حمله قلبی یک خبر بد برای مغز دارد

به گزارش مجله ستاره، تحقیقات تازه نشان می دهد که حمله قلبی یک خبر بد برای مغز است و احتمال زوال ذهنی را در سال های آینده افزایش می دهد.

حمله قلبی یک خبر بد برای مغز دارد

با نگاهی به مطالعات صورت گرفته در طی پنج دهه، محققان دریافتند که حمله قلبی با مسائل شناختی آنی مرتبط نیست، اما موجب کاهش سریع تر از حد طبیعی سلامت مغز در سال های بعد می گردد.

به گفته نویسندگان این مطالعه، این کاهش در شناخت کلی پس از حمله قلبی معادل حدود 6 تا 13 سال پیری ذهنی است.

دکتر میشل یوهانسن، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه جان هاپکینز، می گوید: با توجه به این واقعیت که بسیاری از افراد در معرض خطر حمله قلبی هستند، ما امیدواریم که نتایج مطالعه ما به عنوان زنگ خطری برای افراد باشد تا به سرعت عوامل خطر عروقی مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا را کنترل نمایند. ما نشان داده ایم که حمله قلبی خطر کاهش شناخت و حافظه را در آینده افزایش می دهد.

با وقوع حمله قلبی، خون رسانی به قلب به طور ناگهانی و شدید کاهش یافته یا قطع می گردد. این فرایند می تواند باعث مرگ عضله به علت کمبود اکسیژن گردد.

برای مطالعه تأثیر حمله قلبی بر شناخت- توانایی تفکر و استدلال- محققان یک تجزیه و تحلیل تلفیقی از شش مطالعه بزرگ از بزرگسالان انجام دادند که بین سال های 1971 تا 2019 صورت گرفته بود. آن ها از یک سیستم امتیاز برای میزان گیری شناخت کلی شرکت نمایندگان در طول زمان استفاده کردند.

نمونه مورد مطالعه شامل بیش از 30000 نفر بود که حمله قلبی یا سکته مغزی نداشته و در زمان ارزیابی اول دچار زوال عقل نبودند. از این میان، 1033 نفر بعداً دچار حمله قلبی و 137 نفر از آن ها حمله قلبی دوم را تجربه کردند.

آن هایی که حملات قلبی را تجربه کردند، به احتمال زیاد مسن تر و مرد بودند.

یوهانسن در این باره گفت: ما نشان داده ایم که پیشگیری از حملات قلبی ممکن است یکی از راهبرد های حفظ سلامت مغز در افراد مسن باشد. حال ما باید تعیین کنیم که چه چیزی به طور خاص باعث زوال شناختی در طول زمان می گردد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 18 خرداد 1402 بروزرسانی: 18 خرداد 1402 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2245

به "حمله قلبی یک خبر بد برای مغز دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله قلبی یک خبر بد برای مغز دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید