سفر اربعین چقدر هزینه برمی دارد؟

به گزارش مجله ستاره، سفر اربعین رایگان نیست، این ویزای عراق است که رایگان شده. پس نباید با تصور این که قرار است در یک پیاده روی زیارتی شرکت کنیم، بدون آمادگی لازم راهی عراق شد، تا در ادامه با چالش هایی روبرو نشویم که بازگشت ما را به کشور سخت کند.

سفر اربعین چقدر هزینه برمی دارد؟

به گزارش ایسنا، سنت پیاده روی اربعین از عراقی ها به ایرانی ها رسیده است. مردم عراق دو هفته پیش از آن که تاریخ چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) فرا برسد، پیاده از شهرهای مختلف این کشور راهی کربلا می شوند. آن ها در موکب یا چادرهایی که اقوام و قبایل عشایر و روستایی در جهتهای منتهی به شهر کربلا، برگزار نموده اند استراحت می نمایند و پذیرایی می شوند. بیشتر عراقی ها بدون هزینه و بار اضافه معمولا در این مراسم مذهبی شرکت می نمایند.

این مراسم در زمان حکومت صدام، متوقف شده بود که با سرنگونی رژیم بعث بار دیگر برقرار شد. در یک دهه اخیر حضور زائران ایرانی در مراسم پیاده روی اربعین در کنار مردم عراق پررنگ تر شده و همین جوشش جمعیت، خدمات موکب ها (چادرها) را نیز متنوع تر نموده است. با آن که بیشتر خدمات در جریان مراسم اربعین، رایگان و خیرات است اما برای حمل و نقل و در مواقعی خواب باید هزینه هایی صرف گردد.

در سال های نخست حضور زائران ایرانی در مراسم پیاده روی اربعین، کرایه راه و دیگر امکانات رفاهی در پایین ترین حد تعیین می شد اما با افزایش جمعیت زائران، این هزینه ها در زمان اربعین با دیگر روزها تفاوت و حتی حالتی کاذب پیدا کرد.

ویزای عراق رایگان

برای اربعین سال جاری دولت های عراق و ایران توافق کردند که ویزای عراق، لغو و رایگان گردد. این مقرارت از اول ماه محرم (دهم مهرماه) تا انتها ماه صفر (هفتم آبان ماه) برقرار است.

برداشته شدن ویزا و رایگان شدن آن، این ابهام را به وجود آورده که بدون گذرنامه یا پاسپورت هم می توان به عراق سفر کرد. این درحالی است که نیروی انتظامی و وزارت کشور تاکید نموده اند برای خروج از کشور حتما باید گذرنامه با 6 ماه اعتبار زمانی همراه داشت.

گذرنامه حدود 150 هزار تومان

هزینه گذرنامه طبق آخرین اطلاعاتی که نیروی انتظامی منتشر نموده، حدود 150 هزار تومان است که زنان متاهل حدود 30 هزار تومان بابت اجازه نامه محضری از طرف همسر، اضافه بر این مبلغ پرداخت می نمایند.

بیمه 22 هزار تومان

اگرچه قرار نیست برای خدمات ویزا یا ویزا ورود به عراق در اربعین سال جاری پولی گرفته گردد، اما ستاد اربعین که در وزارت کشور تشکیل شده، اعلام نموده است: متقاضیان این سفر باید در سامانه سماح ثبت نامه نمایند و شرط خروج از کشور داشتن برگه تاییدیه ثبت نام در این سامانه اینترنتی و گذرنامه معتبر است. هزینه ثبت نام در سامانه سماح را هم سازمان حج و زیارت که متولی آن است، 25 هزار تومان اعلام نموده است. اگر زائران به آژانس ها و یا دفاتر زیارتی مراجعه ننمایند و خودشان ثبت نام نمایند این مبلغ 22 هزار تومان می گردد. سازمان حج و زیارت اعلام نموده که این پول بابت خدمات بیمه و هلال احمر گرفته می گردد.

کرایه های راه، اصلی ترین بخش هزینه اربعین را تشکیل می دهد. محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ اعلام نموده نرخ کرایه و قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما برای اربعین گران نمی گردد و در صورت افزایش نرخ و وقوع تخلف، با متخلفان برخورد خواهد شد. هرچند که رییس اتحادیه تعاونی های مسافری، افزایش قیمت ها را احتمال داده است.

تجربه زائرانی که سال های پیش در مراسم پیاده روی اربعین شرکت نموده اند، بیانگر است که وقتی تقاضا زیاد گردد و اتوبوس کم باشد، قیمت ها گران می گردد، حتی اگر قول داده باشند قیمت ها رسما افزایش پیدا نکند.

کرایه اتوبوس تا مرز چند؟

تابلوی قیمتی شرکت های اتوبوسرانی درحال حاضر نشان می دهد: نرخ بلیت اتوبوس از شهرهای مختلف ایران تا شهر مرزی مهران حدودا از 60 تا 200 هزار تومان برای هر نفر است. قیمت بلیت اتوبوس از از شهرهای مختلف کشور تا کرمانشاه، نزدیک به مرز خسروی نیز از 45 تا 140 هزار تومان است. برای رسیدن به اهواز به منظور دسترسی به مرزهای جنوبی (شلمچه و چزابه)، از نزدیک ترین شهر تا دورترین آن به اهواز و آبادان، کرایه هر نفر با اتوبوس از 22 تا 125 هزار تومان است.

خدمات رسانی این اتوبوس ها طبق اعلام وزارت راه از 17 مهر شروع می گردد. پیش بینی شده برگشت زائران به کشور هم تا اواخر مهرماه ادامه داشته باشد.

سفر با هواپیما و قطار چقدر تمام می گردد؟

داده های شرکت های هواپیمایی نیز نشان داده تا به حال 10 درصد سفرهای اربعین، هوایی اجرا شده اما همین درصد پایین، بیشترین اثرگذاری را در تغییر و تعیین نرخ بلیت هواپیما داشته است و با این که هر سال اربعین نرخ مصوبی برای جهتهای هوایی تعیین شده اما با نزدیک شدنِ این مناسبت، بلیت هواپیما در جهت عراق نیز کمیاب شده و قیمت آن افزایشی کاذب داشته است.

مقصود اسعدی سامانی ـ دبیر این انجمن شرکت های هواپیمایی ـ حدود دو هفته پیش اعلام نمود که قیمت بلیت پرواز اربعین تهران ـ نجف و تهران ـ بغداد، رفت و برگشت دو میلیون و 200 هزار تومان و قیمت بلیت پرواز اربعین مشهد ـ نجف و مشهد ـ بغداد به صورت رفت و برگشت دو میلیون و 800 هزار تومان تعیین شده است. قیمت بلیت یک طرفه پرواز اربعین از تهران به نجف یک میلیون و 100 هزار تومان و از مشهد به نجف یک میلیون و 400 هزار تومان است.

او گفته که این قیمت ها برای بلیت پرواز اکونومی است و بلیط بیزینس همچنان به صورت آزاد قیمت گذاری خواهد شد و قیمت بلیت بچه ها زیر 12 سال هم 75 درصد قیمت بلیت بزرگسالان است.

قطار، پس از اتوبوس بیشترین مصرف را در اربعین دارد. مدیرعامل شرکت راه آهن هم در تایید حرف های وزیر راه اعلام نموده که قیمت بلیت قطار در اربعین بیشتر نمی گردد و فروش براساس نرخ مصوب است.

راه آهن پیش بینی نموده بیشترین تقاضا برای سفر به عراق از پانزدهم تا 30 مهرماه باشد، برای همین پیش فروش بلیت قطار را از سوم مهرماه شروع کرد.

آنالیز تابلوی قیمت قطار در جهت تهران ـ همدان، که دسترسی به مرزهای مهران و خسروی را دارد، نشان می دهد هر نفر برای بلیت یکطرفه در این جهت مبلغی در حدود 47 تا 56 هزار تومان می پردازد. آنالیز جدول فروش بلیت قطار در این جهت نیز نشان می دهد قطار همدان از 16 تا 25 مهرماه برنامه حرکتی ندارد و در روز بیشت و پنجم مهرماه نیز قطارهای سالنی و حومه ای یا گردشگری به قیمت حدودی 25 هزار تا 61 تومان در دسترس است.

قیمت بلیت یکطرفه همین قطار از شهر مشهد نیز حدودا 190هزار تومان است که جایگاه های کمی برای فروش دارد.

نرخ بلیت قطار یکطرفه و یکنفره مشهد ـ اندیشمک نیز حدود 168هزار و 234هزار تومان است. قیمت بلیت این قطار از تهران تا اندیمشک برای هر نفر در جهت یکطرفه، حدودا 90هزار و 111 هزار تومان است که ظرفیت آن ناکافی و یا به عبارتی تکمیل اعلام شده است.

سعید رسولی ـ مدیرعامل شرکت راه آهن که گفته قیمت بلیت قطار اربعین گران نمی گردد، نرخ های این جهتها را مصداقی اعلام نموده که برخی از آن ها با تابلوی قیمتی حال حاضر کمی فرق دارد. او گفته که قیمت بلیت قطار مشهد- کرمانشاه، چهارتخته 195 هزار تومان و شش تخته 185 هزار تومان است. قیمت بلیت قطار تهران-کرمانشاه چهارتخته 95 هزار تومان، شش تخته 70 هزار تومان و اتوبوسی 50 هزار تومان در نظر گرفته شده است. قیمت بلیت قطار چهارتخته همدان-مشهد 200 هزار تومان و بلیت قطار اتوبوسی تهران-همدان 47 هزار تومان است و قیمت دیگر جهتها نیز باید منطبق با نرخ های مصوب باشد.

فاصله این شهرها تا نقاط صفر مرزی نیز برخی زائران را ملزم می نماید از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایند. این خدمات پیش از این ها رایگان بود اما در اربعین سال گذشته برخی از اتوبوس های مرزی کرایه هایی را آزادانه و سلیقه ای دریافت کردند که خارج از برآورد هزینه های زائران بوده است. کرایه های این اتوبوس ها در زمان برگشت زائران که امکانات محدود می گردد وضعیت نابه هنجارتری پیدا می نماید، به طوری که مسؤولان شهرهای مرزی در جلسات ستاد اربعین به استناد گزارش هایی خواسته اند که برای سامان دهی حمل و نقل مرزی در زمان بازگشت زائران چاره ای اندیشیده گردد. جزئیات هماهنگی در این بخش برای تعیین کرایه اتوبوس های مرزی هنوز اعلام نشده است.

وضعیت کرایه ها در عراق

فاصله مرز مهران از جاده کوت تا شهر کربلا (مطابق داده های نقشه آنلاین گوگل) حدود 292 کیلومتر تعیین شده که زمان تعیین شده برای رسیدن به آن با سواری حدود چهار ساعت است. همین جهت پیاده حدود دو روز زمان صرف می نماید. فاصله مهران تا نجف نیز تقریبا در همین حدود است.

قصر شیرین یا مرز خسروی تا شهر کربلا نیز بیش از 300 کیلیومتر فاصله دارد که طی این جهت با سواری بیش از 5 ساعت و با پای پیاده حدود دو روز زمان می برد.

مرزهای چزابه و شلمچه به نجف نزدیکترند تا مهران، فاصله این دو مرز تا شهر نجف نزدیک به 500 کیلومتر است که پیاده روی در این جهت حدود 4 روز طول می کشد. زمان تعیین شده برای طی این جهت با سواری بیش از 6 ساعت تعیین شده است.

در نقاط صفر مرزی عراق معمولا وسایل نقلیه شخصی مستقر هستند که بسته به تقاضا، قیمت تعیین می نمایند. نرخ اتوبوس ها درحال حاضر تقریبا 10 هزار دینار عراق است، مبلغی در حدود 100 هزار تومان برای یک نفر.

عتبه حسینی نیز برای اربعین ایستگاه هایی را تعیین نموده و ون هایی را با قیمت مصوب برای جابه جایی و گشت زائران در بین زیارتگاه های نجف و کربلا اختصاص داده است. نرخی که عتبه حسینی برای جابه جایی زائران از مهران تا این شهر اعلام نموده 8000 دینار است که حدودا 80 هزار تومان می گردد.

کرایه تعیین شده در جدولی که عتبه حسینی منتشر نموده برای ون هایی که حد فاصل کربلا و نجف را طی می نمایند نیز 4000 هزار دینار ـ حدودا 40 هزار تومان ـ تعیین شده است. همین جهت با تاکسی های شخصی و دربستی هم اکنون 25 هزار دینار ـ حدود 250 هزار تومان ـ برای یک نفر قیمت دارد. فاصله این دو شهر که بیشتر زائران آن را پیاده طی می نمایند حدود 76 کیلومتر است که پیاده آن حدود یک روز زمان می برد.

محل فروش بلیت این ون ها و اتوبوس ها طبق جدولی که عتبه حسینی اعلام نموده است، شهر کربلا، خیابان الشدره، مقابل باب سدره است و ایستگاه ون ها و اتوبوس هایی که از شهر کربلا گشت های زیارتی بین نجف، سامرا و کاظمین را انجام می دهند مقام صاحب الزمان در انتهای خیابان باب السدره است.

این ون ها در ساعت و از ایستگاه های تعیین، حرکت می نمایند. برای دریافت اطلاعات عتبه حسینی شماره تلفن های 07809395948 و 07435004302 را اعلام نموده است. کد کشور عراق نیز 964+ است.

در جهتهای زمینی منتهی به شهرهای کربلا و نجف تقریبا تجهیزات و امکانات خاصی ایجاد نشده و برخی گذرگاه های مرزی در خاک عراق نیز فاقد امکانات اولیه از جمله سرویس بهداشتی و یا سایه بان هستند. با نزدیک تر شدن روز اربعین، پس از استقرار موکب هایی که محل توزیع غذا و مکانی برای استراحت و خواب هستند، وضعیت مرزها و جاده های منتهی به شهرهای کربلا و نجف معمولا بهتر می گردد. هرچه به سمت شمال عراق و شهرهای بغداد، کاظمین و سامرا نزدیک تر شویم از تعداد این موکب ها یا چادرها کاسته می گردد و زائران برای تامین جای خواب و مواد غذایی باید پیش بینی های لازم و برآورد هزینه های جانبی را داشته باشند.

سفیر ایران در عراق به زائران توصیه نموده که همراه خود دینار داشته باشند. سال گذشته زائرانی که فقط پول ایرانی همراه داشتند، برای تبدیل ارز در عراق با مسائل و محدودیت هایی روبرو شدند. ایرج مسجدی ـ سفیر ایران در عراق ـ به زائران اربعین پیشنهاد کرد حداقل 100 تا 200 هزار دینار عراقی همراه خود داشته باشند. در حال حاضر هر دینار حدود 10 تومان است.

بانک مرکزی ایران نیز چندی پیش با آن که اعلام نموده بود ارز اربعین را نمی تواند تامین کند اما اعلام نمود: برای هر زائران اربعین، 100 یورو به عنوان ارز مسافرتی درنظر گرفته است که با نرخ امروز (یکشنبه 7 مهرماه) مبلغ آن حدودا یک میلیون و 300 هزار تومان می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 427

به "سفر اربعین چقدر هزینه برمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر اربعین چقدر هزینه برمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید