فروش 65هزارنسخه ای بچه ای که نمی خواست آدم باشد

به گزارش مجله ستاره، به گزارش خبرنگاران به نقل از انتشارات مهرستان؛ هشتمین دوره مسابقات کتابخوانی پویا با همکاری انتشارات مهرستان، مرکز رسانه ای شیرازه و شبکه پویا با موضوع کتاب بچه ای که نمی خواست آدم باشد نوشته زهرا موسوی برگزار گردید. برای این دوره از این پویش 300میلیون ریال وجه نقد به اسم جایزه در نظر گرفته شده بود که با قرعه کشی به برگزیدگان اهدا شد.

فروش 65هزارنسخه ای بچه ای که نمی خواست آدم باشد

امین زینلی، دبیر پویش پویا، درباره معیار های انتخاب این کتاب گفت: این کتاب از زبان یک بچه شتر روایت شده و بزرگداشت یک اتفاق دینی در قالب و فرم تازه برای مخاطب کودک بود و در واقع، محتوای غدیر در قالب تازهی معرفی گردید.

ادبیات این اثر بسیار متفاوت بود. نوع جمله بندی و دیالو گ هایی که ارائه می شد، باعث می شد تا بچه به اتفاقاتی که از زبان بچه شتر در واقعۀ غدیر اتفاق می افتد، بیشتر توجه کند. یکی دیگر از ویژگی های این کتاب تصویرگری متفاوتش بود. سعی شده بود مجذوب نمایندهیت متن داستانی با تصاویرش دوچندان گردد که بچه ها برای مطالعه بیشتر ترغیب شوند.

دبیر مسابقات کتابخوانی پویا در مورد همکاری شبکه پویا در تبلیغ کتاب اعلام کرد: ما این پویش ها را با همکاری شبکه کودک برگزار می کنیم. در واقع کتاب هایی که در رده های مختلف سنی کودک قرار دارند، این قابلیت را دارند تا در شبکه کودک معرفی شوند. این کتاب با همکاری خوب شبکۀ کودک در کانال نهال روزانه معرفی می شد و از تاریخ بیستم تیرماه تا تاریخ بیستم مردادماه هم ادامه داشت که چند روزی هم تمدید شد.

زینلی درباره استقبال خوب مخاطبان از این کتاب گفت: کتاب به اندازه زیادی به فروش رفته است. نزدیک به شش هزار نفر در مسابقه شرکت کردند و پیغام دادند و پاسخ سوالات را ارسال کردند. از نکات قابل توجه کتاب این بوده که تا مرزهای جنوبی و شرقی و غربی، یعنی در سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کردستان و... رفته است؛ یعنی لب مرزنشینان هم این کتاب را دریافت کردند. با توجه به اینکه لب مرزنشینان از بزرگواران اهل تسنن هستند، به خاطر اینکه احساس بدی نداشته باشند، این کتاب ها بعضاً با هدایا به این منطقه ها مرزی اهدا شد. یا مثلاً در منطقه بشاگرد، کمیته امداد این کتاب را تهیه نموده و با هدایا به مردم تقدیم کرد.

امین زینلی در مورد فروش این کتاب گفت: 47هزار نسخه از این کتاب فروش رفته است و با توجه به اینکه برای این کتاب نذر فرهنگی برگزار گردید، 18هزار کتاب را هم خیرین برای شرکت در این کار فرهنگی خریدند و بین مردم توزیع شد. در مجموع، 65هزار نسخه در این پویش به فروش رفته است.

سیداحمد حسینی، مدیر فراوری کودک انتشارات مهرستان هم درباره بازخوردهایی که از پویش این کتاب گرفتند، اعلام کرد: اصل اینکه پویش در ایام غدیر و با جوایز خوب برگزار گردید، باعث علاقه مندی بچه ها به کتابخوانی گشت که این برای ما احساس رضایت را به همراه داشت. فراوری کتاب و چاپ اول آن همزمان با پویش بود؛ یعنی قبل از آن چاپ نشده بود و 65هزار جلد از کتاب در پویش به فروش رسید. اصل این کار بدیع بود و با توجه به فضای غدیر، هم پارسال و هم سال جاری نظرهای مثبت زیادی داشتیم؛ چراکه مستقیم به موضوع داستان غدیر نپرداخته بودیم. داستان به صورت فرعی و طنز، بچه شتری را درگیر می نماید. این بچه شتر دنبال خاطراتش است و در نهایت به این می رسد که برترین خاطره اش فضای غدیر و آشنایی با مرد مهربان است که آن مرد، امیرالمومنین(ع) است. چون اصل ایده نو بود، تقریباً همه رضایت داشتند و اعلام کردند که بچه ها فضای طنز کتاب را دوست داشتند و قصه برایشان مجذوب نماینده و لذت بخش بود؛ چون کتاب زبان خاصی داشت. به تعبیری، شتر سبک حرف زدن خاصی داشت و در حرف زدنش حالت غلط داشت. برخی از بحث های خانواده ها این بود که بچه های اول و دوم که تازه خواندن و نوشتن را یاد گرفته اند، ارتباط با این زبان مقداری برایشان سخت است که با همراهی پدر و مادر این مسئله حل می گردد و خانواده ها می گفتند که احتیاج بود ما در کنارشان باشیم؛ ولی در سنین دیگر، این زبان شتری را امتیاز مثبت می دانستند. رضایت ها نسبی بود و پدر و مادرها اظهار تأسف می کردند که ای کاش در دوران کودکی آن ها هم چنین کتاب هایی وجود داشت و زمانی که کتاب را برای بچه ها می خواندند، لذت بخش بوده و دوست داشتند و از خواندن آن کیف کردند. معمولاً بازخوردها مثبت بوده است.

مدیر فراوری کودک انتشارات مهرستان در مورد ملاک انتخاب این کتاب برای پویش گفت: در فضای فراوری، ما قبل از پویش، برای فراوری این کتاب به صورت جدی پیش رفتیم و آن را برای پویش گذاشتیم. سال گذشته کتاب سفری که پرماجرا شد را برای بچه های کلاس چهارم تا ششم فراوری کردیم. بازخوردهای بسیار مثبتی گرفتیم و بچه ها دوست داشتند. سال جاری تصمیم گرفتیم محدوده سن را مقداری برای بچه های پیش دبستانی و اول و دوم پایین تر بیاوریم.

من خیلی رصد کردم که آیا کتابی در بازار هست که برای بچه ها مجذوب نمایندهیت داشته باشد. چندین کتاب بود؛ اما با استانداردهایی که ما مدنظر داشتیم، اعم از خلاقیت، داشتن فضای طنز، گیرایی و غیرمستقیم اعلام کردن مطلب، حقیقتاً پیدا نکردیم. البته چندین کتاب هم چاپ شده بود و زحمت کشیده بودند. چون زمان ما کم بود، در نظر داشتیم که اگر کاری هست، همان کار را برای پویش انتخاب کنیم؛ اما کاری که مطلوب ما بود، در بازار موجود نبود. ایده اولیه ای را نوشتیم و با خانم موسوی، نویسنده این کتاب، صحبت کردیم و ایشان پذیرفت که کار را انجام دهد. منتها ایده ما این بود که قصه را اشیاء و زوایای مختلف روایت نمایند؛ اما خودشان ایده ای دادند مبتنی بر شخصیت محوری بچه شتر که در پی خاطره جمع کردن است. ما ایده را مجذوب نماینده دیدیم و ایشان هم همت بالایی به خرج دادند و در عرض دوماه قصه دوسه بار بازنویسی و ارزیابی شد. خود ایشان به ده دوازده نفر از دوستانشان که از نویسنده های بنام هستند، داستان را دادند و مطالعه کردند. حتی قصه یک بار نوشته شد و ما گفتیم که قصه آماده است و آغاز به تصویرگری کردیم؛ اما ایشان گفتند که چند مسئله پیش آمده و من می خواهم دوباره داستان را به هم بریزم. کار عقب افتاد؛ اما مقداری بهتر شد. الحمدالله حدود یک ماه و نیم قبل از عید غدیر، کتاب رسید و در عرض دو هفته کار چاپش انجام شد و چون کار به مقطع خودش و نزدیک عید غدیر رسید، همین را انتخاب کردیم و برای پویش قرار دادیم. به تعبیری ما کتاب را برای پویش فراوری کردیم.

وی در مورد پویش غدیر نشر مهرستان به صورت مستمر گفت: اتفاقاً در نشر سر همین مسئله بحث داشتیم که آیا کتابی با موضوع غدیر را هرساله با کار و اسم تازه در سن های مختلف داشته باشیم یا نه؟ بنا شد سیاستی را برای کتاب های با موضوع اهل بیت(ع) داشته باشیم که با چه هدف و موضوعی و برای چه سنی می خواهیم کار کنیم. وقتی سیاست کلی روشن شد، پس از معین شدن حوزه های هدف گذاری و قرارگرفتن پویش ها در هدف گذاری ما و معین شدن هدف از برگزاری این پویش ها، بنا شد سیاستی دقیق و شفاف برای کتاب های اهل بیت(ع) نوشته گردد که در حال تدوین است. مبتنی بر آن سیاست گذاری ما باید ببینیم پویش هایمان چگونه است. ممکن است برای غدیر یا موضوعات دیگر باشد.

بر اساس اعلام دبیرخانه پویش کتابخوانی پویا، پس از اتمام پویش کتابخوانی بچه ای که نمی خواست آدم باشد بر اساس قرعه کشی از بین شش هزار شرکت نماینده در این مسابقه، ریحانه مانیان سودانی برنده جایزه 100میلیون ریالی شد و طاهارضا حسن پور، محمدحسین مشکین فام فرد، علی حاجی صادقی، امیرعلی حمیدیا، سینا زرگر، حلما غلامی مقدم، ثنا استادان، حسنا هاشمی، هلیا عیسایی، نیکان مزروعی، اسما موتاب صحیح آذر، هانا خیلایی، محمدحسین اسلامیان، سیده نازنین زهرا شورشینی، محمدحسین ابراهیمی، عرفان عبدلی دهنوی، عاطفه ملانوری، آوا احمدی، ستاره نصراصفهانی و امیرمحمد جعفری برندگان جایزه 10میلیون ریالی شدند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1776

به "فروش 65هزارنسخه ای بچه ای که نمی خواست آدم باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش 65هزارنسخه ای بچه ای که نمی خواست آدم باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید