آیا می دانستید هایی که نمی دانستید! (2)

به گزارش مجله ستاره، خبرنگاران: در این مطلب با دانستنی های جالبی آشنا می شوید که احتمالا نمی دانستید.

آیا می دانستید هایی که نمی دانستید! (2)

آیا می دانستید تار ساز ها با استفاده از حیوانات ساخته می گردد؟

سیم های ساز های زهی در اصل از روده حیواناتی مثل گوسفند یا بره ساخته می شدند. اکنون سازندگان ساز از سیم های فلزی استفاده می نمایند. اما قبل از فلز، همه ساز های زهی از روده حیواناتی ساخته می شدند که از نظر جغرافیایی در دسترس بودند.

آیا می دانستید ملکه الیزابت دوم برنامه خاصی برای لباس پوشیدن دارد؟

می گویند ملکه الیزابت هرگز یک کلاه را دوبار نمی پوشد. اگر هم بخواهد این کار را کند، سال ها منتظر می ماند تا دوباره آن را بپوشد و لباسی که هر روز می پوشد، دقیقا ثبت می گردد. پس او با این همه کلاه چه کار می نماید؟ یک بار نمایشگاهی برگزار گردید که در آن همه کلاه ها و کیف دستی هایی که در رویدادهای عمومی استفاده نموده بود به نمایش درآمد.

آیا می دانستید دیزنی لند یک سیستم تونل زیرزمینی دارد؟

چیز های جالب زیادی درباره دنیای دیزنی وجود دارد که یکی از آن ها این مجموعه تونل است. کارمندان و شخصیت های کارتونی می توانند از این تونل ها با خیال راحت و بدون اینکه جلب توجه نمایند عبور و مرور انجام دهند.

آیا می دانستید صدای باد در مریخ را می توان شنید؟

برای این کار به هدفون هوی باس احتیاج دارید. سنسورهای فضاپیمای سطح نشین این سایت ناسا روی مریخ اولین صدای بادهای مریخ را به وسیله ارتعاشات ضبط کردند. صدای باد را با یاری هدفون می توان با شدت یک دسی بل شنید.

آیا می دانستید درختان ارتباط برقرار می نمایند؟

ریشه های درختان به وسیله یک شبکه قارچی زیرزمینی با هم ارتباط دارند که به آن ها اجازه می دهد منابع را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. آن ها با انتقال موادغذایی به یکدیگر به وسیله قارچ ها با هم ارتباط دارند. مثلا یک درخت مادر یا پیرترین و قوی ترین درخت جنگل، مقداری از قند خود را در اختیار درختان کوچکتر قرار می دهد.

آیا می دانستید قبلا مردم در عکس ها کمتر می خندیدند؟

چرا مردم هنگام عکس دریافت می خندند؟ لبخند زدن در عکس ، از طرح تبلیغاتی کداک (Kodak) ریشه می گیرد که روی ثبت لحظات شاد با این محصول تمرکز داشت. از آن موقع لبخند زدن در دوربین عادی شد.

آیا می دانستید هرچه شرکت نمایندگان در مسابقات پرخوری سبک تر باشند، عملکرد بهتری دارند؟

احتمالا فکر می کردید هرچه شکم بزرگتر باشد، هات داگ بیشتری در آن جا می گردد، نه؟ این طور نیست. در واقع شرکت نمایندگان سبک تر می توانند رقبای سنگین وزن خود را از دور مسابقه خارج نمایند، چون معده افراد لاغر فضای بیشتری برای باز شدن دارد، بدون اینکه چربی دور آن را مسدود کند.

آیا می دانستید شیر ها را با الگوی ریش هایشان می توان شناخت؟

شارِب به نوع ویژه ای از مو یا پرهای حسگر در برخی جانوران، به ویژه پستانداران و پرندگان، گفته می گردد. مثل اثر انگشت انسان، هر شیر الگوی شارب منحصربه فردی دارد. در اواخر دهه 1960، محققان با روی هم قرار دادن عکس بینی شیر ها، به یک روش شناسایی بر اساس سوراخ های شارب دست یافتند.

می دانستید که اگر تخم مرغ روی آب بماند کهنه است؟

اگر تخم مرغ روی آب شناور بماند، مانده است و اگر زیر آب برود تازه است.

آیا می دانستید پلک زدن یک استراحت ذهنی است؟

قبلا تصور می شد دلیل پلک زدن زیاد، 15 تا 20 بار در دقیقه، روان شدن چشم است. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که این کار به مغز استراحت می دهد. اگرچه این پلک زدن ها چند ثانیه طول می کشند، اما به مغز فرصت تعلل و شارژ مجدد می دهد.

آیا می دانستید یک خزانه مخفی وجود دارد که بذر همه محصولات در آن نگهداری می گردد؟

خزانه دنیای بذر سوالبارد در یکی از سردترین نقاط دنیا واقع شده است: جزیره ای در مجمع الجزایر سوالبارد، بین نروژ و قطب شمال. در این مکان دورافتاده، یخ های دائمی طبیعی سرمای لازم برای انبارکردن بزرگترین مجموع بذر دنیا را فراهم می نمایند. اگر آخرالزمان تحقق یابد یا مزارع خشک شوند، این خزانه بذر بشر را نجات می دهد.

آیا می دانستید ذرت، برنج و گندم غذا های اصلی دنیا را تشکیل می دهند؟

به گزارش سازمان غذا و کشاورزی، این سه ماده حیاتی، غذا های اصلی دنیا را تشکیل می دهند و کالری دریافتی بیشتر دنیا را تامین می نمایند.

آیا می دانید چرا خمیازه می کش

یم؟

رایج ترین نظریه که اشتباه به نظر می رسد این است که خمیازه سطح اکسیژن مغز را افزایش می دهد. تئوری قابل قبول تر این است که خمیازه مغز را خنک می نماید. تحقیقات اجرا شده روی موش ها نشان می دهد که وقتی موش ها خمیازه می کشند، فکشان کشیده می گردد، بنابراین جریان خون را به مغز افزایش می دهد. ترکیب هوای خنک ورودی با افزایش جریان خون در نهایت مغز را خنک می نماید.

می دانستید بز ها هوش هیجانی دارند؟

تحقیقات نشان می دهد که بز ها از نظر اجتماعی به محیط اطراف خود مطلع هستند. آن ها با شنیدن صدای بز های دیگر، می توانند بین شادی یا ناراحتی آن ها تقاوت قائل شوند.

آیا می دانستید سریع ترین خزنده، لاکپشت دریایی است؟

لاکپشت های دریایی با سرعت 56 کیلومتر برساعت شنا می نمایند.

آیا می دانستید که طول انگشت نشان دهنده جذابیت است؟

اگر انگشت حلقه مردان بلندتر از انگشت اشاره آن ها باشد، احتمالا چهره جذاب تری دارند.

می دانستید بیشتر آب شیرین زمین در یخچال های طبیعی و قله های یخ است؟

70درصد از آب شیرین دنیا در سردترین نقاط دنیا انبار شده است: یخچال های طبیعی و قله های یخی.

می دانستید که طولانی ترین پیتزای دنیا 1.8 کیلومتر بوده است؟

طولانی ترین پیتزای دنیا 1.85 کیلومتر بوده و همان طور که حدس می زنید در ایتالیا و توسط 25 سرآشپز و با استفاده از 2000 کیلوگرم آرد آماده شده است.

آیا می دانستید یک شهر آلاسکایی وجود دارد که بیش از 60 روز تاریک است؟

ساکنان شهر بارو در آلاسکا بیشتر از همه به مکمل ویتامین دی احتیاج دارند، چون 65 روز از سال فقط تاریکی می بینند. این 65 روز تاریکی که با عنوان شب قطبی شناخته می گردد به دلیل موقعیت جغرافیایی این شهر است.

می دانستید که قدیمی ترین شعر عاشقانه تا سال 1951 فراموش شده بود؟

قدیمی ترین شعر عاشقانه دنیا که تا به امروز باقی مانده، 2000 سال قبل از میلاد نوشته شده و در کشوی موزه ای در ترکیه نگهداری می شد، تا اینکه سومرشناسی به نام ساموئل نوح کرامر آن را دید. این شعر روی لوح گلی نوشته شده و داستان عشق و زیبایی است.

می دانستید کربوهیدرات باعث خواب آلودگی می گردد؟

تا به حل فکر کردید که چرا همه اعضای خانواده بعد از خوردن یک وعده غذایی سنگین بیهوش می شوند؟ راحت ترین غذا ها شامل کربوهیدرات می شوند، و کربوهیدرات ها حاوی آمینواسیدی به نام تریپتوفان هستند که باعث خواب آلودگی می گردد.

می دانستید بیشتر ازدواج ها در هند از پیش معین شده هستند؟

84درصد از جوانان هندی ازدواج کاملا سنتی و از پیش معین شده دارند.

منبع: rd

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 317

به "آیا می دانستید هایی که نمی دانستید! (2)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می دانستید هایی که نمی دانستید! (2)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید