تصاویر ژست های عکاسی دختر ناصرالدین شاه ، عکس های به جا مانده از عصمت الدوله را ببینید

به گزارش مجله ستاره، عکس های به جا مانده از عصمت الدوله (دختر ناصرالدین شاه) علاقۀ زیاد او به امتحان کردن ژست های مختلف را نشان می دهند؛ تا جایی که می شود به حق او را ملکۀ ژست گرفتن در دربار قاجار نامید!

تصاویر ژست های عکاسی دختر ناصرالدین شاه ، عکس های به جا مانده از عصمت الدوله را ببینید

به گزارش خبرنگاران، علاقه به عکاسی در خاندان قاجار مخصوص ناصرالدین شاه نبود؛ انگار این علاقه به صورت ارثی به بچه ها هم منتقل می شد! تعداد زیاد عکس هایی که از عصمت الدوله دختر ناصرالدین شاه به جا مانده این واقعیت را ثابت می کند.

عصمت الدوله نه تنها عکس های زیادی دارد بلکه انگار در گرفتن ژست های مختلف هم ید طولایی داشته است. او در عکس های فردی اش حالات مختلفی به خود گرفته؛ از ژست در کنار ظرف انار و ژست نویسندگی با قلم و کاغذ تا خیره شدن به افق در عکس های آتلیه ای.

عکس های دسته جمعی او هم همین حالت را دارند. در بعضی از عکس ها او به همراه خدمتکاران و اعضای خانواده اش صحنه هایی خاص و تقریبا نمایشی را ایجاد کرده اند. مثل عکسی که او را بالای سر یک بچۀ خدمتکار سیاه پوست نشان می دهد که یک سیگار هم گوشۀ لبش گذاشته!

در بعضی از عکس های دسته جمعی هم (مثل عکس کنار رودخانه یا عکسی که در کنار قفس گرفته شده) حاضران در عکس به صورت پراکنده در گوشه های مختلف ایستاده یا نشسته اند و معلوم است که این یک جور چینش نمایشی برای گرفتن عکس بوده است.

یک نکتۀ جالب دیگر این است که عصمت الدوله در اغلب عکس هایش اصلا به دوربین نگاه نمی کند که این هم احتمالا بخشی از ژست مخصوص او بوده است.

فاطمه خانم عصمت الدوله فرزند ناصرالدین شاه قاجار و تاج الدوله بود. او در یازده سالگی با دوست محمد خان پسر معیر الممالک ازدواج کرد و صاحب چهار فرزند شد. گفته شده که او به موسیقی و نواختن پیانو هم علاقه داشته و از نخستین زنان مجموعه دار در ایران بوده که کتاب های نادر و صفحات موسیقی را گردآوری می کرده است.

(این عکس در کاروانسرایی در مسیر قم گرفته شده)

(عصمت الدوله و دخترش فخرالتاج)

(عصمت الدوله در کنار مادرش تاج الدوله)

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2241

به "تصاویر ژست های عکاسی دختر ناصرالدین شاه ، عکس های به جا مانده از عصمت الدوله را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ژست های عکاسی دختر ناصرالدین شاه ، عکس های به جا مانده از عصمت الدوله را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید