فراخوان 7 میلیون نفر فاقد بیمه به دفاتر پیشخوان

به گزارش مجله ستاره، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره مهلت مشخص شده برای مراجعه افراد فاقد پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان و همچنین نحوه عملکرد آیین نامه ارزیابی وسع در جهت پوشش بیمه ای افراد، شرح داد.

فراخوان 7 میلیون نفر فاقد بیمه به دفاتر پیشخوان

مهندس طاهر موهبتی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به آیین نامه بیمه پایه اجباری سلامت و ارزیابی وسع در هیات وزیران، گفت: طبق بند الف ماده 70 برنامه ششم توسعه مقرر شده است تا آحاد جامعه ایرانیان به طور اجباری تحت پوشش بیمه سلامت گیرند. باید تمام کسانی که فاقد پوشش بیمه ای هستند اعم از افراد نیازمند، روستاها، شهرهای زیر 20 هزار نفر و... نسبت به بیمه شدن خود اقدام نمایند.

وی با تاکید بر لزوم ارائه خدمات به شکل برخط ادامه داد: برخورداری از یارانه دولت در بخش بیمه سلامت طبق آیین نامه ارزیابی وسع که طی هفته های گذشته به تصویب دولت رسید، صورت می گیرد. پس از ابلاغ آیین نامه، سازمان بیمه سلامت ظرف مدت 45 روز تا دو ماه مهلت دارد فرایندهای لازم جهت اجرای این آیین نامه را انجام دهد و پس از این مدت است که مهلت مقرر شش ماه منظور می گردد.

وی اضافه کرد: دهک های درآمدی 1و 2 و 3 و یا به عبارتی افرادی که تا 40 درصد حداقل حقوق مصوب شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را دریافت می نمایند، باید ارزیابی وسع شده تا برای استحقاق دریافت بیمه سلامت رایگان ارزیابی شوند. بر همین اساس کسانی که در این سه دهک درآمدی قرار دارند حق بیمه شان به طور صد در صدی توسط دولت پرداخت خواهد شد.

موهبتی ادامه داد: گروه دومی که برای ارزیابی وسع شان اقداماتی صورت می گیرد، افرادی هستند که 40 درصد حداقل حقوق را دریافت می نمایند و در دهک درآمدی 4 قرار دارند. 50 درصد حق بیمه این دهک را نیز دولت پرداخت می نماید. اما افرادی که حقوق شان بالاتر از حداقل حقوق مصوب است، صد در صد سرانه حق بیمه خود را خودشان پرداخت می نمایند.

وی اضافه کرد: ارزیابی وسع از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می گیرد و این افراد فرصت دارند که پس از استعلام سازمان بیمه سلامت ظرف مدت یک ماه اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار دهند. همچنین افرادی که فاقد پوشش بیمه ای هستند باید ظرف مدت شش ماه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نموده و برای قرار دریافت تحت پوشش بیمه سلامت اقدام نمایند.

موهبتی در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر حق بیمه برای هر نفر معادل 48 هزار و 400 تومان است که در سال این مبلغ معادل 580 هزار تومان خواهد شد. خوشبختانه در پیش بینی هایی که داشته ایم مقرر شده است تا افراد بتوانند حق بیمه خود را اقساطی پرداخت نمایند.

وی در مورد طرح بیمه اجباری برای ایرانیان گفت: این طرح در راستای اهداف اصلی بیمه واقع شده است تا دیگر فشاری برای پرداخت هزینه ها بر عهده دولت نباشد و تمام افراد حتی به میزان حداقلی، نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام نمایند.

وی اضافه کرد: از مردم خواهش می کنم در این مهلت مقرر نسبت به دریافت پوشش بیمه ای اقدام نمایند؛ چرا که پس از موعد مقرر شش ماه، دیگر تسهیلاتی مانند اقساطی کردن پرداخت حق بیمه و یارانه های بیمه سلامت وجود نخواهد داشت؛ مگر این که نوزادی تازه به جهان آمده باشد و یا زن و شوهری تازه ازدواج نموده و از پوشش بیمه ای خانواده های خود خارج شده باشند.

موهبتی در انتها گفت: طبق برآورد سازمان بیمه سلامت حدود 6.5 تا 7 میلیون نفر در کشور فاقد پوشش بیمه ای هستند. البته آماری که مرکز آمار ارائه می دهد از این عدد بیشتر است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 316

به "فراخوان 7 میلیون نفر فاقد بیمه به دفاتر پیشخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان 7 میلیون نفر فاقد بیمه به دفاتر پیشخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید