تعهد آمریکا برای کمک دفاعی به تایوان

به گزارش مجله ستاره، نماینده ارشد آمریکا در تایوان، امروز جمعه گفت کشورش متعهد به کمک به تایوان برای دفاع از خودش در بحبوحه تشدید تنش ها بین تایپه و پکن است.

تعهد آمریکا برای کمک دفاعی به تایوان

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، ساندرا اودکرک، کننده ارشد آمریکا در امور تایوان در اولین کنفرانس خبری خود از زمان تصدی پستش در ماه ژوئیه با خبرنگاران صحبت کرد. او روابط آمریکا با تایوان را مستحکم توصیف کرد.

اودکرک که ریاست انستیتوی آمریکا در تایوان(سفارت غیر رسمی این کشور در تایوان در غیاب روابط رسمی دیپلماتیک) را بر عهده دارد، گفت: آمریکا متعهد به کمک به تایوان برای تأمین دفاع شخصی اش است.

اظهارات او در حالی مطرح می شوند که تنش بین تایوان و چین، که امکان تصرف این جزیره برخوردار از حاکمیت دموکراتیک را با توسل به زور رد نکرده، در هفته های اخیر تشدید شده است.

در حالی که آمریکا مانند بسکمک از کشورها، هیچ روابط رسمی با این جزیره مورد ادعای چین ندارد، اما مهم ترین حامی بین المللی و تامین کننده اصلی تسلیحات آن است. دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، بر این حمایت که باعث برانگیختن خشم پکن میشود تاکید مجدد می کند.

واشنگتن طبق قانون موظف است تجهیزات دفاع شخصی را در اختیار تایوان قرار دهد، اما مدت هاست که از سیاست ابهام استراتژیک در مورد مساله مداخله نظامی برای محافظت از تایوان در صورت حمله چین پیروی کرده است.

اودکرک در پاسخ به این سوال که آیا در صورت حمله چین، آمریکا از تایوان دفاع خواهد کرد، با استناد به چند قانون آمریکا در مورد روابطش با تایوان گفت که سیاست واشنگتن در قبال تایوان روشن بوده و بدون تغییر به جای مانده است.

فرایند افزایشی اخیر در مانورهای نظامی چین در حوزه منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان، از نظر تایپه در راستای فرایند تشدید آزار و اذیت نظامی از طریق پکن بوده اند.

چیو کوئو-چنگ، وزیر دفاع تایوان، اوایل ماه جاری گفت که تنش های نظامی با چین در بدترین حالت خود در بیش از 40 سال گذشته است.

تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان در مصاحبه ای با سی ان ان که پنجشنبه پخش شد، تأیید کرد که تعداد کمی از نیروهای آمریکایی برای آموزش سربازان تایوانی در تایوان هستند.

اودکرک در پاسخ به پرسشی در مورد جزئیات بیشتر حضور نیروهای آمریکایی در جزیره، از اظهار نظر در مورد عملیات یا مانورهای خاص خودداری کرد.

او گفت:ما به طور معمول با شرکای خود در تایوان برای ارزیابی آسیب پذیری ها و ارزیابی راه هایی که می توانیم به موجب آنها از تایوان در زمینه دفاع شخصی اش حمایت کنیم، تعامل داریم.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه از همه کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا از مشارکت قوی تایوان در نظام سازمان ملل حمایت کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1864

به "تعهد آمریکا برای کمک دفاعی به تایوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعهد آمریکا برای کمک دفاعی به تایوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید