داورزنی: اولویتم ماندن در والیبال است

به گزارش مجله ستاره، خبرگزاری ایسنا: فدراسیون والیبال ایران همراه با محمدرضا داورزنی موفقیت های خوبی را در سال های اخیر کسب نموده است و در حال حاضر هم این فدراسیون به دنبال انتخاب سرمربی تیم ملی بزرگسالان است. سرمربی که قرار است تا سال 2020 در سمت خود باقی بماند.

داورزنی: اولویتم ماندن در والیبال است

صحبتی هم که این روزها بیشتر در محافل ورزشی به خصوص والیبالی شنیده می گردد، پیرامون همین بحث است.

محمدرضا داورزنی در گفت وگویی درباره انتخاب سرمربی تیم ملی و اهداف فدراسیون برای این تیم در آینده صحبت کرد. توضیح این گفت وگو را در ادامه می خوانید.

* این روزها بحث انتخاب سرمربی تیم ملی والیبال ایران جزو مهم ترین موضوع های ورزش ایران است چرا که تاثیر زیادی روی نتایج آینده این رشته پرطرفدار می گذارد.

من کاملا دغدغه مردان و حساسیتی که به والیبال دارند را احساس می کنم. فدراسیون والیبال نیز کوشش می نماید بهترین تصمیم را در این باره بگیرد و ما می دانیم که بهترین تصمیم، دم دست ترین آن نیست. باید آنالیز همه جانبه را انجام دهیم تا طوری نباشد که چند ماه بعد بگوییم چرا بیشتر فکر نکردیم. ما مجموعه عوامل مختلف را کنار هم گذاشتیم تا بفهمیم باید از چه مربی ای استفاده کنیم و کدام یک از مربیان حال حاضر دنیا، می توانند به ما یاری نمایند.

* درباره مذاکراتی که با مربیان داشتید صحبت کنید. در انتها جلسه با هیات رییسه فدراسیون سه گزینه نهایی مطرح شد. آیا از ابتدا فقط روی این گزینه ها تمرکز نموده بودید یا اینکه گزینه های دیگری هم وجود داشت.

ابتدا به حدود 13 گزینه رسیدیم که در دنیا والیبال سابقه خوبی دارند. بعضی از آن ها از ابتدا شفاف گفتند که ما از کشورمان خارج نمی شویم که رزنده جزو این گزینه ها بود. او اولین نفری بود که با او مذاکره کردیم و اعلام نمود فعلا تصمیم ندارد از برزیل خارج گردد. بعضی از مربیان نیز مانند سرمربی آمریکا، صربستان و حتی خولیو ولاسکو اعلام نمودند که قراردادشان را با تیم های خود تمدید می نمایند. هوگ سرمربی کانادا هم اعلام نمود فقط می خواهد با تیم های باشگاهی کار کند. مندس که جزو سه گزینه نهایی ما بود، گفت مسئله ای برای حضور در ایران ندارد ولی تا سال 2019 با باشگاهش قرارداد دارد و می خواهد تیم ملی و هم باشگاه را همزمان راهنمایی کند.

* آناستازی یکی از گزینه های جدی فدراسیون است که دو بار در سال های گذشته نیز فدراسیون با او مذاکره نموده بود.

درست است. ما در سال های گذشته نیز با این مربی ایتالیایی مذاکره کردیم اما این بار خیلی جدی تر با او صحبت کردیم. آناستازی ابتدا گفت با وکیلم صحبت کنید و مذاکرات را این گونه پیش ببرید که ما اعلام نمودیم می خواهیم بدون واسطه کار کنیم. برای اولین بار حدود 45 دقیقه به وسیله اسکایپ با هم صحبت کردیم و قرار شد هر دو طرف نظرات خود را برای یکدیگر بفرستند. ابتدا تفاوت ها خیلی زیاد نبود و اختلافی که در باب مبلغ وجود داشت، ناچیز بود. ما می دانستیم که عرف پرداخت دستمزد به چنین مربیانی چقدر است و حتی از پیشنهاد فدراسیون والیبال لهستان به او نیز باخبر بودیم. حدود 40 درصد بالاتر از مبلغ قرارداد آناستازی در تیم باشگاهش را به او پیشنهاد دادیم و حتی موافقت کردیم که دو نفر از دستیارانش را به ایران بیاورد.

درخصوص مالیات صحبت های زیادی با هم انجام دادیم و او گفت باید با وکیل مالیاتی اش صحبت کند و بعد از آن به ما اعلام نمود که باید مالیاتش به ایتالیا را نیز ما پرداخت کنیم. فدراسیون ایران تجربه مذاکره با بهترین های دنیا را دارد و ما می دانستیم که معنی ندارد که مالیات کشور او را هم پرداخت کنیم. این در حالی است که ما تمامی امکانات مانند ماشین، خانه و امکانات رفاهی او را تامین می کردیم. یک موضوع دیگر این است که آناستازی در کشور لهستان بیزینس دارد و به همین دلیل او علاقه زیادی دارد که در اروپا بماند. ما کوشش کردیم که تا حد امکان رضایت دو طرف حاصل گردد و حتی با قرارداد 2+2، پرداخت 10 درصد از قرارداد به وکیل آناستازی، موافقت کرد. بعد از این ماجرا مطرح شده بود که او می خواهد در گدانسک بماند. ما اصراری بر این نداریم که آناستازی با هر شرایطی و با هر قراردادی حتی به ضرر ما سرمربی تیم ملی ایران گردد چرا که او نیست که فقط می تواند تیم ملی ایران را جلو ببرد. ما باید در چارچوب خاص قراردادهایمان را تنظیم کنیم تا منافع ملی آسیب نبیند. حتی درباره مزیت های آناستازی نیز در دنیای والیبال اختلاف نظر وجود دارد. عده ای معتقدند که او از لحاظ فنی خوب است و عده ای معتقدند که او فقط مدیر خوبی است. این در حالی است که بعضی از کارشناسان می گویند آناستازی بعد از چندین ماه کار در تیم، روابط نزدیکی با بازیکنان برقرار می نماید و این خیلی خوب نیست. ما هیچ گاه به دنبال اسم و رسم مربی نبودیم که بگوییم فقط به خاطر اسم آناستازی به سراغش رفتیم. ما کوشش می کنیم مربی ای به ایران بیاید که علاوه بر راهنمایی تیم ملی ایران به مربیان داخلی نیز یاری کند. حتی عده ای گفتند فدراسیون فقط نام آناستازی را اعلام نموده چرا که این مربی اسم بزرگی دارد.

* گزینه دیگری که فدراسیون والیبال لهستان نیز به دنبال آن است، رادوستین استویچف بلغارستانی است. او چقدر به نیمکت تیم ملی ایران نزدیک است؟

کنار آناستازی ما با گزینه های دیگری هم صحبت کردیم و این گونه نبود که منتظر یک نفر باشیم. استویچف ابتدا اعلام نمود که تمایل زیادی ندارد از اروپا خارج گردد و او هم مانند ما تمایل داشت مستقیم صحبت کنیم. بعد از آن از ما خواست تا زمان بیشتری به او بدهیم تا درباره وضعیت والیبال ایران آنالیز لازم را انجام بدهد. برای استویچف بسیار مهم بود که بداند آیا می تواند با بازیکنان ایران به اهدافی که خودش مد نظر دارد برسد یا خیر. استویچف به ما گفت که من در هر جایی که کار کنم فقط برای سکو می جنگم و با توجه به ارتباطش با ولاسکو و همچنین هموطن بودن با ژیگادلو بازیکن تیم بانک سرمایه، می خواست با آن ها نیز صحبت کند. استویچف از من پرسید که آیا در ساختار والیبال ایران می تواند بازیکنان بزرگ را از تیم کنار بگذارد و آن ها با واسطه به تیم برنگردند یا خیر و ما هم به او اعلام نمودیم که همه اختیارات در دستان مربی است. فدراسیون لهستان نیز مانند ما چالش انتخاب سرمربی را دارد و حتی این احتمال وجود دارد که استویچف سرمربی تیم این کشور گردد. البته ما فردیناندو دجورجی را به لیست گزینه های سرمربی گری تیم ملی والیبال اضافه کردیم. تقریبا می توانم بگویم که هر روز ما پیگیری لازم را درباره انتخاب سرمربی تیم ملی انجام می دهیم.

* شما اعلام نمودید که خوآن سیچلو گزینه دم دست شماست. آیا به این گزینه هم فکر می کنید؟

ما هیچ وقت نخواستیم که درباره قواره آدم ها صحبت کنیم بلکه به دنبال این هستیم که تیم ملی به چه کسی احتیاج دارد. باید به دنبال شناسایی نقاط ضعف باشیم. اگر تشخیص درست نباشد درمان هم اشتباه صورت می گیرد. جدی ترین موضوعی که برای ما مهم است نحوه مدیریت تیم است. تا الان سیچلو تیم ایران را اداره ننموده و همیشه نفر دوم بوده است. می خواهیم شرایطی در تیم حاکم گردد که مربی بتواند اقتدار و فرماندهی خوبی را در تیم داشته باشد. اینکه سیچلو می تواند یا خیر را نمی دانیم؟ عده ای می گویند آنتیگا و هم چنین مربی تیم ملی ایتالیا گزینه خوبی هستند اما این ها هم جوان هستند بنابراین ایرادی که به سیچلو به دلیل جوان بودم وارد می گردد می تواند شامل حال آن ها هم بگردد. سیچلو شناخت خوبی از والیبال دارد. ما قراردادی را با سیچلو داریم ولی این محدودیتی برای ما ایجاد نمی نماید که از دیگر مربیان استفاده نکنیم و او در هر رده ای که ما بگوییم باید کار کند. قرارداد ما با او فقط برای تیم ملی بزرگسالان نیست. برنامه ما 4 ساله است و ما نگران 4 ماه آینده نیستیم. هرچند که شهریور ماه باید در مسابقه های بین قاره ای شرکت کنیم که تیم های خوبی حضور دارند و می توانند میدان مناسبی برای تیم ملی ایران باشند. طبیعتا ما نمی خواهیم در شرایط نامتعادلی در این رقابت ها حاضر باشیم. بر همین اساس تمام کوشش مان را انجام می دهیم تا با آنالیز تمامی جوانب بهترین تصمیم را بگیریم.

* با توجه به نسل فعلی تیم ملی والیبال ایران و البته بازی های خوب جوانان در لیگ برتر به نظر می رسد در ترکیب تیم ملی تغییراتی ایجاد گردد. شما نگران این تغییر نسل نیستید؟

با تمام احترامی که برای همه بازیکنان خوب قائل هستم و اینکه از زحمات تمام آن ها تشکر می کنم، باید بگویم که نظام برنامه ریزی ما در تیم ملی قائم به فرد نیست که اگر این گونه بود، هیچ ارزشی نداشت. ساختاری که باید با آن پیش برویم آن است که افراد در خدمت تیم ملی باشند. درست است که عناصر در این سیستم صندلی مهمی دارند اما کارایی و روند حرکتی سیستم را به آن ها گره نزدیم. در سال های اخیر نشان دادیم که بدون بازیکنان بزرگ هم می توانیم در رویدادهای مهم خوب باشیم. در اولین دوره درخشش تیم ملی والیبال ایران در مقاطعی بازیکنان معروف ما از تیم کنار گذاشته شده بودند. اگر تیم را به یکی دو بازیکن گره بزنیم کار خوب جلو نمی رود. ما کوشش می کنیم با استقرار یک سیستمی که سرمربی در آن بتواند رهبری خوبی داشته باشد تمامی این مسائل را حل کنیم چرا که یک مربی خوب می تواند بسیاری از مسائل را حل نماید. وقتی که ما می دانیم در المپیک 2020 حاضر هستیم وقت کافی را داریم که از بازیکنان جوان استفاده کنیم تا آن موقع بتوانند به تیم ملی ایران یاری نمایند.

* عده ای عقیده دارند که والیبال ایران دچار بازیکن سالاری شده است. موضوعی که اگر ادامه پیدا کند، به والیبال ایران ضربه می زند.

اگر سرمربی تیم را اداره نکند، این تیم است که سرمربی را اداره می نماید. حتی این موضوع در یک خانواده هم صادق است.اگر پدر خانواده نتواند مدیریت لازم را انجام بدهد خانواده عنان کار را در دست می گیرد. اقتدار و توانمندی مدیریت یک مربی یکی از عواملی است که از بازیکن سالاری جلوگیری می نماید. یکی از فاکتورهای ما برای انتخاب سرمربی تیم ملی هم این موضوع است که بتواند مدیریت لازم را در این حوزه داشته باشد. البته باید بگویم که مدیریت با لجبازی متفاوت است. اینکه یک مربی با رفتارهای قهری تیم را اداره کند اصلا خوب نیست.

* بعد از رفتن کواچ و لوزانو صحبت های مسئولان فدراسیون و حتی کارشناسان همه را به این نتیجه رساند که آن ها عملکرد خوبی نداشتند. نتایج تیم ملی با کواچ هم بیانگر همین موضوع بود. آیا به نظر شما انتخاب این دو مربی باعث نشد تیم ملی والیبال از اهداف مشخص شده خود دور گردد؟

ما به اهدافی که پیش از این ترسیم نموده بودیم رسیدیم و آن ها تحقق یافتند. ما از رده 27 دنیا به هفتم رسیده ایم و حالا می خواهیم جزو 4 تیم برتر باشیم و این انتظاری است که فدراسیون در آینده از تیم ملی دارد و بر اساس همان هم می خواهیم سرمربی تیم ملی تیمش را راهنمایی کند. در 10 سال گذشته ما تجربیات زیادی با گائیچ، معدنی، ولاسکو، کواچ و لوزانو داشتیم و الان کاملا می دانیم که باید چه کاری انجام دهیم تا بتوانیم جزو 4 تیم برتر دنیا باشیم. نقاط ضعفی که در چند سال گذشته در تیم ملی والیبال وجود داشت را نمی توانیم به دلیل ناتوانی بازیکنان مان بدانیم و بگوییم آن ها مشکل دارند و یا به دلیل اشباع شدن، انگیزه ای برای بازی کردن ندارند. همین آدم ها و همین سازماندهی بود که زمان ولاسکو به نتیجه رسید. بنابراین ما عملکردمان را تحلیل کردیم و به این نتیجه رسیدیم که نظم و انضباط که یک عامل تاثیرگذار است، در تیم ملی در سال های گذشته زیاد نبوده است. خولیو ولاسکو در هر مسابقه ای یک بازیکن جوان را تحویل والیبال ایران می داد و هیچ گاه از اینکه از بازیکن جوان استفاده کند، نترسید. او کاپیتان تیم ملی را کنار گذاشت و حتی در یک مقطع زمانی خاص هم از حضور سعید معروف در تیم ملی چشم پوشی کرد. در واقع توان مدیریتی و رهبری سرمربی تیم ملی به همراه سایر عوامل باعث موفقیت ایران شد. اگر یک مربی اقتدار لازم را نشان ندهد، تیم دچار هرج و مرج می گردد. هر بازیکنی یک اخلاق خاص دارد و این مربی است که باید با توانایی خود آن ها را اداره کند و هیچ گاه شاگرد نباید بر مربی فائق آید. در کل با توجه به همین تجربیات ما نمی خواهیم از مدیریت ضعیف مربی مجددا آسیب ببینیم و هر کاری لازم باشد انجام می دهیم تا تیم ملی در بهترین شرایط خود قرار بگیرد.

* در سال های اخیر و همچنین فصل جاری لیگ برتر والیبال شاهد بعضی بی نظمی ها در بازی ها بوده ایم. اعتراضات زیاد به داوری و حواشی از همان هفته اول لیگ شروع و در هفته انتهای نیم فصل نیز تکرار شد.

یکی از بهترین بازی های فصل جاری لیگ میان بانک سرمایه و پیکان در هفته انتهای نیم فصل بود. تنشی هم که در حین بازی رخ داد به دلیل نبود ویدئوچک در زمان برگزاری مسابقه بود و باعث شد اختلاف نظرهایی در بعضی امتیازها به وجود آید. من با امیدوار حاتمی، مسئول کمیته داوران صحبت کردم و گفتم که داوران نباید اغماض نمایند و هیچ گاه از هیچ اتفاقی چشم پوشی ننمایند. هر کسی در هر صندلیی که باشد باید رفتار قانونی را از خودش به نمایش بگذارد و مهم نیست که این بازیکن چه صندلیی را در تیم خود و والیبال ایران دارد. اگر عکس العمل یک بازیکن مناسب نیست داور باید او را اعمال قانون کند و از هیچ اسم و رسمی نگذرند. به کمیته داوران اعلام نمودم که داوران باید سفت و سخت برخورد نمایند. بحث دیگری که در این باره پیش می آید این است که اداره کردن یک مسابقه فقط دادن کارت نیست و داور باید به شکلی بازی را پیش ببرد که منجر به ایجاد حاشیه نگردد.

باید بپذیریم که در کنترل بهتر بازی و آرامش مسابقه ها، همه ما نقش داریم. بازیکنان، داوران، ناظران، مربیان همه این ها می توانند یاری نمایند تا یک مسابقه با نظم برگزار گردد. البته در عین حال هیجان لازم باید در مسابقه وجود داشته باشد.

* بعد از سال ها صحبت کردن، فدراسیون بالاخره با استخدام مایدا چیچیچ یک سرمربی خارجی را برای تیم ملی بانوان ایران انتخاب کرد. هدف گذاری شما برای آینده والیبال بانوان چیست؟

اولین چیزی که ما به آن احتیاج داشتیم، احداث یک کمپ تخصصی برای بانوان بود و بحث جدی ای بود که مدت ها به دنبال آن بودیم. خوشبختانه این اتفاق رخ داد و بانوان والیبالیست ایران صاحب یک کمپ تخصصی شدند. با توجه به اینکه قهرمان المپیک یک تیم آسیایی و دیگر تیم های آسیایی نیز شرایط بسیار خوبی در والیبال دنیا دارند کار ما بسیار سخت است. ظرفیت بانوان ما به شکلی است که ایران می تواند در چهار سال آینده جزو 4 تیم برتر آسیا باشد. ما کوشش می کنیم که در این مدت زمان به صندلیی که می خواهیم برسیم.

کار اصلی ما تمرکز روی استعدادیابی درست است. زمان استعدادیابی در پسران و دختران متفاوت است و نمی توان استعدادیابی از یک پسر و دختر 16 ساله را همزمان با هم شروع کرد چرا که تفاوت بسیاری دارند. اشکالی که در سال های اخیر وجود داشت این بود که ما برنامه استعدادیابی مان در دو بخش دختران و پسران یکسان بود. در حالی که ما احتیاج داریم خیلی زودتر و از سن زیر 10 سال استعدادیابی را در دختران شروع کنیم. با وجود اینکه ما در سال های اخیر استعدادیابی درستی در بخش دختران انجام نداده ایم اما این به معنای تعطیل کردن وضع موجود نیست و باید ضمن کار در پایه تیم ملی فعلی را هم جلو ببریم.

* نظر شما درباره شایعات اخیر مبنی بر جدایی تان از فدراسیون والیبال چیست؟

به هر حال من خدمت گذار ورزش هستم و سال ها در این حوزه کار کردم و هر جایی به من احتیاجی باشد خود را موظف به انجام وظیفه می دانم. اگر انتخاب با من باشد در والیبال می مانم چرا که برنامه های زیادی برای این فدراسیون دارم. به همین دلیل اولویت من والیبال است.

صحبت انتهای.

نگاه و توجه مردم به والیبال خستگی را از تن ما در می آورد. ما می دانیم که در کارمان ضعف داریم چرا که نمی توان گفت بدون مشکل و نقص هستیم. در سال های اخیر والیبال در جهت رشد و پیشرفت قرار گرفته و ما تمام توان مان را به کار می گیریم تا بتوانیم والیبال ایران را به اهداف مورد نظر خود برسانیم.

منبع: برترین ها
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 548

به "داورزنی: اولویتم ماندن در والیبال است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داورزنی: اولویتم ماندن در والیبال است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید