ماجرای آس ایلامی و باباخان افغانی ، دور جهان در سایه یک کم کاری

به گزارش مجله ستاره، هیچ کس فکرش را هم نمی کرد جوانی کر و لال در دور ترین نقطه مرزی مدتها خبر داغ فضای مجازی و خبرگزاری ها باشد.

ماجرای آس ایلامی و باباخان افغانی ، دور جهان در سایه یک کم کاری

به گزارش خبرنگار از ، ماجرا آن قدر عجیب و حیرت انگیز است که حامد آس، این جوان ناشنوا که قدرت سخن گفتن و توانایی دفاع از هویت ایرانی اش را نداشته، دستگیر و سر از افغانستان در می آورد.

آبان ماه سال جاری، حامد آس نوجوان 18 ساله که دارای معلولیت گفتاری و شنوایی مادرزادی است، بی خبر تصمیم می گیرد با موتورسیکلتش برای زیارت امام هشتم به مشهد برود اما، به علت نداشتن مدارک هویتی در خرم آباد دستگیر و موتورش به پارکینگ منتقل می گردد.

براساس اظهارات دادستان لرستان، چهره این نوجوان ایلامی، به اتباع افغانی شباهت داشته ، همین مسئله باعث آغاز ماجرا هایی تلخ برای حامد آس و انتقال او به افغانستان می گردد.

به گفته پدرش حدود بیست روز سخت و تلخ از گم شدن او گذشت و هر روزش به اندازه سال ها برای خانواده و اقوام پر مشقت بود.

پدر حامد از عشایر روستای مهر ملکشاهی ایلام برایمان از روز های سختی گفت که کار و زندگیش را تعطیل نموده و شهر به شهر در جستجوی فرزندش به امید آن که او را بار دیگر در آغوش بکشد، گشته است.

کامل آس، پدر حامد در مورد جزئیات این ماجرا گفت: روز بیست و یکم آبان، یک روز قبل از گم شدن به برادر کوچکترش که اوهم کرولال است گفته بود به زیارت امام رضا(ع) می روم، اما بدون اطلاع و کاملا ناگهانی با موتورسیکت راهی سفری پرمخاطره می گردد، درمسیر عزیمت به مشهد در شهر خرم آباد به دلایل نامعلومی توسط نیروی انتظامی دستگیر می گردد، روز 22 آبان ماه موتورسیلکت حامد توقیف می گردد .

حامد را چند روز در بازداشتگاه نگه می دارند و روز 28 آبان بعد از انتقال به یک اردوگاه در شهر اراک ، راهی قم و مشهد و در نهایت به افغانستان منتقل می گردد.

پدر حامد آس با ابراز تعجب از این اقدام عجولانه گفت: نوع پوشش حامد لباس کردی بوده و حتی پلاک موتورسیکلت او به شماره ایلام است، اما بر اساس یک تشخیص اشتباه از روی حدس و گمان که شبیه افغان است ، او را به افغانستان انتقال می دهند.

او ادامه داد:بیشتر ناراحتی ما از این بود که توان حرف زدن و شنیدن نداشت که بتواند مأمورین را توجیه کند و یا به خانه برگردد.

پدر حامد گفت: حامد در لرستان به علت کر و لال بودن نتوانسته بود ابراز هویت کند ، این در حالی بود که حامد گوشی تلفن همراه دارد و تمام هویت او و شماره تلفن های خانواده داخل آن ذخیره شده بود و می توانستند با یکی از آن شماره ها تماس بگیرند.

پدر حامد گفت:آن روز ها عکس های حامد را به داخل شهر بردیم و به دیوار ها چسباندیم حال و روزمان باتوجه به اینکه حامد کرولال است و در کشوری غریب گم شده بود بسیار سخت بود.

او افزود: خدا رو شکر می کنم که پسرم را پیدا کردم روز های سخت و تلخی برای من و خانواده ام بود . برای پیدا کردن حامد کوشش زیادی کردم من عشایر هستم و درآمدم از محل دامداری است و در این مدت به علت اینکه در جستجوی پسرم بودم حتی شمار زیادی از دام هایم تلف شد و از اقوام و آشنایان مبالغ زیادی را قرض گرفتم تا بتوانم با سفر به شهرهای مختلف سرنخی از فرزندم به دست بیاورم.

عموی حامد می گوید:حامد متولد سال 80 و به طور مادر زاد کرو لال است، پدر و مادر حامد 4 فرزند دارند که دوتای آنها کر و لال هستند و یکی دیگرشان نیز معلول است و حامد تحت پوشش بهزیستی شهرستان ملکشاهی واقع شده است .

او ادامه داد: پس از دستگیری، او را به اردوگاه ابراهیم آباد محل اسکان اتباع افغان در شهرستان اراک و سپس به استان قم منتقل می نمایند تا از آنحا به مشهد و از مرز تایباد به کشور افغانستان بفرستند.

پس از چند روز حامد را به وسیله مرز تایباد به کشور افغانستان منتقل می نمایند که البته در طول این مدت به وسیله کلانتری استان ایلام پیگیر مفقود شدنش بودیم.

سعید رازانی دادستان عمومی و انقلاب لرستان می گوید: پس از دستگیری حامد آس توسط مأمورین کلانتری محل و شباهت او به اتباع کشور افغانستان، او را تحویل اردوگاه نگهداری اتباغ افغانی در شهر اراک می دهند و پس از آن هم به قم ، مشهد و نهایتا از کشور خارج می گردد.

دایی حامد می گوید: بعد از اینکه خبری از حامد نبود با مراجعه به پلیس 110 ایلام معینات حامد و شماره پلاک موتورش را اعلام کردیم که در نهایت دوم آذرماه سال جاری مامور آگاهی ایلام با ما تماس گرفتند که موتور حامد در کلانتری 12 شهر خرم آباد استان لرستان توقیف شده است.

او گفت: با وجود اینکه حامد قدرت تکلم نداشته و بیسواد مطلق است، اما مهارت زیادی در موتور سواری دارد و به رانندگی با موتورسیکلت مسلط است.

دایی حامد در ادامه گفت: پس از کسب این اطلاعات به شوق پیدا شدن حامد به لرستان مراجعه کردیم که مسئولان کلانتری 12 شهر خرم آباد اعلام کردند حامد چند روز اینجا بازداشت بوده که در نهایت به تشخیص قاضی، اداره اماکن و رئیس کلانتری 12 شهر خرم آباد با عنوان اینکه تبعه افغانستان است به اردوگاه ابراهیم آباد اراک محل نگهداری افغان ها منتقل شده است.

دایی حامد می گوید: پس از اینکه به شهر اراک و این اردوگاه مراجعه کردیم اعلام کردند حامد به شهر مرزی تایباد نزدیک مرز ایران و افغانستان در مشهد منتقل شده است تا به قصد افغانستان از کشور اخراج گردد.

او گفت: پس از مراجعه به این منطقه نیز به ما اعلام کردند که حامد 28 آبان ماه با نام باباخان به عنوان تبعه افغان از کشور خارج و به شهر هرات کشور افغانستان منتقل شده است و تصاویری که از حامد گرفته بودند را به ما نشان دادند.

دایی حامد گفت: پدر حامد به شهرستان لرستان عزیمت و در حال پیگیری شکایت بود و عمو و پسر عموی حامد نیز برای پیدا کردن حامد به شهر کابل در افغانستان سفر کردند.

سرهنگ قربانی، فرمانده انتظامی شهرستان تایباد گفت: با آغاز تحقیقات از سوی خانواده این فرد گمشده و ارائه مدارک هویتی معین می گردد این فرد 28 آبان 98 به وسیله مرز دوغارون وارد کشور افغانستان شده است.

او توضیح داد: با رایزنی های صورت گرفته و روابط دیپلماتیک دو کشور ایران و افغانستان حامد آس بعد از چند روز در نهایت در شهر هرات به مقامات ایرانی مستقر در این شهر سپرده می گردد.

شاکری رابط ایران و افغانستان در این باره می گوید: با همکاری دوستان و طلبه های افغانستانی و به وسیله امور بین الملل پیگیری کردیم و متوجه شدیم که این نوجوان ناشنوا به کابل و از آنجا به نیمروز منتقل شده که حامد را در نیمروز یافتیم و او را به هرات منتقل وتحویل کنسولگری دادیم.

این رابط ایران و افغانستان گفت: حامد به وسیله مرز دوغارون وارد کشور شد.

پس از بیست روز جستجو برای یافتنش در نهایت با پشت سر گذاشتن تمامی اتفاقات این سفر پرماجرا، حامد آس به آرزویش که زیارت امام هشتم بود ، رسید و در اولین مقصد خود به پابوسی امام رضا(ع) رفت و با شوقی که از زیارت امام رئوف به دل داشت به آغوش خانواده اش بازگشت.اما سفر یک پسر کر و لال به تنهایی، صدور حکم از روی ظاهر حامد و اینکه چرا برای یافتن خانواده حامد راه ساده تری مثل تماس با مخاطبین تلفن همراه حامد انجام نشد و چرا در بدو دستگیری و روزهای بازداشت تصویری از حامد آس به وسیله فضای مجازی، رسانه و مطبوعات منتشر نشد تا این نوجوان ایرانی راحت تر در آغوش خانواده اش قرار بگیرد، از سوال های بی جواب این سفر پر ماجرا است.

هرچند یک تصمیم اشتباه این نوجوان ایلامی را به کشور افغانستان برد، اما با عنایت امام رضا(ع) و پیگیری های دیپلماتیک این ماجرا ختم به خیر شد و اکنون حامد آس در بین اعضای خانواده اش است.

گزارش از روح الله جام سحر

ب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 669

به "ماجرای آس ایلامی و باباخان افغانی ، دور جهان در سایه یک کم کاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای آس ایلامی و باباخان افغانی ، دور جهان در سایه یک کم کاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید