درمان 80 نوع بیماری با خون بندناف

به گزارش مجله ستاره، سلول های بنیادی جنین، بالغین و خون بند ناف از انواع سلول های بنیادی بوده که یکی از منابع سلول های بنیادی مغز استخوان است که این سلول ها در درمان 80 نوع بیماری کارآمد است.

درمان 80 نوع بیماری با خون بندناف

به گزارش مجله ستاره، بانک خون بند ناف رویان زیر نظر جهاددانشگاهی است که 12 سال از تأسیس آن در استان همدان می گذرد و ضروری است مادران باردار در زمان بارداری اطلاعات کافی درباره مزایای آن را کسب نمایند تا در زمان زایمان از این امکان بهره مند شوند.

سلول های بنیادی دارای دو ویژگی خود نوزایی و تمایز یا تخصصی شدن هستند به گونه ای که سلول مشابه خود را فراوری نموده و به سلول های دیگری به نام سلول های بنیادی تبدیل می گردد. خون بند ناف مملو از سلول های بنیادی است ضمن اینکه 80 تا 200 میلی لیتر خون در بندناف موجود است که با جمع آوری آسان آن می تواند در زمان لزوم از آن استفاده کرد.

در ایران بانک خون به سه دسته عمومی خصوصی و یا خانوادگی تقسیم می گردد که در بانک خون عمومی مالک آن خانواده ها نیستند اما در بانک خون خصوصی یا خانوادگی نمونه گرفته شده برای خود و خانواده نگهداری می گردد به طوریکه تا کنون در جهان بیش از 40 هزار پیوند با استفاده از خون بند ناف اجرا شده است.

امروزه بیش از 80 نوع بیماری توسط سلول های بنیادی درمان می شوند که انواع سرطان ها، تالاسمی و در نهایت بیماری هایی که منشأ خونی دارند از جمله آن ها هستند. زمان جمع آوری خون بند ناف 10 تا 15 دقیقه پس از تولد نوزاد بوده و باید هرچه سریع تر آن را جمع آوری کرد.

ذخیره سازی 3000 نمونه خون بند ناف در همدان

مسئول بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی همدان در گفت وگو با مجله ستاره اظهار کرد: تا کنون بیش از 3000 نمونه خون بندناف در نمایندگی همدان ذخیره و به مرکز بندناف رویان تهران ارسال شده که این تعداد تا سال 92 حدود 450 نمونه بوده است.

عباس وکیلیان در ادامه با اشاره به درمان 80 نوع بیماری توسط خون بندناف، اعلام نمود: در شش ماهه نخست سال جاری 250 نمونه دریافت و در بانک خون ذخیره شده است.

وی با اشاره به وضعیت خوب استان در ذخیره خون بندناف در مقایسه با سایر استان ها توضیح داد: با توجه به تبلیغات اجرا شده در مطب پزشکان زنان و زایمان و آزمایشگاه های سراسر استان شاهد روند افزایشی ذخیره سازی خون بندناف نوزادان در استان هستیم اما هنوز بسیاری از افراد راجع به مزایای طرح اطلاعاتی ندارند.

معرفی دو مورد فلج مغزی به مرکز پیوند

وکیلیان با بیان اینکه تا کنون مورد پیوندی از 3000 نمونه ذخیره شده از استان همدان استفاده نشده است، خاطرنشان کرد: به تازگی دو مورد فلج مغزی به مرکز پیوند با سلول های بنیادین خون بندناف رویان معرفی شده اند اما هنوز پیوند صورت نگرفته است.

وی هزینه اولیه نمونه گیری را 3 میلیون و 300 هزار تومان خاطرنشان کرد و گفت: سالانه 160 هزار تومان هزینه شارژ نگهداری نمونه بوده که این هزینه اولیه در استان به صورت نقدی، چک و اخذ وام قابل پرداخت است.

وکیلیان از انجام نمونه گیری در همدان به صورت خصوصی اطلاع داد و توضیح داد: هر نمونه تا کنون به صورت 25 ساله ذخیره می شد که در حال حاضر مطالعاتی اجرا شده که نمونه ها به صورت دائم نگه داری شوند.

مسئول بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی همدان در انتها یادآور شد: مطالعات جدیدی بر روی خون دندان شیری اجرا شده که بتوان از خون ریشه دندان سیری نیز در پیوند سلول های بنیادی انجام گردد.

به گزارش مجله ستاره؛ با توجه به ثبت 13 هزار و 78 مورد ولادت در سالجاری در استان، تعداد 250 نمونه ذخیره شده در بانک خون بند ناف آمار کمی بوده و این امر در استان همدان نیازمند فرهنگ سازی بیشتری است تا خانواده های همدانی از مزیت های این مسأله مطلع شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 493

به "درمان 80 نوع بیماری با خون بندناف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان 80 نوع بیماری با خون بندناف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید