راهنمای پرورش درخت سیب در باغ شما

به گزارش مجله ستاره، اگر شما هم عاشق طبیعت هستید و برای زندگی در طبیعت کوشش می کنید ، باید بدانید که کاشتن درخت یکی از زیباترین حس های دنیاست. در واقع کاشتن یک درخت و پرورش آن در طول ماه ها و گاه سال ها ، میوه گرفتن از آن یا تماشا رنگ شکوفه هایش ، یکی از زیباترین و طبیعی ترین تجربه هایی است که فرد می تواند داشته باشد. یکی از درخت های مورد علاقه کاربران درخت سیب است. اگر شما هم علاقه مند به پرورش درخت سیب در باغ تان هستید این مقاله مناسب شماست.

راهنمای پرورش درخت سیب در باغ شما

اگر در خانه ویلایی زندگی نمی کنید ، سعی نمایید پرورش درخت سیب را در بالکن یا گلدان انجام دهید. اگر نمی دانید در این مورد چگونه اقدام کنید و در پی راهنمایی در این زمینه هستید ، مطلب زیر را دنبال نمایید.

مناسب آب و هوای معتدل

درختان سیب از گیاهان آب و هوایی معتدل هستند و به همین علت شرایط آب و هوایی کشور ما نیز برای پرورش درختان سیب بسیار مناسب است. بنابراین اگر بخواهید به پرورش درخت سیب در باغ خود اقدام کنید فقط چند نکته و ترفند وجود دارد که باید بدانید.

اول از همه ، باید با یادآوری این نکته شروع کنیم که رشد درخت میوه مستلزم تعهد طولانی مدت است. با این حال ، اگر قصد شما پرورش درخت سیب است که در طول سال ها رشد می نماید و هر سال زیباتر می شود ، باید به مواردی مانند نحوه انتخاب محل کاشت ، نوع خاک مورد احتیاج و نحوه مراقبت دقت کنید.

درخت سیب را کجا و چه زمانی باید بکارید؟

خورشید برترین دوست درختان سیب است. درختان سیب حداقل به 6 ساعت نور مستقیم خورشید در روز احتیاج دارندو هر چه ساعات نور خورشید درخت شما بیشتر باشد ، بهتر است. در صورت لزوم می توانید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. منطقه ای که مستقیم ترین و طولانی ترین ساعات آفتاب را دریافت می نماید ، منطقه ایده آل برای پرورش درخت سیب شما خواهد بود. نور خورشید در ماه های زمستان که احتمال یخ زدگی وجود دارد اهمیت بیشتری پیدا می نماید.

نکته دیگری که در انتخاب مکان باید برای پرورش درخت سیب مورد توجه قرار گیرد این است که باید گردش هوای مناسبی برای برگ ها پس از آبیاری یا بارندگی وجود داشته باشد. به عبارت دیگر ، باید یک منطقه آفتابی و مطبوع با گردش هوای بالا را انتخاب کنید.

فاصله و زمان

فاکتور مهم دیگری که باید در هنگام کاشت و پرورش درخت سیب در نظر بگیرید ، البته این است که فاصله درخت سیب شما با سایر سیب ها یا انواع دیگر درختان و گیاهان حفظ شود. شما نباید درخت سیب را خیلی نزدیک به درختان دیگر بکارید ؛ زیرا باید به ریشه ها فضای کافی برای رشد بدهید. انتخاب فاصله بین یک و نیم متر تا شش متر صحیح خواهد بود.

پس چه زمانی برای کاشت درخت سیب در باغچه شما مناسب است؟ زمان ایده آل برای کاشت نهال سیب بین اواسط فصل پاییز تا ظهور جوانه ها در بهار است. درخت سیب خود را از اواخر اکتبر تا آوریل در زمین بکارید. اما اگر قصد کاشت در ماه های زمستان را دارید ، توصیه می کنیم از انجام این کار در روزهای یخبندان و بسیار سرد خودداری کنید.

انتخاب خاک مناسب

درختان سیب در خصوص خاک به مراقبت زیادی احتیاج ندارند. تنها دو معیار وجود دارد که باید رعایت شود. خاک باید به خوبی زهکشی شده باشد و بتواند میزانی رطوبت را حفظ کند. خاک بسیار غنی یا خاک رسی سنگین برای پرورش درخت سیب مساعد نیست. علاوه بر این ، انواع خاک با زهکشی ضعیف نیز می تواند باعث بیماری پوسیدگی ریشه شود. نوع خاک ایده آل برای درختان سیب ، خاکی با بافت میانه و با کیفیت میانه است. بعلاوه احتیاج به افزودن کود به خاک را از بین می برد.

چه زمانی و چه میزان باید آبیاری شود؟

آبیاری منظم درختان در طول فرآیند پرورش درخت سیب بسیار مهم است ؛ زیرا به شکل گیری سیستم ریشه ای به خوبی پیشرفته یاری می نماید. از قلم نیاندازید که مهم ترین نکته ای که در آبیاری درخت سیب باید به آن توجه کنید این است که منطقه خاک نزدیک به ریشه باید آبیاری شود نه تنه درخت. درختان سیب به وسیله سیستم ریشه خود آب را جذب می نمایند. اگر ساقه و برگ ها را آبیاری کنید ، ممکن است برگ ها در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید بسوزند یا بپوسند. این در واقع یک نکته معتبر برای تقریبا همه گونه های درخت میوه است. بعلاوه ، پس از آبیاری درخت خود ، باید مطمئن شوید که خاک تغذیه نماینده ریشه قبل از آبیاری بعدی خشک است. در غیر این صورت ، درخت سیب ممکن است به علت آبیاری بیش از حد مستعد پوسیدگی ریشه شود.

کاربرد مالچ پاشی درخت سالم

مالچ لایه ای است که روی سطح خاک اعمال می شود. استفاده از مالچ مزایای باورنکردنی برای درخت دارد ؛ زیرا یک لایه محافظ به خاک اضافه می نماید. مالچ پاشی رطوبت خاک را حفظ نموده ، حاصلخیزی خاک را افزایش می دهد و حاصلخیزی خاک را بهبود می بخشد و از رشد علف های هرز در خاک جلوگیری می نماید. مالچ برای پرورش درخت سیب می تواند از چیزهای مختلفی تشکیل شده باشد ؛ مانند کمپوست خوب ، خرده پوست و حتی میزانی مواد معدنی.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که مالچ باید به طور دوره ای تجدید شود. لایه مالچ باید به میزان سایه درخت را بپوشاند ؛ اما همواره باید از تنه دور نگه داشته شود. افزودن مالچ در نزدیکی تنه احتمال لانه کردن آفات به خصوص موش ها ، خوردن پوست و پوسیدگی تنه را افزایش می دهد.

نکاتی برای هرس درخت سیب

هرس درخت سیب احتمالا یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود سلامت و پرورش درخت سیب و از بین بردن احتمال بیماری است. ایده اصلی هرس کاهش تعداد شاخه های غیر لازم است تا درخت شاخه های کمتر اما سالم و قوی داشته باشد. این امر گردش ایده آل بین شاخه ها را تضمین نموده و یاری می نماید نور خورشید به همه شاخه ها به طور یکسان برسد.

حالا بیایید نحوه هرس صحیح درخت سیب را آنالیز کنیم. روش صحیح هرس درختان سیب پیروی از سیستم مرکزی است. به این معنی که تنه مرکزی را به عنوان مهم ترین و بریدن شاخه های ضعیف ، روی هم یا بسیار نزدیک به هم در اطراف آن برش دهید. درخت سیبی که به خوبی هرس شده باشد درختی سالم و شاد است.

جهت دهی درخت

درختان سیب دارای ساختار درختی قوی هستند و برای ایجاد شکل و میزان صحیح باید جهت دهی شوند. جهت دادن به شاخه های درخت نیز به میوه دهی درخت یاری می نماید و بعلاوه برترین راه برای پرورش درخت سیب در فضایی کوچک است. بعلاوه می توانید از همان روزی که درخت سیب را می کارید ، راهنمایی آن را شروع کنید. یک درخت سیب را می توان در امتداد سیستم رهبر مرکزی راهنمایی کرد تا رشد آن را کاهش دهد ، میوه دهی و رشد شاخه ها را تحریک کند. یک شاخه را می توان خم کرد ؛ با طناب به شاخه پایینی گره زد و یا برای مسیریابی به ستون هایی در زمین گره زد.

منبع: اتاق
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2192

به "راهنمای پرورش درخت سیب در باغ شما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای پرورش درخت سیب در باغ شما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید