ایران در هر پهنه آبی که لازم باشد حاضر می گردد

به گزارش مجله ستاره، تهران (پانا) - فرمانده نیروی دریایی ارتش اطلاع داد تاریخی ترین رویداد نظامی در حوزه دریا با اعزام ناوگروه رزمی متشکل از ناوشکن تمام ایرانی سهند و ناوبندر مکران با اقتدار و موفقیت به اتمام رسیده و توانست ماموریتش را به اتمام رساند و در حال مراجعت به میهن است.

ایران در هر پهنه آبی که لازم باشد حاضر می گردد

به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (سه شنبه) در نشست خبری تشریح ماموریت هفتادوپنجمین ناوگروه نداجا اعزامی به شمال اقیانوس هند و بندر سن پترزبورگ روسیه، گفت: عظیم ترین و تاریخی ترین رویداد نظامی در حوزه دریا به وسیله نیروی دریایی با اعزام ناوگروه رزمی متشکل از ناوشکن تمام ایرانی سهند و ناوبندر مکران با اقتدار و موفقیت به اتمام رسیده و توانست ماموریتش را با پیمودن حدود 45 هزار کیلومتر در اقیانوس ها و در مقابله با طبیعت خشن اقیانوس ها به اتمام رساند و در حال مراجعت به میهن است.

وی با بیان اینکه نشان دادن خودباوری و توانمندی جمهوری اسلامی ایران در عرصه دنیای آن چیزی است که در این ماموریت اهمیت دارد، اضافه نمود: این ناوگروه برای کسانی که توانمندی فرزندان ایران زمین را هیچگاه باور نداشتند، این نتیجه را داشت که امروز این توانمندی را باور دارند؛ از سوی دیگر این ماموریت برای دوستانمان هم امیدآفرین بود و از این ظرفیت می توانند به نحو مطلوب استفاده نمایند.

ایرانی گفت: عبور از کنار 55 کشور در سه قاره دنیا، ارسال پیغام صلح و دوستی به دنیا بود؛ ایرانیان همواره منادی صلح و دوستی بودند و به هیچ کشور و قومی تعدی نداشتند و امروز افتخار می کنیم که توانستیم با شرایطی که به ما تحمیل شد، نشان دادیم که تحریم و تهدید هیچگاه در برابر ایرانی ها کارساز نیست و می توانیم با اتکا به توان خودمان سدهای عظیم را پشت سر بگذاریم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با تاکید بر اینکه ناوگروه هفتادوپنج حاصل تجربیاتی است که از سال 88 کسب نموده ایم، اسم کرد: ما بجز اقیانوس هند، از سمت شرق به سمت دریای چین با ناوشکن سبلان رفتیم؛ در ادامه در دریای مدیترانه حضور پیدا کردیم و تا جبل الطازق رفتیم و بعد از آن به دماغه امید نیک رفتیم و در سال 1400 دماغه امید نیک را دور زدیم و بعد از عبور از اقیانوس اطلس شمالی به سمت سن پترزبورگ رفتیم و در رژه سالروز نیروی دریایی روسیه شرکت کردیم.

وی تاکید نمود: ما امنیت را فقط برای شاهرگ مالی خودمان برقرار نکردیم، دیگران هم از این مزیت استفاده کردند و می توانیم بگوییم که ما امنیت را هم به دیگران هدیه کردیم.

ایرانی گفت: امروز دیگر در همه پهنه های آبی دنیا هروقت که فرمانش صادر بشود با اقتدار می توانیم حضور پیدا کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: در حوزه پیشرانهای دریایی باید گفت که بومی سازی این پیشران ها برای ما مهم است و به زودی شاهد ساخت اولین پیشران تمام ایرانی خواهیم بود که در عرصه دریا به همه ارگان ها یاری می نماید.

وی با بیان اینکه عظیمترین چالشی که برای ناوگروه هفتاد و پنج ارائه شد این بود که موجب شد ما خودباوری خودمان را اثبات کردیم، اسم کرد: ما تنها کشوری هستیم که امنیت دریایی خودمان را به تنهایی تامین می کنیم و این ناو گروه هم بدون تامین احتیاجمندی از هیچ کشوری به جهت خود ادامه داد.

ایرانی گفت: در طول جهت حتی برای برطرف احتیاجهای فنی هم به هیچ بندری احتیاج پیدا نکردیم. دقت نظر دشمن روی ناوگروه ما بیشتر به این خاطر بود که ببینید ما قوانین را نقض می کنیم یا نه که خدا را شکر ما هیچ قانونی را نقض نکردیم و توانستیم از سه کانال مهم و هشت تنگه دریایی با سلامت عبور کنیم.

وی درباره برگزاری رزمایش های مشترک گفت: یکی از برنامه های ما برگزاری رزمایش های مرکب با سایر کشورها است. ما هر دوسال یکبار با کشور عمان رزمایش امداد و نجات انجام می دهیم و دنبال این هستیم که با دعوت از کشورهای بیشتر رزمایش های بهتری برگزار کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 شهریور 1400 بروزرسانی: 17 شهریور 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1779

به "ایران در هر پهنه آبی که لازم باشد حاضر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در هر پهنه آبی که لازم باشد حاضر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید