شروع مرمت و بازسازی سردر دوم ارگ تاریخی سنگان رشتخوار

به گزارش مجله ستاره، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رشتخوار از شروع مرمت و بازسازی سردر دوم ارگ تاریخی سنگان این شهرستان اطلاع داد.

شروع مرمت و بازسازی سردر دوم ارگ تاریخی سنگان رشتخوار

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی، کاظم کامیاب امروز 23 آبان با اعلام این خبر اضافه نمود: در این مرحله از مرمت و بازسازی که با مشارکت دهیاری و شورای اسلامی روستای سنگان شروع شد، آواربرداری سقف، سبک سازی، استحکام بخشی، بام سازی، تراش و کاهگل کشی سردر ارگ، اجرای طاق و کاهگل کشی زیر طاق ورودی در حال اجرا است.

او ادامه داد: این عملیات مرمتی با اعتباری بیش از 250میلیون ریال، توسط مرمتگران اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان رضوی در حال اجرا است.

کامیاب با اشاره به این که مدت زمان اتمام مرمت و بازسازی سردر دوم این ارگ تاریخی بیش از یک ماه به طول خواهد انجامید، اظهار کرد: سردر اول این ارگ تاریخی نیز در سال 96 توسط دهیاری و اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رشتخوار مرمت و بازسازی شده است.

او درباره اهداف مرمت و بازسازی سردر دوم این مجموعه تاریخی گفت: علاوه بر مرمت و حفظ این اثر ارزشمند تاریخی، استفاده از فضای بین دو سردر این مجموعه تاریخی به عنوان یک راستا گردشگری در روستا مورد توجه است.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رشتخوار اضافه نمود: اجرای سنگ فرش و نماسازی فضای بین دو سردر ارگ از برنامه های مرمتی آینده این راستا است.

او با اشاره به اینکه این بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است، اظهار کرد: روستای تاریخی سنگان در 23 کیلومتری محور اصلی رشتخوار به تربت حیدریه واقع شده است و ارگ تاریخی سنگان در مرکز روستا سنگان با مساحت بیش از 3 هکتار دارای بارویی است که 8/5متر ارتفاع دارد و 14 برج دوطبقه با ارتفاع 9 متر آن را احاطه نموده است.

روستای سنگان از جمله روستاهای تاریخی شهرستان رشتخوار است که با ثبت چهار اثر تاریخی در فهرست آثار ملی شامل مزار شاه سنجان، آرامگاه امام قلی، مسجد تاریخی سنگان و پل سالار و سه اثر در نوبت ثبت این روستا با نام حمام عیسی خان، آب انبار سنگان و محوطه تاریخی کوه درب قلعه به روستاهای هدف گردشگری شهرستان رشتخوار تبدیل شده است.

سنگان رشتخوار علاوه بر جاذبه های تاریخی، سه جاذبه گردشگری دیگر را نیز در دل خود جای داده است، تفرجگاه کوه سنگ، تفرجگاه سیه دره و غار کافردوغ در شمال این روستا و فعال بودن 30 کارگاه فرت بافی در آن باعث شده روستای سنگان به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری صندلی ویژه و ممتازی در سطح استان داشته باشد.

شهرستان رشتخوار هم کنون دارای 270 اثر تاریخی و گردشگری است که تاکنون 21 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و 12 اثر دیگر آن در حال ثبت است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 468

به "شروع مرمت و بازسازی سردر دوم ارگ تاریخی سنگان رشتخوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مرمت و بازسازی سردر دوم ارگ تاریخی سنگان رشتخوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید