چگونه عصبانیت را کنترل کنیم؟

به گزارش مجله ستاره، عصبانیت یک حس کاملا طبیعی و معمولا سالم است. اما وقتی از کنترل خارج و تبدیل به احساس مخرب گردد، مشکلاتی را در زندگی اجتماعی به همراه می آورد.

چگونه عصبانیت را کنترل کنیم؟

حسین ابراهیمی مقدم روانشناس و استاد دانشگاه در مصاحبه با خبرنگار ، گفت: گاهی در زندگی به دلایل متفاوت افراد، خشمگین، عصبانی و پرخاشگر می شوند. این گونه رفتارها منجر به آشفتگی فرد می گردد و ممکن است رفتار های متفاوتی از او مانند گریه کردن، داد زدن و... سر زند. این رفتار اگر به جا و به موقع باشد، در حد کم به نام اختلال محسوب نمی گردد و کاملا طبیعی است.

وی درباره بی تفاوت بودن عصبانیت گفت: وقتی عاملی باعث عصبایت فرد گردد و او نسبت به آن مسئله بی تفاوت باشد، حتما باید در خصوص آن فرد فکر کرد.

این روانشناس اعلام کرد: در قدم اول اگر فردی را دیدید که در زندگی خشمگین و عصبانی شده است فورا برچسب بیماری روانی به او نزنید. برخی از افراد واقعا مشکل دارند و سر هر مسئله کوچکی عصبانی می شوند و خودشان را کنترل نمی نمایند. با مراجعه کردن به روانشناس می توان عوامل این رفتار را شناسایی و مشکلاتشان را رفع نمایند.

وی توضیح داد: بین پرخاشگری و عصبانیت تفاوتی وجود دارد. به عبارتی دیگر پرخاشگری به این معنا است که فرد قصد، عمد، هدف و نیتی برای آسیب رساندن داشته باشد. پرخاشگری می تواند کلامی و یا حتی بدنی باشد و فکر و برنامه ریزی برای آسیب زدن به فرد را داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: در خشم، نیت وجود ندارد. به این معنا که فرد در پی این نیست که به طرف مقابل آسیب برساند. ممکن است که آسیبی هم دیده گردد، ولی فرد احساس پشیمانی و ناراحتی می نماید و احساس گناه دارد. هنگامی که از خشم و عصبانیت صحبت می گردد، فرد در حالت هیجانی بسیار خاصی قرار می گیرد و شاید کاری را انجام دهد که واقعا پشیمانی به بار بیاورد.

چگونه خشم را کنترل و مدیریت کنیم؟

ابراهیمی مقدم اضافه کرد: اگر فردی از کسی عصبانی باشد باید مشکل خود را با او حل نماید. هنگامی که فرد عصبانی شده است، به خود حق می دهد. در حالیکه اگر خود را جای طرف مقابل بگذارد متوجه می گردد که حق با او است.

وی ادامه داد: به نام مثال در رانندگی ممکن است ماشینی به یکباره از کنار ماشین من به سرعت بگذرد. شاید خیلی عصبانی شوم و تعادلم را از دست بدهم و تصادف کنم. لحظه ای خودم را جای طرف مقابل بگذارم که شاید بیماری داشته و خودش را به بیمارستان باید می رساند و ثانیه ها برای او مهم بوده است. درست است که کار اشتباهی انجام داده و نباید توجیه کرد، اما این کار باعث فروکش کردن عصبانیت می گردد.

این روانشناس راه حل های زیر را برای کنترل خشم دانست وگفت:

1- فرد آن محل و عواملی که باعث خشم و عصبانیت شده است را ترک کند.

2- فرد فکر و فکر خود را در جایی که احساس آرامش می نماید، ببرد.

3- فرد هنگام عصبانیت تمام رفتار ها و عواملی که باعث خشم او شده است را در کاغذ یادداشت کند.

4- اگر فردی عصبانی بود بهتر است، کاری را انجام ندهد که باعث تحریک شدن او گردد.

5- مسائلی که باعث خوب شدن حال فرد می گردد را یادآوری کنیم.

6- فرد در هنگام عصبانیت بهتر است در همان لحظه صحبت نکند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 7 شهریور 1400 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1767

به "چگونه عصبانیت را کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه عصبانیت را کنترل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید