ساخت قطعات متخلخل سیلیکا بومی شد

به گزارش مجله ستاره، محققان پژوهشگاه مواد و انرژی پیروز به ساخت قطعات متخلخل شدند تا جایگزینی برای مواد پودری باشد.

ساخت قطعات متخلخل سیلیکا بومی شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله ستاره به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مواد متخلخل به عنوان جاذب و کاتالیست استفاده می شود که از مهمترین ویژگی های این مواد می توان به افزایش سطح آنها اشاره کرد.

مواد زمانی که دارای تخلخل می شوند سطح آنها به طور چشمگیری افزایش می یابد، اما شکل پودری مسئله ای است که در هنگام کار با این مواد ایجاد می شود. پودر پخش و نگهداری اش سخت می شود. برای جلوگیری از ایجاد این مسائل محققان پژوهشگاه مواد و انرژی بر آن شدند تا یک قطعه متخلخل بسازند. بنابراین طرحی با عنوان ساخت و بررسی استحکام قطعات مونولیت سیلیکایی دارای تخلخل دوگانه مزو-میکرو جهت کاربرد بعنوان پایه کاتالیست مطرح و در نهایت با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد.

محمود کاظم زاد آسیابی مجری این طرح پژوهشی درباره انجام آن گفت: در این پروژه برای ساخت یک قطعه متخلخل روی سیلیکا کار کردیم. سیلیکا یک سرامیک اکسیدی با قابلیت اصلاح سطح بالا است. البته با قرار دادن گروه های عامل بر روی آن می توان کاربردهای مختلف برای آن را متصور شد. چون در این طرح هدف ساخت قطعه مونولیتی، ارزیابی کارآیی کاتالیز در واکنش تهیه بیودیزل بعنوان معیاری از کاتالیست مورد استفاده در مباحث محیط زیست و انرژی بود بنابراین با گروه های عامل خاصیت اسیدی را افزایش دادیم.

وی ادامه داد: اهمیت اجرای طرح در پیشگیری از آلودگی نانوذرات از یک سو و امکان توسعه واکنش های شیمیایی توسط محققان دیگر با استفاده از نمونه های مونولیتی بجای پودری است. این موضوع می تواند در بزرگ کردن مقیاس واکنش های بستر ثابت بجای بستر سیال مفید و مناسب باشد. زیرا در واکنش های بستر سیال با استفاده از مواد پودری مسائلی همچون انتقال جرم و بازیافت محصول بدلیل افت فشار ناشی از تجمع نمونه ها و گرفتگی فیلترها مطرح است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی همچنین گفت: در چنین مواردی غالبا از گرانول به جای پودر استفاده می شود که موجب کاهش شدید سطح ویژه می شود. اهمیت انجام این پروژه در گسترش کاربردی فرآیندهای کاتالیستی و جداسازی هتروژن (جامد-سیال) و بازدهی فنی و اقتصادی این فرآیندها چه در مقیاس های کوچک و چه در مقیاس صنعتی بسیار زیاد و قابل توجه است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 214

به "ساخت قطعات متخلخل سیلیکا بومی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت قطعات متخلخل سیلیکا بومی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید