مشهورترین صحراهای دنیا

به گزارش مجله ستاره، بیابان ها و صحراها قسمت پهناوری از کره زمین را به خود اختصاص داده اند. این منطقه ها آب وهوا و پوشش گیاهی خاص خود را دارند. در این جا ما به معروف ترین بیان های دنیا اشاره می کنیم. با

مشهورترین صحراهای دنیا

صحرای Namibia: قدیمی ترین صحرای جهان

صحرای نامیبیا در آفریقا در امتداد ساحل نامیبیا است، که حدود 55 میلیون سال در آن باران نباریده است. سال گذشته بیش از 10 میلی متر در این بیابان باران بارید، به همین علت 80 هزار کیلومتر از این کویر، بی ثمر و غیرمسکونی است. این بیابان به زبان محلی نام گذاری شده که معنای مکانی است که در آن چیزی وجود ندارد. اما در این جا می توانید مرتفع ترین تپه های شنی جهان را ببینید که ارتفا عشان به 300 متر هم می رسد. علاوه بر این منابع اورانیوم و الماس فراوانی هم در این بیابان یافت می شوند.

صحرای Atacama: خشک ترین صحرای جهان

کویر Atacama در بین رشته کوه های Cordillera و آند است، که بارش در آن جا بسیار کم اتفاق می افتد. سال هاست که در این بیابان بارشی اتفاق نیفتاده است و بعضی ایستگاه های هواشناسی جهان هیچ بارشی را برای این کویر ثبت ننموده اند. ارتفاع قله های این کوه ها به 6500 متر می رسد اما خشکسالی این منطقه را فرا گرفته است و قله ها نیز از بارش برف محروم اند.

صحرای Uyuni در بولیوی: شورترین صحرای جهان

این صحرا 10 هزار کیلومترمربع مساحت دارد و شورترین صحرای جهان است. ذخایر نمک این صحرا حدود 10 میلیارد تن برآورد شده است. زمانی در این صحرا دریاچه نمک وجود داشته اما در طول سالیان متوالی خشک و نمک ها در سطح زمین حل شده اند. در همین صحرا منابع و دخایر بسیار لیتیوم هم وجود دارد. منظره ها شگفت انگیز این صحرا باعث جذب گردشگر به این منطقه ها شده است و مردم محلی که خانه های شان را روی این صفحات نمکی ساخته اند، آن ها را برای اقامت به گردشگران پیشنهاد می نمایند.

صحرای Aralkum در ازبکستان و قزاقستان: جوان ترین صحرای جهان

دریایچه آرال که اخیرا به چهارمین دریاچه نمک جهان تبدیل شده است، در 60 قرن پیش حدود 90 درصد وسعت خود را از دست داد. این خشکی ناشی از پروژه های آبیاری جماهیر متحد شوروی است که تمام آب رودخانه را برای تغذیه محصولات کشاورزی مانند پنبه مصرف کردند. تا به حال پروژه های زیادی برای نجات این دریاچه مطرح شده است، دانشمندان معتقدند که این کار عملی نیست. حتی اگر از آب دریای آمو و سیر هم بخواهند انتقال دهند این کار 200 سال زمان می برد. در حال حاضر بیابان Aralkum سمی ترین بیابان جهان است. سموم و کودهای شیمیایی که برای رشد پنبه ها به کار رفته بودند، با آب رودخانه ها وارد دریاچه شده، و به مرور دریاچه خشک و به بیابان تبدیل شد. مواد سمی که در این جا استفاده شده بود حتی در خون پنگوئن های قطب جنوب هم یافت می گردد.

صحرای بزرگ آفریقا: بزرگ ترین صحرای جهان

اندازه این صحرا که تقریبا کل قسمت شمالی آفریقا را اشغال نموده با استان متحده آمریکا مقایسه می گردد. مساحت این صحرا 9 میلیون کیلومترمربع است که 11 کشور آفریقایی را در بر می گیرد. در سال 1922 بالاترین در جه گرما در اینجا ثبت شد که اندازه آن 57.8 درجه سانتیگراد بود. هر ساله بیش از 160 سراب در صحرا به وجود می آید. حتی کارت های مخصوصی برای گردشگرانی عرضه می گردد که می خواهند از این سراب ها تماشا نمایند که متشکل از باغ های خرما، دشت ها و دامنه کوه ها است.

صحرای Carcross در کانادا: کوچک ترین صحرای جهان

مساحت کوچک ترین صحرای جهان 206 کیلومترمربع است که به بیان دقیق تر، بیابان محسوب نمی گردد. در حقیقت آب وهوای این منطقه بسیار خشک تر از حومه و اطراف آن است و بارش باران نیز در این مکان تا حدی وجود دارد. در اواخر دهه ی90 قرن پیش مقامات محلی کوشش زیادی برای محافظت از صحرا کردند، اما ساکنان محلی که زمان زیادی در آنجا ساکن بودند و به جاده ها حمله می کردند، مانع این کار شدند. منبع: travelviviمنبع: کجارو
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1917

به "مشهورترین صحراهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهورترین صحراهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید