شناسایی و ثبت 65 اثر فرهنگی تاریخی در سیروان

به گزارش مجله ستاره، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شهلا احمدی سرپرست پروژه، آنالیز باستان شناسی بخش کارزان شهرستان سیروان سه شنبه 3 تیرماه 99 با اعلام این خبر گفت: آنالیز این بخش در محدوده ای با وسعت 412 کیلومترمربع با هدف تکمیل نقشه باستان شناسی کشور، شناسایی و ثبت آثار و استقرارهای باستانی و شناخت نسبی از دوره های سکونت در منطقه انجام شد.

شناسایی و ثبت 65 اثر فرهنگی تاریخی در سیروان

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

او اضافه نمود: در راستای انجام این پروژه تمامی محدوده مورد مطالعه (شامل دشت و ارتفاعات) با روش پیمایشی نیمه فشرده، پیمایش و بازنگری و در مجموع 65 اثر فرهنگی تاریخی شامل تپه، محوطه، بنا، گورستان، غار و پناه گاه صخره ای از دوران پیش از تاریخ تا دوران تاریخی و اسلامی شناسایی و ثبت شد.

احمدی بیشترین آثار شناسایی شده در این پروژه را مربوط به دوره ساسانی اظهار داشت و گفت: شاخص ترین اثر محوطه تاریخی سیروان است که در سال 1380 به عنوان یک شهر ساسانی اسلامی به شماره 4165 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

او اظهار داشت: علاوه بر آنالیز کلی منطقه، محوطه شاخص و تاریخی سیروان واقع در روستای سراب، کلان فعلی به شکل جداگانه و با روش سیستماتیک مورد آنالیز نهاده شد که در شرایط کنونی این محوطه و بناهای متعدد آن در زیر بافت روستای جدید مدفون شده اند.

سرپرست هیئت باستان شناسی با بیان اینکه احداث روستای جدید، بافت تاریخی محوطه را به شدت تخریب نموده و متأسفانه این فرایند همچنان با انجام فعالیت های عمرانی و کشاورزی ادامه دارد، اضافه نمود: طی آنالیز سیستماتیک اجرا شده محدوده این محوطه تا شعاع دورتر از آثار موجود و حریم معین شده برای اثر، به صورت پیمایشی کاملاً فشرده مورد آنالیز نهاده شد.

او گفت: در راستای این امر ابتدا گستره محوطه سیروان با استفاده از نرم افزار Google Earth شبکه بندی و پیمایش درهر شبکه به صورت جداگانه انجام و به تمامی آثار و مواد فرهنگی سطح الارضی به دست آمده از شبکه ها شامل سفال، قطعات شیشه و جوش کوره و ... نقاط GPS مجزا اختصاص داده شد.

احمدی با اشاره به این نکته که علاوه بر این در آنالیز بافت مسکونی محوطه نیز برای تمام سازه های معماری مشهود یک کد GPS جدا تعریف و اطلاعات آن ها ثبت و ضبط شد، توضیح داد: در جریان پروژه آنالیز بخش کارزان که با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد، داده های ارزشمندی به دست آمد که اطلاعات نهایی پس از انجام مطالعات تکمیلی منتشر خواهد شد.

شهرستان سیروان در استان ایلام قرار گرفته است. این شهرستان از شمال به شهرستان چرداول، از جنوب به شهرستان دره شهر، از غرب به شهرستان ایلام و از شرق به لرستان محدود است. سیروان دارای دو بخش مرکزی و کارزان با مرکزیت لومار و مساحت 649 کیلومتر مربع است.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1068

به "شناسایی و ثبت 65 اثر فرهنگی تاریخی در سیروان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی و ثبت 65 اثر فرهنگی تاریخی در سیروان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید