تکذیب مازوت سوزی در تهران ، مشکل آلودگی هوای تهران در جایی دیگر است

به گزارش مجله ستاره، رییس شورای عالی استانها مازوت سوزی در تهران را تکذیب کرد و گفت: با تمام این مسائل تا جایی که امکان پذیر بوده گاز به عنوان جایگزین مازوت استفاده می شود که یک نمونه آن در کلانشهر تهران است که نیروگاه ها از مازوت استفاده نمی کنند

تکذیب مازوت سوزی در تهران ، مشکل آلودگی هوای تهران در جایی دیگر است

به گزارش خبرنگاران، پرویز سروری در حاشیه برگزاری اجلاس عمومی شورای عالی استانها در تشریح روند تاثیرگذاری مدیریت شهری در موضوع آلودگی هوا با تاکید بر اینکه در تهران نیروگاه ها به هیچ عنوان از مازوت استفاده نمی کنند، گفت: امروز متاسفانه در کشور در ارتباط با تامین برق با توجه به شدت مصرف با مسائل بسیاری روبرو هستیم.

او اضافه کرد: این افزایش مصرف ما را در مقابل دوگانه ای قرار داده است که یا باید مجموعه های صنعتی را متوقف کنیم و یا باید در برخی استانها برای تأمین برق از مازوت استفاده کنیم که به تبع آن آلودگی هوا را به همراه دارد و امروز این مسئله ای است که با آن روبرو هستیم.

سروری ادامه داد: با تمام این مسائل تا جایی که امکان پذیر بوده گاز به عنوان جایگزین مازوت استفاده می شود که یک نمونه آن در کلانشهر تهران است که نیروگاه ها از مازوت استفاده نمی کنند؛ اما باتوجه به کاهش دما در کشور شدت مصرف گاز هم افزایش زیادی داشته و به سختی تامین مصارف خانگی و سایر بخش ها انجام می شود.

سروری تاکید کرد: شوراها در سراسر کشور به این مباحث ورود پیدا کرده اند و در حد توان خود می توانند با تعیین نقش فرهنگی خود و ارتباط مستقیمی که با مردم دارند، نقش آفرین باشند. برای مثال در تهران با تشکیل کارگروه های مختلف با دستگاه های مرتبط و موثر در این حوزه تعاملات جدی داریم البته این موضوع تنها به مدیریت شهری مربوط نیست.

رییس شورای عالی استانها با تاکید بر اینکه برای رفع معضل آلودگی هوا باید همه دستگاه های مرتبط با هم افزایی تدابیر لازم را اتخاذ کنند، اضافه کرد: وقتی از یک سو تولید خودرو باز گذاشته می شود و سالانه 800 هزار خودرو وارد شهر می شود در حالی که خروجی حتی 10 درصد این رقم هم نیست، یعنی یک غول بزرگ متحرک آلودگی در شهر رها شده است.

او اضافه کرد: در این شرایط اگر صنایع متوقف شوند تولید آسیب می بیند و عرضه افزایش پیدا می کنند و در پی آن قیمت کالاها بالا می رود و باز هم مردم آسیب می بینند؛ بنابراین نیاز است در این حوزه اولویت بندی انجام شود و تلاش کنیم با فرهنگ سازی، مصرف بهینه از سوی شهروندان محقق شود.

سروری ادامه داد: بی تردید مردم همیشه گره گشا بوده اند و اگر امروز هم در مصرف توجه بیشتر داشته باشند شاید دیگر نیاز به مازوت سوزی در کشور و یا قطع برق نداشته باشیم.

او با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد سهم آلایندگی شهر تهران مربوط به منابع آلاینده متحرک است، اضافه کرد: مدیریت شهری با وجود تمام مسائل مالی با تامین منابع مالی لازم، اقدامات گسترده و موثری را برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی که در سالهای اخیر در تهران به دست فراموشی سپرده شده بود، بر داشته است؛ اما برای موتورسیکلت ها باید تصمیم ملی اتخاذ شود و شهرداری به تنهایی نمی تواند برای جایگزینی موتورهای کاربراتوری به انژکتوری و برقی اقدام کند؛ در حقیقت شهرداری ها می توانند برای این موضوع تسهیلات فراهم کنند ولی اتخاذ تصمیم منجر به یک اقدام موثر، باید از طریق دستگاه های بالاسری و تعامل دولت و مجلس انجام شود و مدیریت شهری نیز همراهی کند.

رییس شورای عالی استانها تاکید کرد: مدیریت شهری با حساسیت و جدیت موضوعات مربوط به آلودگی هوا در تهران و سایر کلانشهرها را دنبال خواهد کرد و تمام ظرفیت های موجود را برای سلامت شهروندان به کار خواهد گرفت که تحقق این مهم نیز به حرکت درآمدن چرخ نوسازی ناوگان های حمل و نقل عمومی در شهرهای کشور است که با حساسیت دنبال خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 آذر 1401 بروزرسانی: 26 آذر 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2168

به "تکذیب مازوت سوزی در تهران ، مشکل آلودگی هوای تهران در جایی دیگر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب مازوت سوزی در تهران ، مشکل آلودگی هوای تهران در جایی دیگر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید