کشف این مومیایی های ایتالیا جهان را در حیرت فرو برد

به گزارش مجله ستاره، مومیای های ونزون

بسیار پیش آمده که کشفیاتی که در حال حاضر ما از آن ها اطلاعاتی داریم، کاملا اتفاقی کشف شده اند، مانند این که مثلا شخصی در دریا مشغول غواصی بوده است که به طور ناگهانی به گنجینه عطیمی از جواهرات گران قیمت برخورده است. در این نوشتار خبرنگاران هم می خواهیم یکی از همین تجربه های مشابه را شرح دهیم، کارگرانی که در حال مرمت بنایی بوده اند به طور خیلی اتفاقی به مجموعه ای از مومیایی های بسیار عجیب برمی خورند که این مومیایی ها بعدا به تعدادی از شناخته شده ترین مومیایی های دنیا یعنی همان مومیایی های ونزون تبدیل می گردد. با ما همراه شوید:

کشف این مومیایی های ایتالیا جهان را در حیرت فرو برد

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

در سال 1647 کارگرانی که در حال مرمت کلیسای سنت اندرو در شهر کوچکی در ایتالیا به نام ونزون در استان اودین بودند به طور ناگهانی به مقبره ای که در حیاط این کلیسا بود برخوردند. در داخل این مقبره جسد خشک شده ای از مردی پیدا شد که قد متوسطی داشت و احتمالا در دورانی که زنده بوده است بدنی فربه داشته است. در حال حاضر بدن او کوچک تر شده بود و به 33 پوند رسیده بود که تقریبا معادل 15 کیلوگرم می گردد. اما عجیب تر این که تجزیه نشده بود.

بعد از این کشف تصمیم گرفته شد تا تحقیقات بیشتری در این منطقه انجام گردد و بعد از حفاری ها و کند و کاو هایی که از قرن چهارم تا به امروز شده است باستان شناسان پیروز شده اند در مجموع 42 جسد را از زیر خاک در حیاط کلیسا به بیرون بکشند. همه این اجساد به طور کاملا ناگهانی و خود به خود به محض دفن شدن، مومیایی شده اند، پوستی که روی بدن این اجساد وجود دارد به زرد مایل به قهوه ای تبدیل شده است و این تصور را به وجود می آورد که این اجساد لباس های چرمی به تن نموده اند! تمام ماهیچه های اجساد این مومیای ها مانند قلب به غشاهای نازکی تبدیل شده است و در کمال تعجب ارگان های داخلی آن ها مثل کلیه و پانکراس کاملا ناپدید شده است. مغز این مومیایی ها به یک سوم اندازه و حجم واقعی اش رسیده است. بر اساس تحقیقات برروی آن ها معین شد که مومیایی های ونزون بین 22 تا 44 پوند وزن دارند اگر چه مدت زمان زیادی از مرگ آن ها گذشته است و بسیار پیر هستند ولی فرم اصلی و ویژگی های بدنی آن ها به خوبی حفظ شده و کاملا قابل تشخیص است.

طبق تحقیقاتی که روی این اجساد مومیایی شده انجام شد معین شد که این تغییرات در 11 مقبره ای رخ داده است که در نزدیکی محراب کلیسا قرار داشته اند! و این یکی از عجیب ترین چیزهایی بود که در این مومیایی ها پیدا شد.

در مقاله ای که در سال 1906 میلادی منتشر شد، نویسنده این مقاله به نام F. Savorgnan de Brazza چندین فرضیه را مورد بررسی قرار داده است صرف نظر از این که این اجساد به چه دلیل مومیایی شده اند. او می گوید که وجود نمک و نیترو، آلومینا و آهک می تواند باعث چنین خشک شدگی ای در بدن گردد اما در تحقیقات هیچ نشانه ای از نمک روی بدن این اجساد دیده نشده است.

برازا بر این باور است که فرایند مومیایی شدن توسط فونگوس که نوعی قارچ است صورت گرفته است مخصوصا اینکه هاگ های این قارچ هم در مقبره ها و هم در تابوت های چوبی دیده شده است. به این قارچ Hypha tombicina گفته می گردد.

برازا در باره این قارچ ها می گوید که هیفا تامبیسینا عاشق رطوبت و اماکن مرطوب است و آن را به وسیله مکنده های میکروسکوپی و بی نهایت ریزی که دارد جذب می نماید. آن های سریعا توسعه پیدا می نمایند و زیادی می شوند بدن را قبل از اینکه بخواهد تجریه گردد، وارد فاز خشک شدگی می نمایند. تا حلاا چنیدن بار سعی شده است تا این نوع قارچ هیفا را کشت نمایند اما تمام کوشش ها بی نتیجه بوده است.

در آن دوران که بارزا این مقاله را می نوشت، تعداد مومیایی هایی که پیدا شده بود، 42 عدد بود اما با زلزله ای که در این منطقه رخ داد، تعداد مومیایی ها به 15 عدد کاهش پیدا کرد. همین کمتر شدن تعداد به خود به خود باعث سخت تر شدن کار دانشمندان می گردد چون فرایند مطالعه را سخت تر می نماید، مطالعه درباره این که چه شرایطی در پس مومیایی شدن این اجساد بوده است. طبیعتا زمانی که نمونه های بیشتری در دست باشد و محققان بتوانند روی تعداد بیشتری گونه تحقیقاتی را انجام دهند، قاطع تر می توانند درباره این نمونه ها تصمیم بگیرند و نتایج شان را قطعی تر انتشار بدهند.

علاوه بر این دیگر مرده ای در کلیسا دفن نمی گردد و بنابراین این احتمال وجود ندارد که تعداد آن ها در آینده افزایش پیدا کند.

در حال حاضر تئوری فونگوس بسیار بیشتر از یک حدس و گمان است. در سال 1983 یکی از پروفسورهای دانشگاه مینه سوتا به نام آرتور سی آفدرهاید از این مکان دیدن کرد و این اجازه به او داده شد تا کشت میکروب نمونه هایی از فونگوس ها را در آزمایشگاه انجام دهد و علاوه بر این، مقداری از خاک و چوبی که در منطقه وجود داشت را برای بررسی بردارد. هیچ کدام از میکرو ارگانیسم هایی که مشخص هویت شدند، با توضیحات اصلی Hypha bombicina یکی نبود. در نتیجه طبق مشاهدات، پروفسورر آفدرهاید به این نتیجه رسید که محتمل ترین توضیحی که درباره این مومیایی های خشک شده در ونزون می تواند بگیرد، خاک سنگ آهک دار آن بوده است.

مومیایی های ونزون هنوز هم که هنوز است دانشمندان وتوریست ها را با علامت سوال های بزرگی روبرو نموده است. برخی از این مومیایی ها را می توان در حال حاضر در کلیسا و در همان قسمت قبرستان کوچک این منطقه دید. این قبرستان در حال حاضر به یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری ایتالیا تبدیل شده است و جمعیت بالایی از توریست ها حتی دانشمندان هر ساله به ونزون ایتالیا می ورند به این امید که شاید توانستند معمای آن را حل نمایند.

منبع: amusingplanet.com

منبع: الی گشت
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 623

به "کشف این مومیایی های ایتالیا جهان را در حیرت فرو برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف این مومیایی های ایتالیا جهان را در حیرت فرو برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید