کویر مصر ، اما اصفهان

به گزارش مجله ستاره، قطعاً قدم زدن روی شن های داغ در سکوتِ کویر مصر، زیر تیغ آفتاب، کمی قلب تان را آرام می نماید. وقتی چشم انداز زیبا و عمیق کویر با منظره چشم نواز و تپه های ماسه ای را در مقابل دیدگان تان می بینید، خستگی از جان تان می رود... با دلتا همراه باشید

کویر مصر ، اما اصفهان

یکی از زیباترین جلوه های طبیعت ایران، کویرهای آن است، کویرهایی که اگر یک بار به آن سفر کنید خاطره آن برای همواره در ذهن تان خواهد ماند. مثل کویر مرنجاب، کویر ریگ جن و کویر مصر که بسیاری افراد در انتظار خنکای هوا می نشینند تا بتوانند راهی دشت ها و کویرهای میانی کشور شوند. روی قلب ایران قدم بزنند و با نبض تپنده آن نفس بکشند. برای رسیدن به این جلوه طبیعی با خبرنگاران همراه باشید تا گردشگری امروزمان را با سفر به کویر مصر اصفهان تکمیل کنیم.

کویر مصر کجاست؟

در 55 کیلومتری شهرستان خور از توابع استان اصفهان و در 45 کیلومتری شهر جندق، کویری بسیار دیدنی وجود دارد که برای رسیدن به آن و بالا رفتن از تپه های شنی باید از روستایی به همین نام و از کنار خانه های قدیمی و کاه گلی بگذریم؛ باید به پهنه ای برسیم که سراسرش را شن های روان پوشانده اند. به دلیل منحصر به فرد بودن و داشتن چشم اندازهای نفس گیر، یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می گردد و جلوه ای شگفت انگیز از طبیعت است که آن را دریای شنی کویر مصر می نامند.

مصر چرا؟

شاید برای شما هم جالب باشد که چرا کویر، در اصفهان است و نام آن مصر؟ حکایت جالبی دارد و آن این که : فردی به نام یوسف که از اهلی روستا بود، در زمان خشک شدن قنات و بروز خشک سالی، چاه عمیقی حفر کرد و به آب رسید و چند سال اهالی از آب این چاه بهره بردند. یوسف از اهالی روستا خواست که به یاد حضرت یوسف و داستان وی طی سال ها خشکسالی در سرزمین مصر ، نام مصر را روی آن بگذارند. مردم نیز به احترام وی، پذیرفتند.

تفریح در کویر

این کویر دارای امکانات تفریحی خوبی است که تجربه ای متفاوت برای شما رقم می زنند و همچنین خوب است بدانید وجود اقامتگاه های بومی مناسب، باعث می گردد که در کویر مصر دغدغه ای برای اقامت نداشته باشید.

پیاده روی حرفه ای

قطعاً قدم زدن روی شن های داغ در سکوتِ کویر مصر، زیر تیغ آفتاب، کمی قلب تان را آرام می نماید. شاید نیم ساعت پیاده روی در کویر، زمان خیلی زیادی باشد اما وقتی روی شن بالا می روید، چشم انداز زیبا و عمیق کویر با منظره چشم نواز و تپه های ماسه ای را در مقابل دیدگان تان می بینید، خستگی از جان تان می رود.

آفرود سواری

ماشین های شاسی بلند برای ماسه های روان کویر مصر بهترین گزینه است. اما چون ممکن است شما با تور و با اتوبوس به این مکان رسیده باشید، یکی از امکانات موجود در این ناحیه وجود سواری های آفرود است که با راننده و بی راننده، در برابر مبلغی اجاره داده می شوند، تا شما خودتان سواری را از تپه های کوتاه کویر بالا رانده و ماسه ها را به اطراف بپاشید.

موتور های چهار چرخ

اگر تنها به کویر مصر سفر نموده باشید و هوادار تفریحات تک نفره باشید، موتور چهارچرخه هم برای تان جذاب خواهد بود که با توجه به مسافت و دقایق استفاده از آن، می توانید از 15 هزار تومان به بالا بپردازید و روی تپه های شنی ویراژ دهید.

شتر سواری

در هر کویر چه مصر باشد، چه دشت لوت، شتر سواری جزء لاینفک سفر شما به این مناطق خواهد بود که با پرداخت هزینه ای نزدیک به 20 هزار تومان به بومیان منطقه می توانید آن را تجربه کنید.

شب نشینی و عکاسی

جالب است بدانید شب نشینی در کویر، اصلی ترین هدف سفرِ بعضی از گردشگران به کویر مصر است. کمپینگ باز های حرفه ای با تجهیزات کامل خود، تعداد بی شماری از گردشگران آن جا را تشکیل می دهند که به راحتی می توانید آن ها را با سه پایه ها و دوربین های پیشرفته شان، خارج از چادر شناسایی کنید.

حرف آخر

با این که کویر زیبایی های بی نظیر و بی پایانی دارد، توصیه می کنیم حتماً با دوستانی حرفه ای به این منطقه رفته و یا در همان روستای مصر از راهنماها بخواهید تا شما را در این سفر همراهی نمایند. اگر قصد دارید در شب مدت زمانی را بیرون کمپ یا چادر بمانید، احتیاط های لازم را برای در امان ماندن از نیش عقرب در نظر بگیرید

منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 779

به "کویر مصر ، اما اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویر مصر ، اما اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید