روایت فیلمساز پیشکسوت از هزارتوی اکران

به گزارش مجله ستاره، علی ژکان کارگردان باسابقه ای که فیلم اولین امضا برای رعنا را از سه سال پیش در انتظار اکران دارد، می گوید فیلمش به اتهام تجاری نبودن تا به امروز جایی در چرخه اکران پیدا نکرده است.

روایت فیلمساز پیشکسوت از هزارتوی اکران

به گزارش گروه رسانه های مجله ستاره، علی ژکان کارگردان باسابقه سینمای ایران که فیلم سینمایی اولین امضا برای رعنا را در سی وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر رونمایی کرد، در مصاحبه با مهر، درباره آخرین وضعیت اکران این فیلم سینمایی گفت: حدود سه سال پیش، تولید فیلم سینمایی اولین امضا برای رعنا تمام شد و سپس ما برای دریافت پروانه نمایش و نوبت اکران اقدام کردیم. مدتی به دنبال پخش کننده بودیم اما پخش کننده ها به دلایلی مثل نداشتن بازیگر چهره، انجام کارهای این اثر را قبول نمی کردند. در نهایت پخش این فیلم را شرکت پخش نیمروز فیلم به مدیریت مهدی صباغ زاده بر عهده گرفت .

ژکان ادامه داد: مهدی صباغ زاده هم بعد از مدتی به من گفت تلاش کردیم اما به دلیل اینکه فیلمت بازیگر چهره ندارد و تجاری نیست، امکان اکران ندارد.

فارابی؛ از قوت قلب تا توهین!

کارگردان اولین امضا برای رعنا گفت: به همین دلیل فکر کردم بهتر است خودم کارهایی انجام دهم. از همین رو به بنیاد سینمایی فارابی مراجعه کردم تا به کمک فیلم بیاید، چراکه 50 درصد از مالکیت این فیلم متعلق به این بنیاد است. پیرو درخواستی که من دادم مدیر فارابی بلافاصله نامه ای داد که اولین امضا برای رعنا در سرگروه سینمافرهنگ که متعلق به فارابی است، در تیرماه اکران شود .

وقتی کسی سعی می کند فیلمی طبق اصول خود بسازد و به قواعد بازار سوداگر تن ندهد، دو راه پیش رویش واقع شده است؛ یا فیلم نسازد و خانه نشین شود یا اگر ساخت فیلم روی دستش می ماند، که در این لحظه کاملاً احساس تنهایی می کند

این کارگردان اضافه کرد: نامه که صادر شد، قوت قلبی به من داد و من به پخش کننده فیلم هم این موضوع را اطلاع دادم، تا مواد تبلیغی اولین امضا برای رعنا را آماده کنیم. خودم هم دست به کار شدم و تیزرها را ساختم. اما به من گفتند مسئول اکران فیلم قائم مقام فارابی است و در حال حاضر شرایط اکران مهیا نیست، چون فیلم های دیگری در نوبت اکران قرار دارند! در این زمان من بیان نمودم که اگر اکران فیلم ها بر اساس زمان تولید است، فیلم من خیلی زودتر تولید شده، اما شما فیلمی را اکران می کنید که تنها 6 ماه از زمان ساخت آن می گذرد. ضمن اینکه برخی از فیلمسازان به نشان دادن برخی ابتذال های رایج در فیلم هایشان تن نمی دهند، بنابراین وظیفه بنیاد سینمایی فارابی این است که از چنین فیلم هایی حمایت کند .

ژکان ادامه داد: از سوی دیگر کارنامه و زندگی هنری برخی نشان می دهد که روی موج های سوداگری حرکت نکرده اند و من یکی از این فیلمسازان هستم. سینمای بعد از انقلاب مدیون و مرهون امثال من است چون ما سینمای بعد از انقلاب را راه انداختیم و بعد از 40 سال از اصول خود پایین نیامده ایم .

وی اضافه کرد: با همه این تفاسیر من متوجه نشدم که بر اساس چه منطقی به ما گفتند باید شرایط را بررسی کنیم تا ببینیم که آیا می توانیم اولین امضا برای رعنا را در فصل پاییز اکران کنیم یا نه؛ وقتی من این گزاره را شنیدم، گفتم ما در مرحله اکران باید مدام تلاش کنیم تا بهترین زمان ها را به دست آوریم، اما اکران پاییز به گونه ای است که مناسبت های مختلف در آن وجود دارد و نمی شود فیلم را اکران کرد. در نهایت آن ها وعده سرخرمن به من دادند و من موضوع را رها کردم .

صنوف سینمایی؛ امیدی که ناامید شد

این کارگردان اضافه کرد: در نتیجه فکر کردم بهتر است دیگر به فارابی مراجعه نکنم و این توهین را نپذیرم. در ادامه به شورای صنفی اکران مراجعه کردم که آن ها به من گفتند ما یک دفتر ثبت هستیم و نمی توانیم درباره اکران فیلم تصمیمی بگیریم از همین رو در اقدام بعدی به اصناف مرتبط رجوع کردم برای مثال به شورای عالی تهیه کنندگان رجوع کردم چراکه فکر می کنم وظیفه ذاتی این شورا این است که به مسائل و مسائل سینما رسیدگی کند و شخصیت مطالبه گر داشته باشد اما در آنجا هم دیدم صنف هم کاری نمی کند در حالی که من فکر می کنم خاصیت اصناف این است که از اعضای خود حمایت کند اما آن ها هم این کار را نکردند .

ژکان بیان نمود: وقتی کسی سعی می کند فیلمی طبق اصول خود بسازد و به قواعد بازار سوداگر تن ندهد، دو راه پیش رویش واقع شده است؛ یا فیلم نسازد و خانه نشین شود یا اگر ساخت فیلم روی دستش می ماند، که در این لحظه کاملاً احساس تنهایی می کند و فکر می کند هیچ کاری از دستش برنمی آید. با این وجود من هر لحظه ای که بشود حاضرم فیلمم را اکران کنم.

وی اضافه کرد: جالب است که بگویم محسن امیریوسفی رئیس شورای صنفی نمایش، یکشنبه هفته گذشته با من تماس گرفت و گفت می توانی چهارشنبه فیلمت را اکران کنی؟ یعنی دو روز به من فرصت دادند فیلم را آماده اکران کنم، اما کدام دیوانه ای در جهان وجود دارد که به فاصله 2 روز فیلمش را اکران کند!؟ آن هم فیلمی که بخشی از بودجه آن را خودم تقبل کرده ام؟ این چه حمایتی است؟ اگر اولین امضا برای رعنا را به این شکل اکران می کردم ممکن بود نفروشد و آنگاه استدلال می آوردند که ما همواره می گوئیم که فیلم های هنری نمی فروشد، پس بهتر است فیلم های تجاری ساخته شود به همین دلیل تن به اکران ندادم .

این کارگردان در سرانجام گفت: من وارد بحث های مافیای اکران نمی شوم اما دولت که متولی برنامه ریزی است، اساساً برای سینمای میانه برنامه ای ندارد. این سینما، سینمایی است که فیلم هایش با بودجه متعارف و اصول حرفه ای تولید می شود .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 329

به "روایت فیلمساز پیشکسوت از هزارتوی اکران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت فیلمساز پیشکسوت از هزارتوی اکران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید