مهم ترین اکتشافات فضایی در 2020

به گزارش مجله ستاره، در سال 2020، محققان یک جفت حباب دیگر را در همان منطقه یافتند که در طیف اشعه ایکس قابل مشاهده اند. این اشعه ها احتمالاً مربوط به حباب هایی هستند که به حباب های eROSITA معروفند و حدود 25000 سال نوری با ما فاصله دارند.

مهم ترین اکتشافات فضایی در 2020

در سال 2020 در حالی که اکتشافات پزشکی و اخبار مربوط به کرونا در صدر اخبار بود، ستاره شناسان به کار خود ادامه می دادند. آن ها به وسیله امواج رادیویی به دنبال یافتن سیگنال های پر رمز و راز بودند، کهکشان های جدیدی کشف کردند و حتی فهمیدند که کدام سیستم در سیارات دیگر ممکن است زمین ما را تحت نظر بگیرد.

در این گزارش با 9 کشف شگفت انگیز در سال گذشته میلادی آشنا می شوید.

1- انتشار امواج رادیویی از دنیایی بیگانه

سیارات منظومۀ شمسی امواجی رادیویی با میدان مغناطیسی مخصوص به خود ساطع می نمایند. این امواج از جانب مشتری بیش از دیگر سیارات است. تا کنون از سیارات بیرون از منظومۀ شمسی امواج رادیویی دریافت نشده بود. محققان در سال 2020 امواجی از یک غولِ گازی در صور فلکی تاو گاوران دریافت کردند که 51 سال نوری از زمین فاصله دارد. این امواج می تواند سرنخ هایی دربارۀ دیگر منظومه ها به ما ارائه نمایند.

2- لکه های اشعه ایکس در کهکشان راه شیری

میلیون ها سال پیش، انفجاری در مرکز راه شیری باعث انفجار مواد پرانرژی در بالا و پایین دیسک کهکشانی شد. این مواد هنوز هم قابل مشاهده هستند و در طیفی از اشعه گاما می درخشند. این توده ها که به حباب های Fermi معروفند، برای اولین بار در سال 2010 مشاهده شدند.

در سال 2020، محققان یک جفت حباب دیگر را در همان منطقه یافتند که در طیف اشعه ایکس قابل مشاهده اند. این اشعه ها احتمالاً مربوط به حباب هایی هستند که به حباب های eROSITA معروفند و حدود 25000 سال نوری با ما فاصله دارند.

3- پیدا شدن قطعه گم شده موشک!

زمین در سال 2020 یک ماهِ کوچک جدید پیدا کرد. منجمان یک شیء را در مدار ماه تشخیص دادند که در نوع خودش جالب توجه بود. اما آنالیز دقیق توسط ناظران فضایی نشان داد که این یک جسم طبیعی نیست، بلکه یک تقویت نمایندۀ موشک است که ناسا در دهه 1960 پرتاب نموده است و بقایای آن در مدار ماه به دور زمین می چرخد.

4- چرخه های رادیویی شبح وار

دانشمندان اغلب چیز هایی را در فضا پیدا می نمایند که شبیه حباب های فازی هستند، اما چرخه های رادیویی عجیب و غریبی (ORC) که در سال 2019 کشف شد و در سال 2020 گزارش آن ارائه شد ویژگی های خاصی دارند.

لکه های گرد، که در تلسکوپ رادیویی قابل مشاهده هستند، شبیه هیچ چیز دیگری که تا کنون کشف شده است نیستند. آن ها بقایای ابرنواختر یا اثرات نوری شناخته شده هم نیستند. حتی بعضی از دانشمندان گفته اند که ممکن است گلوگاه های یک کرم چاله باشند. اما هیچ کس واقعاً نمی داند این چیز های تازه کشف شده چیست.

5- یک میلیون کهکشان جدید

یک تلسکوپ رادیویی در استرالیا طی 300 ساعت رصد فضایی از حدود 83٪ دنیا قابل مشاهده نقشه برداری کرد. این داده های انبوه حدود 3 میلیون کهکشان را نشان دادند که 1میلیون آن تا کنون دیده نشده بود. تلسکوپ ASKAP برای رصد آسمان از 36 آنتن استفاده می نماید، اما این اولین باری بود که از همه 36 آنتن به صورت همزمان برای یک پروژه استفاده می شد.

6- نشانۀ زندگی در زهره

اگرچه زهره پر از ابر های اسیدی است، اما تحقیقات نشان می دهد که ممکن است نشانه های از حیات در آنجا باشد. محققان گاز فسفین، که گازی بدبو است و نشانۀ زندگی محسوب می گردد، را در ابر های زهره پیدا نموده اند. این کشف کاملاً اتفاقی بود. محققان تلسکوپ را تنظیم نموده بودند که گاز فسفین را تشخیص دهد.

آن ها که انگار از قبل مطمئن بودند زهره دنیایی مرده است و اثری از فسفین روی آن پیدا نمی گردد، از زهره عکس برداری کردند، اما یافته ها چیز دیگری را نشان داد.

7-یک موج مغناطیسی تازه

در تاریخ 12 نوامبر، محققان یک کیلونوای درخشان را کشف کردند این پدیده وقتی اتفاق می افتد که دو ستارۀ نوترونی با هم ادغام شوند. پدیدۀ کیلونوا پدیده ای نادر است. آنچه کشف شد خیلی خاص بود، چون سیگنال های عجیب و غریبی در نور آن وجود داشت.

این احتمال وجود دارد که این موج مغناطیسی تازه متولد شده محصول یک ستارۀ عظیم و بسیار مغناطیسی نوترونی و محصول برخورد آن ها باشد.

8- منبع انفجار های سریع رادیویی

انفجار های رادیویی سریع، پدیده ای است که سال ها ذهن دانشمندان را به خود مشغول نموده است. این انفجار ها در زمانی به کوتاهی هزارم ثانیه رخ می دهند و به سرعت خاموش می شوند. به نظر می رسد این انفجار های رادیویی از منابعی فراتر از کهشان راه شیری ناشی شده باشند.

محققان در سال 2020 گزارش دادند که یک انفجار رادیویی سریع از کهکشان راه شیری منشا گرفته و 30 هزار سال نوری با زمین فاصله دارد و یک مبدأ شناخته شده داشت: یک مغناطیس. اما اینکه همۀ انفجار ها از یک مغناطیس ناشی می شوند قابل تشخیص نیست.

9- موجودات فضایی ما را می بینند؟

ستاره شناسان عبور سیارات بیگانه از زمین را ردیابی می نمایند. روزی حتی ممکن است با مشاهده چگونگی تابش نور ستاره در جو، فضای آن ها را هم بتوانند مطالعه نمایند. اما این فقط برای آن دسته از سیاره هایی ممکن است که مدار هایی دارند که می توانند بین زمین و ستاره ای که به دورش می چرخند تراز شوند. سیاراتی که چنین مداری ندارند قابل مشاهده نیستند.

در سال 2020، محققان اعلام کردند که بعضی از منظومه ها نقاط دید مناسبی روی زمین دارند و این موقعیت به آن ها اجازه می دهد که سیاره ما را ببینند. البته اگر کسی در آنجا باشد!

بعضی از این منظومه ها جوی دارند که برای حیات مناسب است. حدود 1004 منظومه شناسایی شده است که می توانند زمین را در فاصلۀ 326 سال نوری ببیینند. یک ستاره که حدود 326 سال نوری از زمین فاصله دارد سیاراتی را دارد که در سال 2044 موقعیت مناسبی را برای دیدن زمین دارند.

منبع: فرادید
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1422

به "مهم ترین اکتشافات فضایی در 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین اکتشافات فضایی در 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید