آشنایی برج ساعت برن و تئوری نسبیت انیشتین!

به گزارش مجله ستاره، اخیراً برج ساعت برن جشن 600 سالگی خود را برگزار کرد. با نگاهی از پنجره شرقی برج، کمی قبل از اعلام ساعت، می توانید جمعیت گردشگرانی که منتظر شروع نمایش بسیار قدیمی مشهور برج ساعت هستند را ببینید.

آشنایی برج ساعت برن و تئوری نسبیت انیشتین!

تاریخ این برج و مکانیسم دقیق و پیچیده ساعتش شاید بسیار جذاب تر از نمایشی باشد که از بیرون می توان مشاهده کرد. در بالای برج یک ناقوس 1.4 تنی وجود دارد که سازه، نام خود را از آن می گیرد. می توان تاریخ دقیق ساخت آن را که اکتبر سال 1405 است به صورت حکاکی شده روی این ناقوسی عظیم که به مدت 600 سال هر ساعت به صدا در آمده مشاهده کرد.

سال 1405، سال تحول برن محسوب می شد. شهر چوبی قدیمی به کلی تخریب شد و پروژه نوسازی عظیمی را پس از آن آغاز کردند. بناهای شهر این بار از جنس سنگ ماسه ای ساخته شدند. نتیجه این پروژه همان قسمت قدیمی شهر است که امروز شاهدش هستیم.

صفحه مدرج عظیم ساعت برن، 24 ساعت شبانه روز را نشان داده و علامت ستاره، ماه و تاریخ را معین می نماید. صفحه های تیره تر پشت، زمان طلوع و غروب خورشید و عقربه ای دیگر برج های ستاره شناسی را معلوم می نماید. همچنین یک عقربه دیگر شرایط هلال ماه را نشان می دهد. ساعت های مکانیکی قرن 15 به نوعی کامپیوترهای زمان خود به شمار می رفتند. در واقع آن ها ماشین هایی نو ظهور بودند که نحوه زندگی انسان ها را تغییر دادند. زمان سنجی 24 ساعتی از قرن 14 شکل گرفت و در دوران بازسازی برن در سرتاسر اروپا در حال کسب شهرت بود. اولین ساعت های عمومی در اروپا از نیمه دوم قرن 14 ظاهر شدند. اولین ساعت عمومی کشور سوئیس نیز در سال 1368 میلادی در زوریخ نصب شد.

طراحی پیچیده برج ساعت برن

مکانیسم فعلی داخل ساعت برج در سال 1530 میلادی جایگزین مکانیسم قدیمی و ساده آن شد. داخل این ماشین دقیق، قطعاتی شگفت انگیز از چرخ دنده ها، طناب ها، اهرم ها و دستگیره ها را خواهید دید. ریتم قطعات این ساعت عظیم با غژغژ و تیک تاک و چرخش منظم و دائمی توسط یک پاندول غول آسا تنظیم می شود. نیروی محرکه ساعت به وسیله وزنه های سنگی ای که به طور تدریجی پایین می آیند تأمین می شود. این سنگ ها از طناب هایی بلند به طول سه طبقه برج آویزان هستند. پاندول بعدها به مکانیسم ساعت اضافه شده و خود یک چالش واقعی برای حل کردن بود. برترین متخصصان برای انجام این امر انتخاب شدند اما همگی شکست خوردند تا بالاخره مشکل توسط یک کشاورز محلی در اوایل قرن 18 حل شد.

تاریخ شوم

برج دفاعی موجود در محوطه برج ساعت تا قرن 12 برای محافظت از بخش غربی شهر پایدار بود تا زمانی که توسعه های شهری، آن را در خود فروکشید. این برج که در سال 1405 در مرکز شهر قرار داشت، بعدها به عنوان زندان زنان مورد استفاده نهاده شد. زنانی که با کشیش ها و راهب ها رابطه جنسی داشتند محکوم به حبس در این برج بودند. این امر شدیداً ممنوع بود و مجازات بسیار سختی در پی داشت. بسیاری از این زنان در برج جان می باختند.

مناظری که از بالای برج به سمت شرق می توانید ببینید، نماهایی از قسمت قدیمی شهر و رودخانه را در بر خواهد داشت. در روزهایی که هوا صاف است می توانید قسمت برن کوه های آلپ را در دور دست تماشا کنید. پنجره های چوبی غربی به سمت سایر بخش های قدیمی شهر باز شده و از آن اهالی شهر را مشغول رفت و آمدهای روزمره خود خواهید دید.

شاید برج ساعت به نظر یک ساعت کوکوی عادی در ابعادی عظیم باشد، اما آن را دست کم نگیرید! همین برج بود که یک کارمند ثبت اختراع جوان به نام آلبرت انیشتین را شگفت زده نموده و نحوه تفکر او درباره دنیا هستی را تغییر داد. وی بعد از مشاهده ساعت بود که آغاز به تحقیق درباره تئوری نسبیت کرد. امروزه این جاذبه مهم شهر برن که به خاطر هسته قرون وسطایی اش در یونسکو شناخته می شود گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1605

به "آشنایی برج ساعت برن و تئوری نسبیت انیشتین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی برج ساعت برن و تئوری نسبیت انیشتین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید