سامانه پایش مصرف انرژی در هفته دولت راه اندازی می گردد

به گزارش مجله ستاره، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از راه اندازی سامانه پایش مصرف انرژی در هفته دولت اطلاع داد و گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دو ضلع دیگر راه اندازی این سامانه در کنار وزارت راه و شهرسازی هستند.

سامانه پایش مصرف انرژی در هفته دولت راه اندازی می گردد

محمد شکرچی زاده در مورد فرایند راه اندازی سامانه پایش انرژی شرحاتی را ارایه کرد و گفت: دفتری از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای سامانه پایش انرژی راه اندازی شده که در حال آماده سازی دفتر هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از احتمال راه اندازی سامانه پایش مصرف انرژی در هفته دولت با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اطلاع داد و اضافه کرد: سامانه پایش مصرف انرژی با هماهنگی هایی که با معاونت فناوری دفتر ریاست جمهوری انجام دادیم، مقرر شده تا این سامانه در هفته دولت با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، افتتاح گردد.

شکرچی زاده سامانه پایش مصرف انرژی را به عنوان یک Big Data که محل جمع آوری کل استفاده کنندگان انرژی است معرفی کرد و ادامه داد: چنانچه سامانه راه اندازی گردد به شکل آنلاین می توان اطلاعات مربوط به مصرف انرژی در ساختمان ها را جمع آوری کرد که این اطلاعات می تواند پایه برنامه ریزی برای شرکت های خدمات انرژی و همچنین سیاستگذاران این حوزه باشد و اطلاعات پایه را به آنها ارایه بدهد.

وی با اشاره به این مطلب که هم اکنون آمار دقیق از مصرف انرژی در نقاط مختلف کشور، با توجه به نوع ساختمان ها و نوع بهره برداران وجود ندارد، شرح داد: نبود آمار دقیق از میزان مصرف انرژی در ساختمان های مختلف، برنامه ریزی ها را با مشکل روبرو نموده است. در حال حاضر اعداد تقریبی وجود دارد که کافی نیست.

شکرچی زاده توضیح داد: با راه اندازی سامانه پایش مصرف انرژی، اطلاعات مصرف متوسط انرژی در ساختمان ها استخراج می گردد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با یادآوری اینکه، قانونگذار راه اندازی سامانه پایش مصرف انرژی را برعهده مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گذاشته است، از همکاری و اعلام آمادگی سازمان نظام مهندسی ساختمان برای راه اندازی این سامانه اطلاع داد و گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان مرکز تحقیقات را در اجرای این پروژه همراهی می نماید.

وی یادآور شد: سازمان نطام مهندسی ساختمان در ارتباط با برنامه ریزی ها برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان های در طی سال های گذشته فعالیت های موثری انجام داده است و بسیاری از استان ها نرم افزارهایی را برای پیاده سازی مبحث 19 مقررات ملی ساختمان؛ صرفه جویی در مصرف انرژی، طراحی نموده اند. همچنین برگزاری نشست های تخصصی و انتشار نشریه های علمی از دیگر فعالیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در مورد مصرف انرژی است که به همین دلیل در نظر است تا از تجربیات آن سازمان نیز بهره مناسب گرفته گردد.

شکرچی زاده از رایزنی مرکز تحقیقات با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در مورد راه اندازی سامانه پایش انرژی اطلاع داد و گفت: نشستی با مهندس خرم برگزار گردید و مقرر شد تا همکاری ها در مورد راه اندازی سامانه تقویت گردد.

وی در عین حال بر نقش معین کننده و کلیدی سازمان نظام مهندسی ساختمان برای آموزش مهندسان در فرایند اجرایی کردن و استقرار سامانه تاکید نمود.

به گفته شکرچی زاده، سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اعلام آمادگی نموده است تا در راه اندازی سامانه نقش ایفا نماید. زیرا در راه اندازی سامانه هدف این است تا از نیروهای موجود برای راه اندازی یاری گرفته گردد و بنا نیست تا ساختاری جدید متشکل از نیروهای جدید اینکار را برعهده بگیرند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1144

به "سامانه پایش مصرف انرژی در هفته دولت راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه پایش مصرف انرژی در هفته دولت راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید