سرطان نوروبلاستوم چیست؟

به گزارش مجله ستاره، نوروبلاستوما نوعی سرطان است که از سلول های عصبی نابالغ موجود در منطقه ها مختلف بدن ایجاد می گردد. نوروبلاستوما بیشتر در بچه ها 5 سال یا سنین کمتر مشاهده می گردد، هرچند ممکن است به ندرت، بچه ها بزرگتر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله با علائم، دلیل و راه های درمان سرطان نوروبلاستوما بیشتر آشنا خواهیم شد.

سرطان نوروبلاستوم چیست؟

علائم سرطان نوروبلاستوما

علائم و نشانه های سرطان نوروبلاستوما بسته به ناحیه مبتلا شده در بدن، متفاوت هستند.

سرطان نوروبلاستوما در شکماین فرم از سرطان نوروبلاستوما بسیار رایج بوده و علائم آن عبارتند از:

درد شکم

وجود یک توده در زیر پوست که دردناک نیست

تغییر در اجابت مزاج مانند اسهال یا یبوست

سرطان نوروبلاستوما در قفسه سینهعلائم این شرایط عبارتند از:

خس خس سینه

درد در قفسه سینه

تغییر در شرایط چشم ها، از جمله افتادگی پلک ها و تغییر در مقدار مردمک ها

دیگر علائم سرطان نوروبلاستوما از دیگر علائم و نشانه های سرطان نوروبلاستوما می توان به موارد زیر اشاره نمود:

وجود توده و غده در زیر پوست

بیرون زدگی چشم (پروپتوز)

وجود حلقه های سیاه، شبیه به کبودی، در اطراف چشم

کمردرد

تب

کاهش وزن بی دلیل

استخوان درد

دلیل بروز سرطان نوروبلاستومابه طور کلی، سرطان با یک جهش ژنتیکی آغاز می گردد که به سلول های سالم و طبیعی اجازه می دهد، رشد خود را بدون واکنش به سیگنال های بازدارنده، همچنان ادامه دهند. در نتیجه، سلول های سرطانی به طور کنترل ناپذیری تکثیر شده و تجمع سلول های غیرطبیعی باعث تشکیل تومور می شوند.

نوروبلاستوما در نوروبلاست ها (سلول های عصبی نابالغی که جنین به عنوان بخشی از فرایند رشد خود ایجاد می نماید)، آغاز می گردد. با رشد جنین، نوروبلاست ها پایان به سلول های عصبی، فیبر ها و سلول های تشکیل دهنده غدد فوق کلیوی تبدیل می شوند. بیشتر نوروبلاست ها در بدو تولد بالغ می شوند، اگرچه تعداد کمی از نوروبلاست های نابالغ را می توان در نوزادان تشخیص داد. در بیشتر موارد، این نوروبلاست ها، بالغ شده یا از بین می فرایند. با این حال، تعدادی از آن ها ممکن است تشکیل تومور دهند. هنوز معین نیست که چه عواملی باعث جهش ژنتیکی اولیه شده که منجر به سرطان نوروبلاستوما می شوند.

عوامل خطرزااگر در خانواده ای، سابقه ابتلا به سرطان نوروبلاستوما وجود داشته باشد، احتمال ابتلای بچه ها به این بیماری افزایش پیدا خواهد نمود. با این حال، در بیشتر موارد، دلیل هرگز معین نمی گردد.

عوارض سرطان نوروبلاستوماعوارض سرطان نوروبلاستوما عبارتند از:

توسعه سرطان (متاستاز). نوروبلاستوما ممکن است به دیگر نقاط بدن مانند غدد لنفاوی، مغز استخوان، کبد، پوست و استخوان سرایت کند.

فشردگی نخاع. تومور ها ممکن است رشد نموده و به نخاع فشار بیاورند و باعث ایجاد فشردگی نخاع شوند. این شرایط ممکن است باعث درد و فلجی گردد.

علائم و نشانه های ناشی از ترشحات تومور. سلول های نوروبلاستوما ممکن است مواد شیمیایی خاصی را ترشح نمایند که موجب تحریک دیگر بافت های طبیعی شده و در نتیجه باعث ایجاد علائمی به نام سندروم پارانئوپلاستیک یا نشانگان منتج از سرطان خواهند شد. از علائم این سندرم که به ندرت در افراد مبتلا به نوروبلاستوما ایجاد می شوند، می توان به حرکت سریع چشم، اختلال در توازن و هماهنگی، تورم شکم و اسهال اشاره نمود.

نحوه تشخیص سرطان نوروبلاستومااز آزمایش ها و روش های زیر برای تشخیص نوروبلاستوما استفاده می گردد:

معاینه بدنی. پزشک، علائم و نشانه های کودک را آنالیز نموده و درباره عادات و رفتار های او سؤال خواهد نمود.

آزمایش ادرار و خون. از این آزمایش ها برای آنالیز اندازه بعضی مواد شیمیایی خاص استفاده می گردد.

آزمایشات تصویربرداری. از آزمایش هایی مانند اشعه ایکس، سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی برای تشخیص تومور استفاده می گردد.

نمونه برداری از بافت. در صورت مشاهده توده، پزشک نمونه برداری (بیوپسی) از بافت را تجویز خواهد نمود.

نمونه برداری از مغز استخوان. پزشک برای آنکه تشخیص دهد آیا نوروبلاستوما به مغز استخوان سرایت نموده است یا خیر، بیوپسی و آسپیراسیون مغز استخوان را تجویز خواهد نمود.

پس از تشخیص نوروبلاستوما، پزشک با استفاده از بعضی آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس، اسکن استخوان، سی تی اسکن، ام آر آی و اسکن MIBG، مقدار و اندازه سرایت سلول های سرطانی را معین می نماید.

درمان سرطان نوروبلاستوماپزشک با در نظر گرفتن عواملی مانند سن کودک، مرحله سرطان، نوع سلول های درگیر در سرطان و اینکه آیا در کروموزوم ها و ژن ها، ناهنجاری وجود دارد یا خیر، اقدام به درمان بیماری می نماید. پزشک با استفاده از این اطلاعات، سرطان را به سه گروه، کم خطر، ریسک میانه و پرخطر دسته بندی می نماید. نوع درمان بستگی به این دسته بندی خواهد داشت.

عمل جراحیبه یاری جراحی می توان سلول های سرطانی را از بین برد. بچه های که مبتلا به نوروبلاستومای کم خطر هستند، ممکن است با جراحی، کاملا درمان شوند. برداشتن کامل تومور بستگی به محل و مقدار آن دارد. برداشتن تومور هایی که نزدیک اندام های حیاتی مانند ریه ها یا نخاع هستند، ممکن است کاری پرخطر باشد.

در نوروبلاستومای با ریسک میانه و پرخطر، جراح سعی می نماید تا جایی که امکان داشته باشد، تومور را خارج کند. سپس از دیگر روش های درمانی مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی به جای مانده استفاده می گردد.

شیمی درمانیدر شیمی درمانی، از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می گردد. متأسفانه، در این روش علاوه بر سلول های سرطانی، سلول های سالم نیز که به سرعت رشد می نمایند، مانند سلول های موجود در فولیکول های مو و دستگاه گوارش نیز آسیب می بینند که این موضوع باعث ایجاد عوارض جانبی خواهد شد.

بچه ها مبتلا به نوروبلاستوما با ریسک میانه، معمولاً قبل از جراحی، ترکیبی از دارو های شیمی درمانی دریافت می نمایند تا احتمال از بین رفتن کامل تومور افزایش پیدا کند. بچه ها مبتلا به نوروبلاستومای پرخطر، معمولاً دوز های بالایی از دارو های شیمی درمانی دریافت می نمایند. از شیمی درمانی معمولاً قبل از جراحی و قبل از پیوند مغز استخوان استفاده می گردد.

پرتودرمانیدر بچه های که نوروبلاستومای کم خطر یا با ریسک میانه دارند، اگر جراحی و شیمی درمانی مفید نباشند، ممکن است از پرتودرمانی استفاده گردد. در بچه ها مبتلا به نوروبلاستومای پرخطر، پس از شیمی درمانی و جراحی، از پرتودرمانی برای پیشگیری از عود مجدد سرطان استفاده می گردد.

پیوند مغز استخواندر بچه ها مبتلا به نوروبلاستومای پرخطر ممکن است از پیوند مغز استخوان یا پیوند سلول های بنیادی استفاده گردد. پس از دریافت دوز بالای شیمی درمانی، سلول های بنیادی به جریان خون کودک تزریق می شوند تا سلول های تازه و سالمی را فراوری نمایند.

ایمونوتراپیدر ایمونوتراپی از دارو هایی برای تحریک دستگاه ایمنی بدن به منظور مبارزه با سلول های سرطانی استفاده می گردد.

درمان های تازهترپزشکان در حال مطالعه نوعی تازه از پرتودرمانی هستند که ممکن است به کنترل نوروبلاستومای پرخطر یاری کند. در این روش درمانی از نوعی رادیواکتیو خاص استفاده شده که گاهی این روش درمانی با شیمی درمانی یا پیوند مغز استخوان ترکیب می گردد.

کلام آخرنوروبلاستوما معمولاً در غدد فوق کلیوی و اطراف آن ایجاد می گردد. با این حال، بعلاوه امکان ایجاد در نواحی شکم، قفسه سینه، گردن و نزدیک ستون فقرات نیز وجود دارد. بعضی از اشکال نوروبلاستوما به خودی خود از بین می فرایند، در حالی که بعضی دیگر ممکن است به درمان های متعدد احتیاج داشته باشند. گزینه های درمانی نوروبلاستوما به عوامل مختلفی بستگی دارند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1848

به "سرطان نوروبلاستوم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان نوروبلاستوم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید