بایدها و نبایدهای افراد چاق در برابر کرونا

به گزارش مجله ستاره، بررسی ها نشان داده است که عملکرد ریه افرادی که چاق هستند و یا اضافه وزن دارند، با مشکلاتی همراه است که باید مراقب باشند.

بایدها و نبایدهای افراد چاق در برابر کرونا

به گزارش مجله ستاره از مهر، هرچند تا کنون ارتباط مستقیمی میان اضافه وزن و خطر ابتلاء به کرونا اثبات نشده است، اما از آنجایی که در هر صورت در افراد چاق و گرفتار دارای اضافه وزن کاهش حجم و کاهش عملکرد ریه بیشتر است، لازم است مراقبت های بیشتری از خود داشته باشند و توصیه های مراجع درمانی معتبر را در راستای حفظ سلامت خود بیش از پیش به کار گیرند.

خطر مخدوش بودن عملکرد ریه در افراد چاق و دارای اضافه وزن، بیشتر است که برخی از علل آن شامل شیوع بالای وقفه های تنفسی در خواب، سندروم هیپوونتیلاسیون چاقی، ریسک بالاتر آسم و فشار بیشتر به ریه ها به دلیل اضافه وزن بیش از حد است که باعث کاهش حجم ریه ها می شود.

از طرفی چاقی با ریسک بالاتر بیماری های قلبی عروقی و نارسایی احتقانی قلب ممکن است باعث اختلال در تبادل اکسیژن نیز شود و همچنین بسیاری از افراد مبتلا به چاقی دارای یک یا چندین ریسک فاکتور خطرناک برای بیماری کووید 19 مانند دیابت یا فشار خون بالا هستند.

التهاب مزمن خفیف در افراد مبتلا به چاقی این فرضیه را نشان می دهد که این حالت التهابی ممکن است در زمان مواجهه با عفونت باعث افزایش ریسک بروز یک واکنش التهابی شدیدتر در ریه ها شود.

بنابر این گزارش، کم تحرکی از عواملی است که بستر ساز اضافه وزن و چاقی است و افراد مبتلا به چاقی باید فعالیت بدنی خود را مطابق با راهنمایی های مراجع بهداشت و سلامت ادامه دهند و البته فاصله گذاری های اجتماعی را حتماً رعایت کنند و توصیه های کلی برای انجام فعالیت بدنی و تغذیه سالم در طول بحران کووید 19 این است که افراد مبتلا به چاقی از راهنمایی متخصصان بهداشت و سلامت واجد شرایط و سازمان های حرفه ای استفاده کنند.

حرف هایی درباره اختلالات ناشی از مصرف دارو در افراد مبتلا به چاقی درگیر کووید 19 وجود دارد اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که افراد بدون مشورت با پزشک خود نباید هیچ کدام از درمان های دریافتی خود شامل مصرف داروهای ضد چاقی را قطع کنند.

در گزارشی از چین که مربوط به 112 بیمار مبتلا به عوارض قلبی و عروقی بوده و به دلیل عفونت کووید 19 در بیمارستان بستری شده بودند، شاخص توده بدنی افراد فوت شده و افرادی که زنده ماندند مورد بررسی قرار گرفت و از 17 نفری که فوت کرده بودند 15 نفر معادل 88 درصد دارای شاخص توده بدنی بالای 25 بودند.

هرچند نمی توان به این نتیجه رسید که همه افراد چاق و یا دارای اضافه وزن بیش از سایرین گرفتار کرونا می شوند اما به گفته دکتر سوپدرسن متخصص غدد از کانادا، داده ها و اطلاعات جدید نشان می دهد که چاقی نیز یکی از ریسک فاکتورهای ابتلاء به بیماری های شدید است که کووید 19 نیز می تواند شامل این مورد باشد.

همچنین از 95 بیمار بهبود یافته تنها 18 نفر معادل 19 درصد دارای شاخص توده بدنی بالای 225 بودند به عبارت دیگر 45 درصد از افراد با شاخص توده بدنی بالای 25 فوت کردند در حالی که تنها 3 درصد از افراد با شاخص توده بدنی کمتر از 25 فوت کردند.

همچنین در دوره پاندمی آنفلوانزا H1N1 در سال 2009 معین شد که چاقی یکی از ریسک فاکتورهای بستری بیماران در بیمارستان و افزایش مرگ و میر آنها بوده است.

شرکت نوو نوردیسک در راستای مسئولیت اجتماعی خود در کنار سایر فعالیت ها و همکاری ها با حوزه بهداشت و درمان نقاط درگیر با بیماری همه گیر کرونا، اقدام به تهیه بروشورهای آموزشی کرده است تا همه افراد و به ویژه مبتلایان به بیماری های زمینه ای آگاهی بیشتری برای مراقبت از خود در برابر کووید 19 پیدا کنند.

بر اساس این بسته های حاوی اطلاعات آگاهی بخش اقشار مختلف جامعه، در صورت ابتلای افراد مبتلا به چاقی به ویروس کووید 19 توصیه می شود راهنمایی های ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراجع درمانی مربوطه در کشور را رعایت کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 982

به "بایدها و نبایدهای افراد چاق در برابر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای افراد چاق در برابر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید