آیا خوردن فلفل تند مفید است؟

به گزارش مجله ستاره، امروزه چیلی یا فلفل تند، تنها ادویه محبوب آمریکای جنوبی، هند، آسیای جنوب شرقی یا جنوب ایران نیست بلکه در تمام دنیا طرفدارانی بی شمار دارد.

آیا خوردن فلفل تند مفید است؟

خوردن فلفل های تند یا چیلی اما بیشتر با این پرسش همراه است که آیا تندی برای سلامتی مفید است یا نه.

در واقع مصرف به اندازه فلفل چیلی قرمز یا جالاپینو سبز و تند که تندی خود را از ماده ای به نام کاپسایسین یا کاپسیچین دارند، فواید زیادی برای سلامتی دارد و حتی مصرف خشک و پودر شده آن که به پودر پاپریکا معروف است نه تنها کاربرد ادویه ای که کاربرد دارویی دارد.

راهنمای تغذیه ای فلفل چیلی قرمز

فلفل تند یا چیلی قرمز اگر به اندازه خورده شود، به دلیل دارا بودن کارتنوئید کاپسایسین که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد، برای بدن خوب هم هست.

هر یک قاشق غذاخوری سرپر یا حدود 15 گرم چیلی خام و تازه، حدود شش کالری، 88 درصد آب، 1.3 گرم کربوهیدرات، و اندازهی فیبر و انواع گوناگونی از ویتامین ها را دارد. اما چون فلفل چیلی در مقادیر کم مصرف می شود، عملاً دسترسی به ویتامین های روزانه از طریق آن سخت است.

در عین حال وجود ویتامین هایی نظیر B6 که در برطرف کردن تهوع نقش دارد، K1 که در ساخت فاکتورهای انعقادی لازم است، ویتامین C و A که در متابولیسم و سلامت بافت ها نقش دارند، و نیز پتاسیم که تنظیم فشار خون را به عهده دارد و مس که در کنترل دیابت مفید است، از فلفل تند یک سوپر فود یا ابرخوراکی ساخته است.

آنتی اکسیدان موجود در چیلی

تحقیقات دانشمندان دانشگاه های ورمونت و شیکاگو علائمی از بهبود سرطان دستگاه گوارش را در موش ها پس از مصرف چیلی پیدا کرده اند. بر همین اساس دانشمندان معتقدند که ممکن است چیلی اثرات مشابه به سرطان های اینچنینی در انسان داشته باشد.

همچنین مجموعه ای از آنتی اکسیدان های موجود در چیلی هستند که می توانند از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد محافظت کنند.

آنتی اکسیدان های موجود در فلفل چیلی بالغ که قرمز رنگ است، به مراتب بیشتر از نوع فلفل سبز و نابالغ است.

کنترل درد

کاپسایسین که بیواکتیو اعظم موجود در چیلی و عامل تندی آن است، از خاصیت برطرف کننده درد برخوردار است. این ماده در واقع با اتصال به پایانه های درد سبب می شود کمتر احساسش کنید اما اگر زیاد مصرف شود، حساسیت پایانه های حسی را هم تغییر می دهد و شما حتی سوختن را احساس نمی کنید.

اشکال کار در آنجاست که کاپسایسین تا حدی در بی حس کردن پایانه ها پیشروی می کند که ممکن است سوزش سر دل ناشی از اسید معده را متوجه نشوید.

کاهش وزن

چاقی شرایط بیماری زایی است که باید تحت کنترل و درمان دقیق قرار بگیرد اما اضافه وزن در موارد زیادی با اصلاحات رژیم روزانه و تغییرات در سبک زندگی قابل اصلاح است.

برخی از تحقیقات نشانگر آن است که کاپسایسین قادر به کنترل اشتها و قادر به زیاد کردن متابولیسم چربی هاست. در واقع این تحقیقات نشان داده که مصرف 10 گرم چیلی با افزایش سوخت چربی در ارتباط است.

تحقیقات دیگری نشانگر آن است که اندازه دریافت کالری در افرادی که قبل از وعده غذایی چیلی خورده اند، کمتر است.

البته در این بین تحقیقاتی هم بوده اند که اثر چربی سوزی یا محدودیت کالری چیلی را تأیید نمی کنند.

اندازه مصرف چیلی

بدن شما بهترین معیار سنجش برای اندازه مصرف فلفل تند است. اگر احساس خارش، تهوع، اسهال، دل درد یا سردرد دارید، یا به آن آلرژی دارید، دوز مصرفی شما بالاست.

اما این باور که خوردن چیلی زخم معده می آورد درست نیست، گرچه اگر زخم یا خون ریزی معده و یا ناراحتی های پوستی و التهاب دارید، بهتر است در خوردن ادویه های تند احتیاط کنید.

اگر سالم هستید، اندازه مناسب مصرف را از روی واکنش های طبیعی بدن تشخیص دهید.

منبع: فوت و فن / radiofarda.com
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2110

به "آیا خوردن فلفل تند مفید است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خوردن فلفل تند مفید است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید