بوفه مدارس باید تعطیل باشد

به گزارش مجله ستاره، خبرنگاران/کرمانشاه معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بوفه مدارس باید تعطیل باشد و توزیع هرگونه خوراکی در مدرسه ممنوع است.

بوفه مدارس باید تعطیل باشد

دکتر ابراهیم شکیبا در جمع خبرنگاران با اشاره به بازگشایی مدارس، اظهار کرد: با توجه به ضرورت حفظ سلامت دانش آموزان و کارکنان، رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح مدارس بایستی مدنظر قرار گیرد تا محیطی مطلوب و ایمن جهت حضور این عزیزان فراهم شود.

وی با بیان اینکه رعایت نکاتی در زمان حضور در مدرسه از طریق کارکنان، دانش آموزان و والدین الزامی است، گفت: با توجه به انجام واکسیناسیون اکثریت کادر آموزشی، اداری و خدماتی و دانش آموزان، ضروری است افرادی که واکسیناسیون انجام نداده اند، هفته ای دو بار(هر 3 روز یکبار)، آزمایش PCR با نتیجه منفی به همراه داشته باشند.

شکیبا مطرح نمود: برای افرادی که یک نوبت واکسن دریافت کرده باشند، تا زمان تکمیل واکسیناسیون(14 روز بعد از دریافت دو دوز واکسن) ضروری است که هفته ای یکبار آزمایش PCR با نتیجه منفی به همراه داشته باشند.

وی گفت: مسولان مدرسه ضروری است در صورت مشاهده علائم (تب، لرز، سرفه، آبریزش و ...) مشکوک به بیماری یا دانستن سابقه تماس در بین دانش آموزان و کارکنان نسبت به معرفی فرد به مرکز خدمات جامع سلامت اقدام کنند.

شکیبا مطرح نمود: در صورت پیدا شدن فرد PCR مثبت در افراد کلاس، طی فرایند بررسی افراد در معرض تماس(پیدا شدن نفر دوم با تست مثبت)، کلاس درس باید به مدت 14 روز تعطیل شود.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک در تمام مدت زمان حضور در مدرسه از طریق دانش آموزان وکارکنان الزامی است، گفت: شستشوی مرتب و مکرر دست ها با صابون مایع و استفاده از محلول ضدعفونی کننده دست نیز ضروری است.

وی گفت: دانش آموزان باید از لوازم التحریر شخصی استفاده کنند و از از جابجایی آن با دانش آموزان دیگر خودداری کنند.

به گفته شکیبا تعداد افراد در کلاس ها با رعایت فاصله مناسب(دو متر از هر طرف) ضروری است و حداکثر در هر کلاس باید 15 نفرحضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه از تجمع در محیط مدرسه از طریق دانش آموزان، والدین و کارکنان باید خودداری شود، گفت: استراحت بین کلاس های دانش آموزان در حداقل زمان(زنگ تفریح کوتاه) و در زمان های مختلف بین کلاس ها انجام شود.

وی گفت: ساعت شروع و انتها مدرسه نیز باید بگونه ای معین شود که از هم زمانی رفت و آمد دانش آموزان و ازدحام جلوگیری شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه بوفه مدارس باید تعطیل باشد و توزیع هرگونه خوراکی در مدرسه ممنوع است، گفت: دانش آموزان باید از میان وعده تغذیه ای تهیه شده در منزل و بطری آب شخصی استفاده کنند.

شکیبا گفت: توصیه می شود ترجیحا از وسیله نقیله شخصی جهت ایاب و ذهاب دانش آموز استفاده شود و در صورت استفاده از سرویس، تمام رانندگان سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان و کارکنان بایستی دو دوز واکسن را دریافت کرده باشند.

وی افزود: تأمین و دپوی حداقل دو هفته ای مواد ضدعفونی کننده، صابون مایع، دستکش، ماسک، دستمال کاغذی و... از دیگر الزامات جهت بازگشایی مدارس است.

استفاده از هواکش و باز گذاشتن درها و پنجره های سالنها به منظور تهویه مناسب و مستمر، گندزدایی همه سطوح دارای امکان تماس زیاد در مدارس در هر شیفت، گندزدایی دستشویی ها و توالت ها، روزانه حداقل دو بار در طول ساعات کار مدرسه و یک بار در انتهای کار مدرسه و دفع پسماندها به شیوه بهداشتی در سطل های درب دار پدالی از دیگر نکاتی بود که شکیبا به آن اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1904

به "بوفه مدارس باید تعطیل باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوفه مدارس باید تعطیل باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید