تنگه ای شگفت انگیز که در آن صدا به صدا نمی رسد

به گزارش مجله ستاره، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود از توسعه زیرساخت های گردشگری مجن با تسهیل در راه دسترسی و آسفالت بخشی از مسیر منتهی به آبشار تنگه داستان به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های شرق استان اطلاع داد.

تنگه ای شگفت انگیز که در آن صدا به صدا نمی رسد

به گزارش مجله ستاره، حمیدرضا حسنی با اعلام این خبر اضافه نمود: در راستای توسعه زیر ساخت گردشگری در مجن و تأمین زیرساخت های مناطق نمونه گردشگری شهرستان شاهرود، پروژه تسهیل در راه دسترسی و آسفالت بخشی از مسیر دسترسی آبشار تنگه داستان مجن با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد ریال انجام شد.

وی گفت: با توجه به روند روبه رشد آمار گردشگران این جاذبه طبیعی در بخش بسطام، از محل اعتبارات استانی در امسال حدود 1.5 کیلومتر از مسیر دسترسی آبشار تنگه داستان آسفالت شد و مورد بهره برداری نهاده شد.

حسنی اضافه نمود: ساخت سرویس های بهداشتی در روستای هدف گردشگری رضاآباد و منطقه نمونه گردشگری جنگل ابر در کنار برق رسانی به تأسیسات گردشگری روستای هدف گردشگری نکارمن از دیگر پروژه های در دست اقدام این اداره است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود با بیان اینکه آبشار تنگه داستان در 10 کیلومتری شمال شهر مجن قرار گرفته است، یادآوری کرد: طول این تنگه 2 کیلومتر و عرض آن 5 متر است و در مسیر آن آبشارهایی با ارتفاع 5 تا 10 متر وجود دارد.

به گزارش مجله ستاره یکی از مجله ستارهی که این آبشار را از نزدیک دیده است در وصف این آبشار می نویسد: این آبشار زیبا و باعظمت در میان تنگه ای به نام داستان با ارتفاع 12 متر در بین دو سنگ عظیم الجثّه جاری است. نکته جالب توجه آبشار این است که بیننده در نگاه اول می پندارد که سنگ ها تا لحظاتی دیگر در حال فروافتادن است.

فضای تنگه حالتی شگفت انگیز دارد. این آبشار به روایت بسیاری از گردشگران بی نظیر است چراکه فرم صخره ها و توپوگرافی منطقه بر زیبایی آن اضافه نموده است و مکان مناسبی برای صخره نوردی به نظر می رسد.

طول تنگه در حدود 2 کیلومتر و عرض تقریبی آن 5 متر است. در مسیر رودخانه آبشارهای دیگری با ارتفاع 5 تا 10 متری دیده می گردد که جریان آن در میان تنگه بسیار جذّاب است. سال 86 آبشار تنگۀ داستان در کنار بافت باارزش تاریخی شهر مجن به عنوان منطقۀ نمونۀ گردشگری تصویب شد که این مساله احتیاج به جذب سرمایه گذار در صنعت گردشگری را دوچندان نموده است.

پیچش صدای آب در میان صخره ها و قدرت خیره کننده آن به گونه ای است که دل هر فردی را به لرزه درمی آورد. شدّت صدا به گونه ایست که افراد فریاد یکدیگر را از فاصلۀ 5 متری نمی شنوند. فضای عجیب تنگه مملو از ذرات ریز آب است که در اثر ریزش جریان آب روی سنگ ها ایجاد می گردد گویی از سرما به بخار می مانند. شاید یکی از دلایل نبود عکس های مناسب از این آبشار وجود همین ذرّات ریز آب باشد.

همه چیز اینجا زیباست و بیشتر از همه میزان برودت آب قابل توجّه است، به طوری که کمتر کسی توانایی نگه داشتن دست خود در میان آب را بیش از یک دقیقه دارد.

ورود به فضای داخل تنگه مساوی است با شکل دریافت توهّم در خیال برای انسان، شاید افسانه هایی که از این منطقه شنیده می گردد زاییدۀ همین توّهمات مردم عامی و چوپانانی که برای چرای گوسفندان به این منطقه عزیمت می نموده اند.

ریزش آب آبشار با گذشت قرن ها موجب شسته شدن سنگ های آهکی کوه و ایجاد کانالی چند ده متری تا محل فعلی آبشار شده و زیبایی خیره کنندۀ آن هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید. قسمت های فوقانی تنگه محل زیست کبوترهای چاهی هایی است که پرواز آن ها در میان صخره ها تماشایی است.

در تنگۀ داستان، 2 کوه بلند به چشم می خورد یکی به نام تنگۀ داستان و دیگری به نام تنگۀ اسمال (Esmal) که بر فراز کوه تنگه داستان بقایای قلعه ای قدیمی به نام کافر قلعه جای مانده است.

شاید دلیل نام گذاری این تنگه به این نام به خاطر داستان هایی که از این تنگه نقل شده است. سرچشمۀ این آب ها چشمه هایی هستند که در بالای تنگه نهاده شده و از دل کوه می جوشند. وجود یخچال های طبیعی که بیشتر فصول سال انباشتی از برف در میان آن هاست، از دیگر جاذبه ها به شمار می رود.

تنگه داستان در حقیقت دارای 3 آبشار است یکی آبشار اوّل که در ابتدای تنگه و در معرض دید همگان قرار گرفته است و 2 آبشار دیگر در امتداد آن در بالادست و در چشم انداز زیبای تنگۀ رستم قرار دارند. جریان آب که تأمین کنندۀ آب شهر مجن است به قدری سرد است که وقتی وارد دهانۀ کانال می شوی برودت بسیار آن قابل لمس بوده و حتّی در فصل تابستان و در اوج گرما نیز نمی توان این برودت را تحمل کرد. شاید به همین علّت است که در شهر مجن دستگاه آب سردکن مشاهده نمی گردد!

وجود انواع گونه های گیاهی، درختان و درختچه ها، چشم انداز جالبی برای بازدیدکنندگان به وجود آورده است. مراتع مشجّر و درختان پراکنده اورس و زرشک و بیشه های کوچکی که در درّه ها و در میان صخره ها و تنگه های مسیر قرارگرفته بسیار دیدنی است. از ویژگی های منحصربه فرد این منطقه وجود درختان کهن سال و دیرزیست اورس در اراضی زراعی منطقۀ دَشن تلی (Dashen tali) است که مورد توجّه طبیعت گردان و زیست بوم شناسان قرارگرفته است. باغات سیب و زردآلو و مزارع سیب زمینی این حدود، مکان مناسبی برای گذران اوقات فراغت اهالی شاهرود و گرگان محسوب می گردد.

از کمبودهای این منطقۀ نمونۀ گردشگری می توان به مواردی نظیر نبود هتل، مهمانسرا و رستوران در شهر مجن، نبود جادّۀ مناسب، سرویس های بهداشتی در منطقۀ دشن تلی و نیز فقیر بودن مراتع و کوه های اطراف که استعداد کاشت درختان اورس از سوی منابع طبیعی و شهرداری را داراست، اشاره نمود.

سال 86 آبشار تنگۀ داستان در کنار بافت باارزش تاریخی شهر مجن به عنوان منطقۀ نمونۀ گردشگری تصویب شد که این مساله احتیاج به جذب سرمایه گذار در صنعت گردشگری را دوچندان نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 120

به "تنگه ای شگفت انگیز که در آن صدا به صدا نمی رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه ای شگفت انگیز که در آن صدا به صدا نمی رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید