بازارهای بی همتای کرمان که حتما باید ببینید

به گزارش مجله ستاره، کرمان دیدنی های کم نظیری دارد، به همین علت با ما همراه باشید و از دو بازار بی همتا در کرمان که باید دید بیشتر بدانید.

بازارهای بی همتای کرمان که حتما باید ببینید

بازارهای کرمان و گنجعلی خان از مجذوب کننده ترین جاذبه های کرمان به شمار می آیند. ویژگی های بازار کرمان در میان بازارهای ایران منحصربه فرد است؛ مانند وجود بلندترین بادگیر کرمان در بازار که معروفیت جهانی دارد. مجموعه بناهای اطراف بازار کرمان از دوره صفویه به بعد همگی در ارتباط با بازار ایجاد شده اند. ب

بازار سنتی کرمان، بازاری بی نظیر و دیدنی

بازارهای کرمان از دیرباز محل تجارت پارچه، صنایع دستی و ظروف مسی بوده است. بازار سنتی کرمان به عنوان مهم ترین پخش کننده ادویه در جنوب شرق ایران شناخته می شود و از زیره معروف کرمان گرفته تا کاری هندوستان در آن به فروش می رسد. وجود معدن مس سرچشمه در 50 کیلومتری رفسنجان نیز باعث شده است تا راسته مسگرهای بازار کرمان معروفیت خاصی داشته باشد.

معماری بازارهای کرمان

سرا یا همان گذرگاه اصلی و فرعی، مسیر طولانی بازار است که در دو طرف آن دکان ها و مغازه های گوناگونی قرار دارند و هر یک کالایی را عرضه می کنند. ساختار بازار سنتی کرمان را عناصر یا بخش هایی شامل راسته یا گذرگاه اصلی و فرعی، سرای، تیمچه و چهارسوق یا چهارسو تشکیل می دهند.

سوغاتی های خاص کرمان

هنگام بازدید از این بازار بزرگ می توانید از امکاناتی نظیر مسجد، سرویس بهداشتی، رستوران و کافه، قهوه خانه، سفره خانه و پارکینگ استفاده کنید. سوغات و شیرینی های خاص بازارهای کرمان مانند کلمپه نیز در این بازار به وفور یافت می شود و بازار عطاران آن به دلیل عرضه داروهای گیاهی و عرقیجات باکیفیت مشهور است.

بازار گنجعلی خان، بی همتا در کرمان

بازار گنجعلی خان یکی از بازارهای کرمان است و در بخش جنوبی میدان گنجعلی خان واقع شده است. 16 طاق نما این بازار را به میدان مربوط می کند. در انتهای بازار گنجعلی خان، بازار زرگری واقع شده است که به قیصریه معروف است. در سمت راست بازار، حمام تاریخی گنجعلی خان و هجده مغازه قرار دارند و در سمت چپ آن، طاق نماهایی طراحی شده اند که زیر آن ها دستفروشان به کار مشغول هستند.

چهارسوق گنجعلی خان

محل تقاطع دو راسته بازار را چهار سوق می گویند. نمای داخلی چهار سوق با گچ بری و نقاشی های رنگ و روغن تزیین شده است و با اینکه 400 سال از ترسیم آن ها می گذرد، هنوز زیبایی خود را حفظ کرده اند. به دلیل برخورد تقاطع دو راسته بازار در محل چهار سوق گنجعلی خان، در گذشته این مکان مهم ترین و پرترافیک ترین نقطه شهر محسوب می شد.

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از جاذبه های ایرانمنبع: پیام دلتا
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2199

به "بازارهای بی همتای کرمان که حتما باید ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازارهای بی همتای کرمان که حتما باید ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید