تکنیک های نویسندگی از زبان نویسندگان برجسته به بازار نشر آمد

به گزارش مجله ستاره، به گزارش خبرنگاران ، تکنیک های نویسندگی از زبان نویسندگان برجسته مجموعه ای شامل مصاحبه با برترین نویسندگان آلمانی زبان است که این نویسندگان حین این مصاحبه ها، فوت و فن های نویسندگی را با زبانی روشن و فصیح شرح داده اند و سادات حسینی خواه آنها را در قالب یک کتاب جمع آوری و ترجمه نموده است.

تکنیک های نویسندگی از زبان نویسندگان برجسته به بازار نشر آمد

این کتاب که شامل سه فصل مصاحبه ها، نقد کتاب و بیوگرافی دو نویسنده برجسته است و همانطور که نویسنده در مقدمه اش گفته است، علاوه بر مفید بودن برای علاقه مندان به نویسندگی به دلیل آنکه در قالب مصاحبه های خبری تنظیم شده است، برای خبرنگاران و دوستداران ادبیات نیز مثمر ثمر است. منبع هر مصاحبه ای که در کتاب آمده، در ابتدای آن مصاحبه ذکر شده است.

فصل اول این کتاب شامل مصاحبه با نویسندگان برجسته است. آنها در این مصاحبه ها به طور مثال از این می گویند که چطور از زندگی های روزمره، سوژه های زیبایی برای نویسندگی می توان یافت؛ چطور باید با کلمات بازی کرد و آنها را کنار هم قرار داد؛ چطور باید نوشتار را به گونه ای تنظیم کرد که به مذاق مخاطب خوش بیاید و حتی بر زمان انتشار یک داستان تاکید می نمایند و معتقدند داستان باید در زمان درست منتشر گردد. آنها حتی درباره اینکه سبک داستان باید از پیش تعیین گردد مثلا اینکه سریالی باشد، جنایی باشد، عاشقانه باشد، سیاسی باشد یا اینکه شعر گونه، اشاراتی ظریف دارند.

سادات حسینی خواه، خبرنگاری که دستی در ترجمه و نویسندگی دارد، معتقد است که هیچ نوشتاری مانند مصاحبه با نویسندگان نمی تواند تکنیک های نویسندگی آنان را افشا کند. امروزه کلاس های آموزشی مختلفی برای آموختن تکنیک های نویسندگی برگزار می گردد، اما شاید بهترین راه آموختن این تکنیک ها از زبان نویسندگانی باشد که خود جایزه نوبل ادبیات را دریافت نموده باشند یا اینکه داستان هایشان با اقبال عمومی روبرو شده و به زبان های مختلفی در سطح بین المللی ترجمه شده باشد.

در کتاب تکنیک های نویسندگی از زبان نویسندگان برجسته با 10 نویسنده صاحب نام آلمانی شامل اویگن روگه، اینگو شولتسه، آنا زگرس، هرتا مولر، زیگفرید لنتس، فردریک بکمن، الیاس کانتی، اووه تیم، فردیناند فن شیراخ و توماس برنهارد مصاحبه هایی شده است؛ این نویسندگان در خلال این مصاحبه ها از انگیزه های نویسندگی، سبک های نوشتن، چگونگی به رشته تحریر درآوردن افکار و عواطف، تبدیل خاطره ها به داستان و تاثیر خوانش آثار بزرگان ادبیات بر حرفه نویسندگی سخن می گویند.

در فصل اول کتاب با عنوان نویسنده شدن از زبان نویسندگان آلمانی زبان، می خوانید: سرانجام داستان همواره سخت ترین بخش داستان است. به نظر می رسد نتیجه گیری ها دلبخواه نیستند. در حقیقت اینگونه است که شما چیزی را حرکت می دهید، پس از آن به گره داستانی می رسید و سپس داستان را در بستر خود ادامه می دهید، البته واضح است که تجربه شما در آن دخیل است و سپس سوال ایجاد می گردد: حالا چگونه می توانم آن را به سرانجام برسانم؟ به نظر، داستان ها همواره سرانجام خوبی دارند.

سادات حسینی خواه، پیش از این در دومین جشنواره طنز مکتوب در بخش ویژه، مقام اول را کسب نموده بود و علاوه برآن تا به امروز مقام و جوایز متعددی را در حوزه خبر یا طنز در رسانه های مختلف به دست آورده است. مقاله علمی آنالیز مسائل ترجمه مقاله ادبی برای روزنامه از سوی این نویسنده و مترجم در دومین کنفرانس بین ا لمللی مطالعات زبان و ادبیات ملل به صورت سخنرانی نیز ارائه شده است.

کتاب تکنیک های نویسندگی از زبان نویسندگان برجسته تالیف سادات حسینی خواه در 162 صفحه از سوی نشر جالیز در 1000 نسخه منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1097

به "تکنیک های نویسندگی از زبان نویسندگان برجسته به بازار نشر آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنیک های نویسندگی از زبان نویسندگان برجسته به بازار نشر آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید