ستاره، علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیش تر و در روزهایی که اخباری مبنی بر پیگیری او از وزیر نفت برای تخصیص سهیمه ای با عنوان بنزین سفر منتشر شده بود،گفته بود که چنین درخواستی نداشته و اصلا نامه ای درباره اختصاص اختصاص سهمیه بنزین ویژه سفر ننوشته است. او درباره این که قرار است این وزارتخانه به عنوان متولی سفر پیگیری این موضوع باشد هم پاسخی کلی داده بود که سهمیه بنزین سفر را باید موردی درخواست کنیم و از دولت این سهم را بگیریم.

سهمیه بنزین سفر فعلا پیگیری و مطالبه نمی گردد

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور لوکس کانادا هستید با ما همراه شوید

طبق آخرین داده های مرکز آمار، بیشترین سفر ایرانی ها با خودروی شخصی انجام می گردد. در بهار سال 97 تردد حدود 69 میلیون خودروی شخصی بین شهرها ثبت شده است که با احتساب 13 میلیون 221 هزار و 851 خودروی شخصی متعلق به دیگران و 16 میلیون و 847 هزار و 352 سواری کرایه ای، نقش این وسیله نقلیه در سفرهای مردم معین می گردد.

با این وجود ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم راستا با سخن وزیر به ایسنا گفت: فعلا سهمیه ای با عنوان بنزین سفر مطرح نیست.

طرح سهمیه بندی بنزین و اصلاح نرخ آن از 24 آبان ماه 24 آبان ماه به اجرا گذاشته شد. بر این اساس سهمیه اختصاص یافته به خودروهای شخصی بنزینی 60 لیتر و دوگانه سوز 30 لیتر معین شد. قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای 1500 تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان شد.

معاون گردشگری با بیان این که این طرح مصوبه دولت بوده و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تابع آن است، اضافه نمود: هرچند ما دنبال این هستیم فضایی را آماده کنیم تا در صورت تخصیص سهمیه ای ویژه به بخش گردشگری، احتمال سوءاستفاده از آن مطرح نگردد. وقتی چنین زیرساختی آماده شد این امکان را داریم که سهمیه بنزین ویژه گردشگری دریافت کنیم.

معاون گردشگری همچنین درباره نحوه تخصیص و مصرف این سهمیه ویژه شرح داد: قرار است ما برای اتومبیل های در اختیار تعدادی از شرکت های حمل و نقل گردشگری که از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجوز می گیرند، پلاک ویژه گردشگری دریافت کنیم. اکنون در حال رایزنی با هدایت و رانندگی هستیم. اگر این زیرساخت فراهم گردد، آن سهمیه بنزین که احتمالا دریافت گردد، به این خودرهای پلاک گردشگری اختصاص خواهد یافت. این کار مزیت دیگری هم دارد؛ باعث می گردد محدودیت های هدایت و رانندگی برای خودروهای گردشگری رفع گردد.

تیموری گفت: اگر اکنون این سهمیه ویژه اختصاص یابد، امکان آن را نداریم که متوجه شویم این سهمیه ویژه در حوزه سفر استفاده شده است یا خیر. بنابراین فعلا درحال آماده کردن زیرساخت هستیم.

او در پاسخ به این پرسش که آیا برای تخصیص سهمیه ویژه سفر عامه مردم پیگیری خواهد شد؟ اظهار کرد: باید مرحله به مرحله اقدام کنیم. این موضوع هم در برنامه هست.

معاون گردشگری درباره این که با توجه به افزایش هزینه خدمات سفر چه استراتژی عمومی برای حذف و یا کم نشدن سفر تدوین شده است؟ گفت: همه کارهایی که انجام می دهیم برای مردم است. مطالبات گردشگری را باید در فضای آرام پیگیری کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 644

به "سهمیه بنزین سفر فعلا پیگیری و مطالبه نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهمیه بنزین سفر فعلا پیگیری و مطالبه نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید